banner614

DÜZCELİ ÖĞRENCİNİN BULUŞU TÜRKİYE’DE SES GETİRDİ

banner619

Düzce'de yaşayan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Bilgisayar Mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisi Elif İnce, kanser tedavisi gören babasının damarlarının incelmesi nedeniyle enjeksiyon işlemlerinde yaşadığı zorlukları ortadan kaldırmak için tasarladığı damar görüntüleme cihazını gözlük haline getirmek istiyor.

Gündem 16.12.2020, 11:45 16.12.2020, 16:19
7907
DÜZCELİ ÖĞRENCİNİN BULUŞU TÜRKİYE’DE SES GETİRDİ
banner785

Elif İnce, yaklaşık 2 yıldır kanser tedavisi gören babasının damarlarının incelmesi nedeniyle damar yolu açılmasında yaşadığı zorlukları ortadan kaldırmak için mart ayında Düzce Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Adem Akkuş'un desteğiyle damar görüntüleme cihazı geliştirdi.İnce, cihazı geliştirerek gözlük haline getirip sağlık çalışanlarının hizmetine sunmayı hedefliyor.

"Hemşireler için de hastalar için de kan almak zulüm haline geliyordu"

Elif İnce, yaptığı açıklamada, babasının 2018 yılından beri kanser tedavisi gördüğünü söyledi.

Babasının tedavi sürecinde sık sık hastaneye gittiğini anlatan İnce, "Babamın maruz kaldığı işlemleri gözlemliyordum. Burada bizi ve hemşirelerimizi en çok sıkıntıya sokan; enjeksiyon işlemleriydi. Babamın, özellikle kemoterapi aldığı dönemlerde damarları çok inceliyordu. Böyle olduğunda da hemşireler için de hastalar için de kan almak zulüm haline geliyordu. Ben de Bilim ve Sanat Merkezine (BİLSEM) geldiğimde Adem hocamla 'Ne yapabiliriz, buna nasıl bir çözüm bulabiliriz?' diye düşündük. Biraz literatür taraması yaptık." diye konuştu.

“Cihazı gözlük haline getirmek istiyorum”

İnce, damar görüntüleme cihazı tasarladığını aktararak, şöyle devam etti:

"Web kamerasının ucuna kızılötesi filtre yerleştirdik çünkü etrafımızda çok çeşitli ışıklar var. Bu kızılötesi filtreyle birlikte kamera görüntüyü algılıyor. Şu an bir bilgisayar var ama tablet, telefon istediğimiz her türlü cihazla kullanılabilir. Bu sayede görüntüyü ekrana yansıtmış oluyor. Cihazı geliştirmek, gözlük haline getirmek istiyorum. Bu şekilde bakıldığında hemşirelerin aktif olarak kullanmaları çok zor. Bu haliyle her hastaya göre odağını ve boyutunu ayarlamak çok zor olacak. Biz bunu gözlük haline getirdiğimizde direkt perde gibi kafasından indirecek, bakacak ve iki elini de hastada aktif olarak kullanabilecek."

Öğretmeni: Kendi araştırmalarıydı, biz sadece yönlendirdik

Düzce Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Adem Akkuş da İnce'nin çok başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek, "Zaten iyi bir inovatif buluş yapabilecek her öğrencinin önce kendi çevresindeki problemlere çözüm üretmesi gerekiyor. Elif'in böyle bir yaklaşımı bizi heyecanlandırdı. Kendi araştırmalarıydı, biz sadece yönlendirdik." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (12)
Ali 3 hafta önce
Elif kızım maşAllah , inşAllah üniversitede gerçek hocalar ile gerçekçi çalışmalar içinde olursun
ah ah 4 hafta önce
geçtiğimiz yıl yine manşet olmuştu ama nedense ne patent ne de bir yarışmada derce almış,
neden ? bilin yemeyin lütfen ,..
Bu mu bilim ? 4 hafta önce
Elif kızımızı tebrik ederim güzel bir üniversite kazanmış.
Projeye gelince "Bitmek bilmedik Adem Hoca projesi İşte "
bak internete yap kendin ver öğrenciye ohhh yesin millet dimi
Bir Bilen 4 hafta önce
"Kızıl Ötesi ile Damar yolu bulma ve kan alma"
2014 yılından beri yarışmalarda her yıl yapılan bir projedir. Şuanda ticari olarak ta kullanılmaktadır.
öğretmen 4 hafta önce
Adem Hocam , sen STEM Hizmet içi seminerinde demedin mi ? Bu nasıl veli bu nasıl zihniyet, "kızını yarışmaya yollamıyor" diye Bu veliden şikayetçi olmuştun .
Kızmıştın ,
Bu nasıl iş anlamadım
Gurbetçi 4 hafta önce
Avrupa'da, Çin'de satılan tıbbi bir cihazın en ilkel halini buluş diye yutturmak da neyin nesi? Türkiye'de bu eğitimle buluş muluş çıkmaz kardeşim.
Ali 3 hafta önce
Hocam burası Düzce , burda emekçi değil hızsız takdir görür maalesef .
Muhsin çalıskan 1 ay önce
Allah razı olsun inşallahlara şifa ALLAH zihin açıklığı versin başarılar dilerim
YILMAZ 1 ay önce
tebrikler gençlerde umut var, bizlere düşen gölge etmemek hayırlı olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-6°
az bulutlu