banner614

DÜZCELİ ÇİFTÇİLERE 'ÜRETİME DEVAM EDİN' MESAJI

banner619

Tarım ve hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olduğu Düzce’de koronavirüs salgını her alanı olduğu gibi tarımsal üretimi de olumsuz etkiledi. Bu süreçte Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çiftçilere seslenerek, "Ürününüz tarlada, serada, etiniz, sütünüz ise elinizde kalmayacak, gerekirse devlet olarak biz alırız." dedi.

banner846
Gündem 15.04.2020, 16:00 15.04.2020, 16:31
4590
DÜZCELİ ÇİFTÇİLERE 'ÜRETİME DEVAM EDİN' MESAJI
banner844

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda katılarak bir konuşma yaptı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından önce bütün paydaşların nabzını tutmak için 70 ilde 200'ün üzerinde toplantı yaptığını ve üreticilerin sorunlarını hem masada hem de sahada çözmeye gayret ettiğini belirten Pakdemirli, salgının ardından video konferans yoluyla yapılan bu toplantılarla sektörün talep ve isteklerini yerinde değerlendirmeyi, gerekli politikaları oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Türkiye'nin, Kovid-19 salgını gündeme gelmeden önce de gıda arz güvenliği noktasında çok iyi durumda olduğuna işaret eden Pakdemirli, "Süreçle birlikte tedbirlerimizi üst noktaya çıkardık. Bu sayede marketlerimizin stokları iyi ve rafları dolu durumda. Şu an itibarıyla da gıda tedarikimiz yeterli düzeydedir. Yine tahıl stoklarımız da şu an için en rahat seviyesindedir. 2020 üretim sezonunda, ürün rekolte tahminlerimize baktığımızda, başta buğday olmak üzere başlıca temel gıda ürünlerimizin görünümleri de iyi durumda." bilgilerini verdi.

"Ekilmedik yer bırakmayacağız"

Pakdemirli, gıda arz güvenliğinin garanti altına alınması için ülkede ekilmedik yer bırakılmaması gerektiğini ifade ederek, bu amaçla Hazine’ye ait tarıma elverişli atıl arazileri çiftçilere bedelsiz tahsis edip üretime kazandıracaklarını dile getirdi.

Tahsis edilen arazilerde hububat, baklagiller, yağlı tohumlu bitkileri ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerin ekilmesini sağlayacaklarını aktaran Pakdemirli, böylece hem çiftçinin hem de ülkenin kazanacağını bildirdi.

Pakdemirli, bu yıl tarımsal destek tutarının 22 milyar liraya çıkarıldığını anımsatarak, şunları kaydetti: "2020 yılı tarımsal destekleme bütçemizdeki 22 milyar liranın 10,5 milyar liralık kısmının ödemesini bu yılın ilk çeyreğinde çiftçilerimizin hesaplarına yatırdık. Çiftçimizin yanında olduğumuzu ispat ettik. Artan maliyetler karşısında bu yılı da doyurucu fiyat politikasıyla telafi edeceğiz. Hasat zamanından önce fiyatları açıklayacağız. Kimse merak etmesin, siz ekmeye, biçmeye, alın teri dökmeye devam edin. Siz üretin, ürününüz tarlada, serada, etiniz, sütünüz ise elinizde kalmayacak, gerekirse devlet olarak biz alırız."

Yorumlar (4)
Hayati celik 1 yıl önce
Cifcinin elinde birsey kalmadı traktörünü satti cogu bir işe girdi calisiyor yemin çuvalı olmuş 100 tl 120 tl nasıl hatvan baksın veteriner parayla bakıyor o iş bitti bence
Hasan tüysüz 1 yıl önce
Sayın bakan hasada 45 gün gibi bir süre kaldı dışarıdan buğday ithal ediyorsunuz kurbana 2 ay kala dışarıdan hayvan ithal ediyorsunuz neden bu çiftçilerin çiftçilerin gübre atma döneminde niye gübre ithal etmiyorsunuz
Bütün ülkelerde çiftçilere üreticilere verilen desteklere orada bırakıyorum
Vatandas 1 yıl önce
Duzce de tarim alanlari imara acildi tarim alanlari korunmali
vatandaş 1 yıl önce
çifçi borçla 10 liraya maletsin siz 9 liradan alın . sonra haciz memurları kapıya dayansın...
14°
kapalı