banner851

banner955

“DÜZCE’DE HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ BİTME NOKTASINA GELDİ”

Her üründe olduğu gibi kırmızı ette de artan fiyatlar nedeniyle, dar gelirlinin sofrasında neredeyse et bulmak imkânsız hale geldi. Kasap ve marketlerin reyonlarında etiket fiyatları sürekli yükseliş gösterirken, bu durum kırmızı etin daha ucuza satıldığı Et ve Süt Kurumunun Düzce’ye de kurulmasını gündeme getirdi. Öncü Haber mikrofonuna konuşan vatandaşlar, ete daha ucuza ulaşabilmek için Et ve Süt Kurumu mağazasının Düzce’ye de açılmasını istiyor.

Gündem 16.04.2022, 10:40 16.04.2022, 10:45
520

Türkiye’de akaryakıt başta olmak üzere gıda sektörüne gelen zamlar, ekonomik buhrandan geçen vatandaşların belini bükmeye devam ediyor. Her üründe olduğu gibi kırmızı ette de Ramazan ayı öncesi gelen son yüzde 30’luk zammın ardından, alım gücü azalan dar gelirli vatandaşların, nerdeyse ete ulaşması imkansız hale geldi. Vatandaşlar önceden kilo ile aldıkları kırmızı eti, artık gramlar halinde alırken bu durum gözleri, Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde şubeleri bulunan ve kırmızı eti ucuza satan Et ve Süt Kurumu mağazalarına çevirdi.

Ete daha ucuza ulaşmak isteyen Düzce halkı, Düzce’de de Et ve Süt Kurumu mağazalarının açılmasını istiyor. Bu konuda özellikle siyasilerden olumlu bir adım atmalarını isteyen Düzceli vatandaşlar, “Düzce’de et ve süt kurumu açılsın, vatandaş eti ucuza yesin” dedi. Et fiyatlarındaki yükselişi de, yem ve sanan fiyatlarındaki artışa bağlayan Düzceliler, besici ve hayvan yetiştiricilerinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

İşte et fiyatları ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan vatandaşların görüşleri:

“Eti evimize lazım olduğu kadarıyla alabiliyoruz”

Ali Bay: Evimize eti lazım olduğu kadarıyla alabiliyoruz. Ama tabii eskisi kadar sık değil. Ekonomi zaten bütün dünyada sıkıntılı. Tabii bu sıkıntı bundan dolayı bizi de etkiliyor. Düzce’de Et ve Süt Kurumunun açılmasını isterim tabii.

“Düzce’de Et ve Süt Kurumu açılmalı, vatandaş ucuz et yesin”

Dilaver Kapan: Et fiyatları yem fiyatları yüzünden alıp gitti, bunun yanında saman fiyatları yükseldi. Yem ve saman fiyatları düşerse, etin fiyatı da düşer. Düzce’de şu anda küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği kalmadı. Olanlar ise yem ve saman fiyatları nedeniyle kesime gönderdi. Herkes malını terk etti.  Damızlık hayvan bile kesiliyor. Düzce’de Et ve Süt Kurumunun açılmasını isterim. Çünkü vatandaş eti daha ucuza yesin.

“Düzce’de hayvan yetiştiriciliği bitme noktasına geldi”

Ahmet İnanç: Açıkçası çiftçiye bir destek yok. Mazot zaten almış başını gitmiş, gübre pahalı, yem fiyatları pahalı, eken yok, biçen yok. Bu neden haliyle et fiyatları artıyor. Ama beyaz ete bakarsak, kırmızı etten daha pahalı aslında. Bugün çiftçiler Bağ-Kurlarını bile ödeyemiyor. BAĞ-KUR primleri oldu bin 500 TL. Yani çiftçinin geliri ney ki? Bin 500 TL BAĞ-KUR ödeyebilsin. Çiftçi ürettiği üründen bir şey kazanamıyor ki. Mazot fiyatlarını aldı başını gitti. Açıkçası, çiftçiye bir destek yok. Düzce’de hayvan üretimi iyice bitme noktasına geldi. Ekilip biçilmediği zaman da, her şeyin fiyatı artıyor. Vatandaşların ucuz et yemeleri için Et ve Süt Kurumunun açılmasını isterim.

“Beyaz et kırmızı etten daha pahalı. Et ve Süt Kurumunun Düzce’ye bir faydası olmaz”

Cemil Tanrıver: Şimdi et fiyatları alp başını bir yere gitmiyor. Türkiye’de en son yükselen et fiyatları oldu. Mazotuydu, çiftçinin gübresiydi, ekmekti hepsi yükseldi. Burada köylü bir tarım BAĞ-KUR’u ödüyor, BAĞ-KUR’u bin 500 TL’ye çıkartmışlar. Tabii bunu vatandaş ödeyemiyor, hayvancılık bırakıldı. Hayvancılık bırakılınca, yani taleplere cevap verilemeyince, et fiyatları biraz yükseldi. Ama beyaz ete bakarsak, kırmızı etin fiyatı yine ucuz. Vatandaşlar artık mazot alamıyor, hayvancılığı eskisi gibi yapamıyor. Her şeyin pahalanmasından dolayı, fiyatların yükselmesinden dolayı kırmızı ete az bir zam geldi diye herkes ayağa kalktı. Beyaz et fiyatlarına yapılan zamma hiç kimse bir şey demiyor. Yani köylünün hayvanı var, ama hiçbir değeri yok. Ancak tavuk değerli olacak, onu da birilerinin para kazanabilmeleri için böyle talepleri oluyor. Et ve Süt Kurumunun Düzce’ye bir faydasının olacağını zannetmiyorum. Zaten hayvancılık bitti. Köylü hayvancılık yapmazsa, et fiyatları daha da artar. Zaten büyük firmalar kendi işlerini görüyor. Bu nedenle Et ve Süt Kurumu, açıldığı gibi kapanır. 

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız