banner851

banner955

DÜZCE’DEKİ EV SAHİPLERİ: BU HABER SİZİ İLGİLENDİYOR

İnternet sitesi üzerinden buldukları evi kiralamak isteyen 3 bekâr erkek kuzen, mülk sahibinin "Bekâra ev yok" cevabıyla sarsıldı. Yaşadıklarına üzülen genç, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na başvurdu. Kurum, emsal bir karara imza atarak bekâra kiralamayan ev sahibine 5 bin lira para cezası verdi.

Gündem 08.08.2022, 11:15 08.08.2022, 12:55
5564
banner1032

Kuzenleriyle birlikte yazlık bölgede ev kiralamak isteyen genç, ev sahibinin; “bina sakinleri bekâr istemiyor” gerekçesini öne sürerek “bekâra ev yok” dedi. Duruma üzülen genç, Türkiye’de milyonlarca Düzce’de binlerce gencin mağdur olmasına yol açan bir durumun kaderini değiştirecek hamleyi yaptı.

Durumu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na bildiren genç, kendisine ayrımcılık yapıldığını öne sürerek şikâyette bulundu.

TİHEK'TEN EMSAL KARAR

Başvuruyu değerlendiren TİHEK, emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda, mülk sahibinin, evin yalnızca aileye kiralanabileceğini beyan ettiği, bu nedenle de ayrımcılık yasağının ihlal edildiği belirtildi.

Kararda şöyle denildi:

" Somut başvuruda muhatap malik, söz konusu taşınmazın kendisine ait olduğunu, yazlık bölgede bulunan taşınmazını ailelere kiraya verdiğini, taşınmazın aileye uygun olduğunu, ayrıca komşuların da evin kiraya verilmesinde aile tercihine dikkat edilmesi noktasında talepleri olduğunu ifade etmiştir.

Bu çerçevede muhatap malik genel ifadelerle ayrımcılık yaptığını reddetmiştir. Ancak ayrımcılık yasağının ve eşit muamele ilkesinin ihlal edilmediğinin ispatını gerektiren durumlarda, yani ispat yükü yer değiştirdiğinde, genel ifadelerle ayrımcılık iddiasının reddedilmesi yeterli kabul edilmemelidir.

5 BİN TL CEZA KESİLDİ

Somut olay değerlendirilmesi yapıldığında ise taşınmazın maliki, başvuran şahsa medeni hali nedeniyle mülkünü kiraya vermemiş, gerekçe olarak da evin aileye uygun olduğunu belirtmiştir.

Bu halde kişilerin sırf medeni hali yani evlenip evlenmeme tercihlerinden dolayı bir hizmetin sunulmasında ayrımcı muamele teşkil edecek bir davranış eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağının koruma alanını zayıflatmaktadır.

Bütün bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, başvuranın medeni hali nedeniyle ayrımcı bir muamele maruz kaldığı dolayısıyla da eşit muamele ilkesi ile ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaati hasıl olmuştur. Başvuruda ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına, muhatap hakkında 5 bin TL idari para cezası uygulanmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

banner844
Yorumlar (1)
Düzceli 2 ay önce
çok mu sarsılmışlar?????
ulan adamın evini 1 sene sonra ne hale getirecekler haberiniz var mı?
yanda ki alt katta ki üst katta ki komşular hiç mi rahatsız olmayacak 3 bekar erkekten. ne anlatıyorsunuz siz???
adamın evi değil mi verir vermez, kendi özel mülkü de size ne oluyor??? hayret bi şey ya. siz hp ev sahiplerine vurun cezalandırın bakalım.
21
açık