banner851

banner955

DÜZCELİ TAKSİCİLERİN ‘GÜNCELLEME’ ÇİLESİ

Düzce’de petrol fiyatlarındaki artışlar nedeniyle taksicilerin yılda en az 3-4 kez yaptırmak zorunda kaldığı taksimetre güncellemesinin esnafı zorladığı bildirildi. Yetkili servisler tarafından yapılan taksimetre ayarlama ücretlerinin bedeli 750 TL ile 1500 TL arasında değişiyor.

Gündem 01.08.2022, 14:07 01.08.2022, 17:24
643
banner1032

Taksimetre ayarlama ücretlerinin esnafı maddi olarak olumsuz etkilediği gündeme geldi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, “Son iki yıldır akaryakıta gelen zamlarla birlikte taksici esnafımız tarife ücretlerinde değişikliğe giderek taksimetrelerini yılda en az üç-dört kez güncellemek zorunda kalıyor. Yetkili servisler tarafından yapılan bu güncelleme işlemlerinin bedeli 750 TL ile 1500 TL arasında değişiyor. Bu yüksek bedel taksici esnafımızı zorladığı gibi hem zaman kaybı hem de yetkili servisler önünde uzun kuyruklar oluşturarak adeta çile oluyor. Akaryakıttaki değişime bağlı olarak zorunlu yapılan ve kısa zamanlı bir uygulama olan bu hizmetin bedeli mutlaka düşürülmeli.” dedi.

“Taksicinin kazanacağı para yetkili servislere gidiyor

Taksicinin kazanacağı paranın taksimetre güncellemesi yapan yetkili servislere gittiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Akaryakıta gelen zamlarla birlikte taksi tarife ücretlerinde yapılan değişikliklerin ardından taksimetre üreticilerinin ve tamir ayar servislerinin tarife yükleme için yüksek fiyat belirlediğine dair çok sayıda şikâyet var. Taksici esnafının mağdur olmaması için taksimetre güncelleme bedeli mutlaka düşürülmeli. Neticede ülkemizin her yerindeki yolcu portföyü aynı değil. Petroldeki dalgalanmaya bağlı olarak yılda 3-4 kez taksimetre güncellendiği düşünülürse özellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük şehirler dışında, yolcu sayısı az olan yerlerde taksimetre güncelleme bedeli yüzünden taksicinin kazanacağı para yetkili servislere gidiyor. Konuyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı ile Konfederasyonumuz ve TŞOF gerekli yazışmaları yaparak yüksek fiyatların düşürülmesi gerektiğini neticelendirdik. Taksimetre ayarlama yetkisi ilgili kuruluşlara verilirse mağduriyet ortadan kalkar.” diye konuştu.

Yorumlar (2)
benzin düşünce 2 ay önce
benzin fiyatlari düşünce peki yine güncelleme yapıyorlar mi acaba?
Vatandaş 2 ay önce
Düzcede taksicilerin hiçbiri trafik kurallarına uymuyor. Diğer sürücülere saygı göstermiyorlar. Yol sadece onlarin hakiiymış gibi bir garip anlayışları var.
25
orta şiddetli yağmur