banner851

banner614

DÜZCELİ ESNAFLAR BU UYARIYA DİKKAT!

banner619

Düzceli esnaflar dikkat! Esnaf konfederasyonu, marka taklidinin hem hapis hem de para cezası olduğunu anımsatarak, "Marka üzerindeki haklar hukuken açıkça belirtilmiş. Hapis cezası ve para cezası ile karşılaşmamak için kesinlikle tescilli bir ürün izinsiz satılmamalı." uyarısında bulundu.

banner846
Gündem 01.02.2020, 17:26
6930
DÜZCELİ ESNAFLAR BU UYARIYA DİKKAT!
banner844
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu'nden tescilli markanın izinsiz kullanılmasının karşılığının hapis cezası olduğu uyarısı geldi.
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, “Ülkemizde tescili yapılmış bir markanın marka sahibinin izni olmadan kullanılmasının 1 yıl ile 3 yıl arasında değişen hapis cezası ile 20 bin güne kadar para cezası var. Hiç kimse ve hiçbir işletme tescilli bir markanın sahibinin izni olmadan satış, dağıtım, ticaret yapmamalı” dedi.

İzinsiz tescilli marka satışının cezası büyük”
Marka taklidinin cezası hakkında bilgi veren Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında ülkemizde tescili olan ürünlerin, marka sahibinin izni olmaksızın kullanılmasının hapis cezası ile adli para cezası var. Çünkü bu marka taklidi, marka hakkına tecavüz sayılan eylem olarak sayılıyor. Markayı ya da ayırt edilemeyecek kadar benzerini kullanmak suretiyle markayı taklit etmek, bu ürünleri satmak, dağıtmak, ihraç etmek, ticari amaçla elde bulundurmak gibi durumlarda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile yirmi bin güne kadar adli para cezası mevcut” diye konuştu.

Hiç kimse taklit ürün satmamalı ve satanı bildirmeli”
İzinsiz tescilli markalı ürün satılmaması veya o markanın birebir kullanılmaması konusunda uyaran Palandöken, “Marka üzerindeki haklar hukuken açıkça belirtilmiş. Hapis cezası ve para cezası ile karşılaşmamak için kesinlikle tescilli bir ürün izinsiz satılmamalı. Satan ya da markayı kullanan bir işletme görüldüğünde ya da kendi ürünlerinin marka taklidi olduğu fark edildiğinde de bildirilmeli. Başkasının hak sahibi olduğu marka taklit edilerek üretilmiş malı, satışa arz eden veya satan kişinin bu malı nereden temin ettiğini bildirmesi, üretenlerin de ortaya çıkarılmasını sağlaması, üretilmiş mallara el konulmasını sağlaması halinde bir ceza hükmolunmuyor. Marka taklidi ne ahlaki açıdan ne de ticari açıdan kesinlikle doğru değil.” şeklinde söyledi.
Yorumlar (6)
Vatandaş 1 yıl önce
Milletin ekmeğiyle oynamaya sokaklara ineceksiniz anlaşılan heryer replikaa ürün doluu komik bi açıklama
Cakma kardeş 1 yıl önce
Paran cok senin galiba babadan mirasmi varcakmaci
hamza 1 yıl önce
pazarda dolu ama
Çakma 1 yıl önce
Zaten duzcede 4-5 dükkan var replika satan. Oralardan da bir kere alisveris yapmadim girmemde
The end 1 yıl önce
Gelir düzeyi 5 bin dolar memleketin orjinal alsin vatandaş 2500 maaşla yazik bu yoneticilere
Düzceli 1 yıl önce
Damat bakan hazineyi boşaltı tek kuruş kalmayınca Hükümet memurlar sokağa halkın cebindeki parayı çalmak için sokağa çıktı
20°
parçalı az bulutlu