banner851

banner955

DÜZCELİ ESNAFTAN ÇAĞRI: BİZİ UNUTMAYIN!

Son dönemde maliyetlerin artmasına bağlı olarak kazancı düşen ve borçlarını ödeyemediği için yapılandırması bozulan Düzce’de kepenk açan esnaflar, sosyal güvenlik primlerine yönelik yeni bir yapılandırma bekliyor.

Gündem 16.05.2022, 14:48
1248
DÜZCELİ ESNAFTAN ÇAĞRI: BİZİ UNUTMAYIN!

Sosyal güvenlik uygulamalarına yönelik yeni düzenlemelerin gündemde olduğu şu günlerde Düzceli esnaf da BAĞ-KUR konusunda yaşadığı sıkıntıların unutulmamasını istiyor.Konu hakkında açıklamalarda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Son dönemde maliyetlerin artması kazancın düşmesine neden olduğu için esnafımız borçlarını ödemekte zorlandı ve yapılandırmalar bozuldu. Sıkıntıda olan esnafımıza özellikle sosyal güvenlik primlerinde tekrar bir yapılandırma imkânı tanınmalı. Aynı zamanda 4 Ekim 2000 tarihinden önce oda ve vergi kaydı olup BAĞ-KUR kaydı olmayan esnafımıza bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma hakkı verilmeli.” dedi.

“YAPILACAK DÜZENLEMELERDE ESNAF UNUTULMAMALI”

Esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlik konusunda yaşadığı sıkıntıların giderilmesi gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülke ekonomisinin omuriliğini oluşturan esnafımızın sosyal güvenlik konusunda yaşadığı sıkıntılar giderilmeli. 4 Ekim 2000 tarihinden önce oda ve vergi kaydı olup BAĞ-KUR kaydı olmayan bu konuda mağdur olan çok fazla esnafımız mevcut. Bununla birlikte BAĞ-KUR emeklilik prim günü sayısı 9 bin gün değil, sigortalılarda olduğu gibi 7 bin 200 gün olmalı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın gündeme aldığı 3600 ek gösterge konusu gündemdeyken, emeklilikte yaşa takılanların talepleri, BAĞ-KUR’da prim gün sayısı ve düzeltilmesi gereken konular da unutulmamalı. Anayasanın eşitlik ilkesi gereğince sosyal güvenlikteki eşitsizlikler düzeltilmeli.” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIMIZIN BİRİKEN BORÇLARI İÇİN YENİDEN YAPILANDIRMA GEREKLİ”

Temel girdi maliyetlerindeki artış ile beraber kazancı düşen esnaf ve sanatkarların yapılandırmalarının bozulduğunu da hatırlatan Palandöken, şunları kaydetti: “Ocak ayından itibaren elektrikten, akaryakıta pek çok girdi malzemesine zam geldi. Geçen yıl bin 234 lira olan BAĞ-KUR primi bu yıl bin 601 liraya yükseldi. Gelen zamlar ile beraber esnafımızın kazancı giderleri kadar artmadı. Esnafın kazancının büyük bir bölümünü elektrik, doğalgaz ve akaryakıt masraflarına ayırması, vergi ve prim borcu ödemelerini zorlaştırdı. Bu da yapılandırmaların bozulmasına neden oldu. Yeniden etkin bir yapılandırma ile taksit sayısı arttırılarak ilk taksit en az 6 ay sonrasından başlamalı. Esnafımız ancak böylelikle rahat bir nefes alırken, devletimiz de biriken borçları tahsil edebilecektir.”  

Yorumlar (1)
Apti 7 ay önce
La nedir bu esnaflardan cektigimiz.sattiklari mali 1 e 10 satarlar.devlete vergi vermemek.vergi kacirmak icin seytanla yarisirlar..birde devletten destek istune destek..doymadi gitti bunlar..ictikleri sigara 30 tl.bindikleri araba son model.ohhh ne ala..
Yeni Sayımız