banner851

banner955

DÜZCELİ KUYUMCULAR DİKKAT! SÜRE DARALIYOR!

Düzce’de kepenk açan kuyumcuların yılbaşına kadar yetki belgesi alması gerekiyor. Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme kapsamında, kuyumculukla uğraşacakların yılbaşına kadar yetki belgesi alması gerekirken esnafın bu şartı sağlaması için 14 gün içinde ustalık belgesine de sahip olması önem taşıyor.

Gündem 18.12.2021, 12:11 18.12.2021, 12:17
1001
DÜZCELİ KUYUMCULAR DİKKAT! SÜRE DARALIYOR!

Düzceli kuyumcuları ilgilendiren önemli gelişme… Yetki belgesi olmayanın dükkanı kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak…

Bilindiği gibi bakanlık tarafından hazırlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'nin 14 Nisan tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, kuyum ticaretinin, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilmesi düzenlendi. Halihazırda faaliyette olan kuyum işletmelerinin ise 31 Aralık'a kadar durumlarını yönetmeliğe uygun hale getirerek yetki belgesi alması gerekiyor.

Bakanlık tarafından yetki belgelerinin verilmesi için eylül ayında Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi kurulurken kuyum ticaretiyle uğraşanların, bu sistem üzerinden yetki belgesi almak üzere başvuruda bulunması önem taşıyor. Yetki belgesi yenilenmesi ve iptal edilmesi işlemleri de bu sistem üzerinden gerçekleştirilecek.

Yetki belgesi alınması için meslek odasına kayıtlı olma, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti ve vergi dairesine vadesi geçmiş borcu bulunmama, meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyeti olması ve ustalık belgesi sahibi olma şartları aranıyor. Ustalık belgesi şartı, kuyumcu ya da kuyum işletmesinde tam zamanlı çalışan en az bir personel tarafından yerine getirilebilecek.

Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edilmesi durumunda bakanlıkça verilen süre içinde aykırılığın giderilmemesi veya aynı takvim yılı içinde tekrarlanması halinde yetki belgesi iptal edilecek.

"5 yıllık ustalık belgesi gerektiğini bilmeden dükkan açtılar"

Öte yandan sektör temsilcileri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgili yönergesi gereğince, ustalık belgesinin 5 yıldır kuyumculuk yapanlara verildiğine dikkati çekerek, bu süreyi dolduran meslektaşlarının ustalık belgesi almak için sınavlara girdiğini bildirdi. Yönetmelik nedeniyle 5 yıldan az süredir kuyumculuk yapanların mağduriyet yaşayacağı vurgulanarak, 5 yıldan kısa süredir yani yönetmeliğin çıktığı tarihte kuyumculuk yapanlara doğrudan yetki belgesi verilmesi çağrısı yaptı.

Sorunun düzeltilmesi için konunun Ticaret Bakanlığı’na iletildiği ve 1 Ocak 2022'den itibaren kuyumcu dükkanı açanlardan ustalık belgesi talep edilmesini ve belgesi olmayanların dükkan açmasının engellenmesinin talep edildiği bildirildi. (AA/ÖNCÜ HABER)

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız