banner851

banner614

DÜZCELİ ESNAFLARI UMUTLANDIRAN GELİŞME!

banner619

Koronavirüs salgını nedeniyle kepenkleri indirmek zorunda kalan binlerce Düzceli esnaf, tekrar faaliyete geçecekleri günü iple çekiyor. Bu zor süreçte Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) iş yerini öncelikle açabilecek esnaf ve sanatkarlara ait meslek ve işyerlerinin belirledi ve Cumhurbaşkanlığı’na yazılı olarak bildirdi.

banner846
Gündem 02.05.2020, 10:00
8679
DÜZCELİ ESNAFLARI UMUTLANDIRAN GELİŞME!
banner844

Düzce’de lokanta, restoran, kasap, berber, kuaför ve kıraathane işleten esnafları umutlandıran gelişme… Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu gerekli tedbir ve önlemleri alarak iş yerini birinci fazda açabilecek meslekleri belirleyerek, bu işyerlerinin açılması Cumhurbaşkanlığı’na yazılı talepte bulundu.

“Dükkânını açamayan esnafın da desteğe ihtiyacı var”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken TESK’in esnaf ve sanatkarlara ilişkin talep yazısı şu şekilde:

“COVID-19 (Yeni tip Korona virüs) salgınının yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için alınan tedbirlerden muhtelif sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda esnaf ve sanatkârımız doğrudan veya dolaylı olarak etkilenmiş, ayrıca birçok meslek kolunda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlarımızın da işyerleri geçici olarak kapatılmıştır. Dolayısıyla, yaşadıkları mağduriyet de göz önünde bulundurularak, virüsün  engellenebilmesi bakımından fiziksel mesafe uygulamasını diğer meslek guruplarına göre daha kolay sağlanabilecekleri düşünülen ve planlı/kontrollü bir şekilde müşteri kabulüne izin verilebileceği değerlendirilen esnaf ve sanatkârlarımıza ait işyerleri aşağıda belirtilmiştir.

Buna göre birinci fazda;

- Müşteri sayısı, masalar arası mesafe, hijyen koşullarına azami riayet, çalışanların koruyucu ekipman kullanması v.b. önlemlerin alınması kaydıyla, 21 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı olan ve sadece paket servis yapılmasına izin verilen lokanta, restoran, kafe, kafeterya, pastane ve benzeri işyerleri,

- Zorunlu randevu sistemi, gerekirse müşterilerin tek tek alınması, maske, eldiven, bone ve gözlük takarak çalışmak gibi önlemlerin alınması kaydıyla, 21 Mart 2020 tarihinden itibaren kapalı olan berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecileri.

- Müşteri sayısı, masalar arası mesafe şartı, hijyen koşulların riayet 16 Mart 2020 tarihinde Umuma Açık Eğlence ve İstirahat Yerlerinin kapatılması kararı çerçevesinde işyerleri kapatılan kahvehane, kıraathane işyerleri.

Öte yandan 21 Mart 2020 tarihinden itibaren sokağa çıkmaları yasaklanan 65 yaş üstü kapsamında bulunan ve bu yasak nedeniyle işyerlerini açamayan esnaf ve sanatkârlarımıza ait işyerleri.

Ayrıca, pazar/satış yerlerinde satışı yapılan ürünler ile ilgili kısıtlama ve ürün çeşitliliğinin artırılması hususunun da gözden geçirilmesi.

Esnaf ve sanatkârlarımızın işyerlerinin açılması milletimiz açısından da çok önemli moral-motivasyon kaynağı olacaktır. Bu devletimiz tarafından yürütülen COVID-19 mücadelesinden başarıyla çıkıldığını da gösterecektir.

Yapılacak değerlendirme neticesinde; açılmasına imkân bulunamayacak esnaf ve sanatkârlarımıza ise; işyeri kira olanlara kira yardımı, nakit desteği vb. uygulamaların sorunun çözümü ve esnaf ve sanatkâr işletmelerimizin ayakta kalabilmesi açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.”

Yorumlar (2)
Aktaş 1 yıl önce
Alakasız haber öyle olmuş böyle olmuş onu zaten biliyoruz sonuç ne sonucc
hamza 1 yıl önce
Duzgun net yazsaniza anlasak acildi mi acilmadi mi bu neya
28°
açık