banner851

banner955

DÜZCE’DE EV ALMAK İSTEYENLER DİKKAT!

Düzce’de ev hayali kuranlar, kamu bankalarının tarihin en düşük konut kredisi kampanyası başlatması ile büyük sevinç yaşarken, profesyonellikten uzak firmalar, bunu fırsata çevirip haksız kazanç elde etmeye kalkıyor. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını birinci elde yüzde 0,64, ikinci elde ise yüzde 0,74'e düşürmesi üzerine, bazı fırsatçı mal sahibi ve gayrimenkul şirketleri harekete geçti.

Gündem 06.06.2020, 10:00
6262
DÜZCE’DE EV ALMAK İSTEYENLER DİKKAT!
banner1032

Kamu bankalarının tarihin en düşük konut kredisi kampanyası başlatması, fırsatçı mal sahibi ve gayrimenkul şirketlerini harekete geçirdi. Fırsatçılar, yoğun talep üzerine yüzde 25'lere varan oranlarda zam yaptı.

Kamu bankaları 1 Haziran'da yaptığı açıklamada konut kredisi oranlarını birinci elde yüzde 0,64'e, ikinci elde ise yüzde 0,74'e çektiği açıklamıştı. Türkiye tarihinin en düşük oranlı konut kredi faiz oranları, 2 Haziran'dan itibaren vatandaşlara sunulmuştu.

Tarihin en düşük oranlı konut kredisi oranları fırsatçıları harekete geçirdi. Bazı fırsatçı mal sahibi, inşaatçı, müteahhit ve hatta emlakçılar, salgın nedeniyle ertelenen ve düşük faiz oranlarıyla 180 ayda uygun ödemelerle ev sahibi olmak isteyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Yeni kampanya açıklanır açıklanmaz, online ve kurumsal ilan sitelerinde ve diğer satış portallarında rakamlara yüzde 25'lere varan oranlarda zam geldiği görüldü.

Vatandaşlar söz konusu olaya hem firmaları ve mal sahiplerini arayarak, internet olma hayali kuranları düşük harekete geçirdi. Fırsatçılar, yoğun talep üzerine yüzde 30'a varan oranlarda zam yaptı.

"Haksız zam, faiz indiriminin avantajını kaybettiriyor"

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, faiz oranların düşürülmesiyle birlikte fırsatçıların harekete geçtiğini belirterek, "Yıllardır ev sahibi olma hayalini düşük faiz ve uzun ödeme imkanlarıyla gerçekleştirmek isteyen tüketiciler, haksız kazanç sağlamak isteyenlerle karşı karşıya kaldı." dedi.

Fırsatçıların ortaya çıkmasıyla tüketicilerin hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren Küçük, 4-5 gündür ev almak isteyip de haksız fiyat artışıyla karşılaşan çok sayıda tüketiciden telefon ve mail aldıklarını anlattı.

Küçük, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği'nin bir hafta önce yayımlandığını anımsatarak, şu açıklamalarda bulundu: "Bu kapsamda yönetmelikte belirlenen denetim kurulu hemen harekete geçip gereğini yerine getirmelidir. Nasıl ki gıdada hile, taklit ve tağşiş yapanlar teşhir ediliyorsa konutta düşük oranlı kredileri fırsat bilerek zam yapan firmalar da açıklanmalı. Ticaret Bakanlığı veya ilgili oda, birlik, STK tarafından bu açıklama yapılabilir."Küçük, haksız zam nedeniyle faiz indiriminin avantajının kaybolduğunu belirterek, "Bu nedenle piyasada rekabetin ve işlerliğin bozulduğu için Rekabet Kurulu bile devreye girebilir." dedi.

banner844
Yorumlar (12)
Beran 2 yıl önce
Satın almayın . Tüketicinin gücü satın almamaktır. 1 yıl bekleyin . Kimse almazsa fiyat iner. İnmezse almamaya devam edin.
Osman 2 yıl önce
Canlı örnek göstereyim.: 270 bin tl olan prestij-3 sitesindeki daire 305 bin lira olmuş . 270 bin bile pahalı o eve ama sahibi demekki fırsat bu fırsat diyor.
Yılmaz burak 2 yıl önce
Devlet milleti birbirine kırdırmasın ozaman bir kanunla genelgeyle ev fiyatlarının zamlanmasını engelleyebilir. Yani 1 hafta önce 120 bin olan ev nasıl olurda 1 hafta sonra 150 bin olur? Ne oldu kapının önünden metro mu geçtide bukadar değerlendi bu ev
Kieros 2 yıl önce
30 yaşında külüstür araçlara 50 bin yazıyoşar utanmadan
Adam 2 yıl önce
Adam olan o fırsatçı ve dolandırıcı firmaların adini da yazar ki millet onlardan uzak dursun
Ahmet keten 2 yıl önce
İnsanlar dürüst değil,fırsatçı,MetekTOKİ bölgesinde geri ödemesi bitmiş 3+1 daire fiyatları 125-145 bin civarı iken şimdi faiz oranları düşeceğini duyunca 200 binin üzerine çıkarmışlar,devlet ne kadar faiz ve vergi indirimyaparsa yapsın iyi denetlenmediği ve mal sahibi insanlar dürüst olmadığı müddetçe değişen birşey olmuyor
Yazık bu millete 2 yıl önce
Kervan mevkiinde tam bir senedir takip ettiğim iskanı olmayan zemin kat daire 198.000tl iken faiz indirimi sonrası 240.000e çıkmış. Bu milletin emeğine yazık, fırsatçılardan ne çekti.
Muray 2 yıl önce
Az kaldi corona krizi türkiyeye gelmeye ben bir gurbetci olarak burdaki kirizler herkesi herşeyi etkiledi maaşlar doyru dürüst ödenmiyor firmalar batan batana türkiye tam gaz gidiyo halen satişlar ucuk kacik gidiyo
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
kapalı