banner851

banner955

DÜZCELİ ÜRETİCİYE YENİ FIRSAT!

Yozgat’ın Kabalı Köyü’nde 9 yıl önce köylülerin tarlalarındaki sınırları birleştirip meyve ekmesiyle başlatılan proje tüm Türkiye’ye örnek olacak. Köyde işsizliği bitiren projenin, 250 köyde daha uygulanması için çalışma başlatıldı. Son yıllarda fındıktan yana yüzü gülmeyen Düzceli üreticiler projeye sıcak bakarsa hem kira alacak hem de sigortalı çalışma imkanı bulacak.

Gündem 19.02.2018, 15:56 20.02.2018, 16:15
7301
DÜZCELİ ÜRETİCİYE YENİ FIRSAT!
banner1032

DÜZCE’DE NEDEN UYGULANMASIN?
Düzce’de özellikle son 3 yıldır fındık fiyatlarının beklentinin çok altında olması üreticilerin gözlerini alternatif ürünlere çevirmesine neden oluyor. Fındıkta emeklerinin karşılığını alamadıklarını savunan çiftçilerin bir kısmı tarlalarını yeni ürünlere açabileceğini dile getirirken, bu noktada Yozgat’tan doğan ve şimdi tüm Türkiye’ye yayılması hedeflenen başarılı bir proje akılara “Düzce’de neden uygulanmasın?” sorusunu getirdi. Hem işsizliğe çözüm getiren hem de tarla sahibine kazanç sağlayan proje Yozgat’ın Kadışehri ilçesine bağlı Kabalı Köyü’nde uygulandı.  

250 KÖYDE DAHA UYGULANACAK
Gazete Habertürk’te yer alan habere göre; 2009 yılında tarla sınırlarını kaldıran köylülerin tarlalarına yapılan meyve bahçeleri sayesinde köyde işsizlik son buldu. Proje başlatıldığından bu yana kentten köye geri göç başladı. Bu olumlu gelişmeler ışığında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından projenin Türkiye’nin 250 köyünde uygulanacağı belirtildi.

Refah seviyesinin arttığı köyde, köylüler arazilerinin kullanılması sebebiyle bir yandan kira alırken bir yandan da sigortalı olarak çalışıyor. Kadınlarında asgari ücretle çalışmaya başladığı proje kapsamında 70 kişiyle kadrolu çalışmaya başlayanların sayısı hasat zamanı 650’ye çıkıyor.

BAKAN FAKIBABA ÇOK BEĞENDİ
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın dikkatini çeken bölgeyi kalkındıran proje için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Türkiye’nin 250 köyünde de projenin uygulanması için çalışma başlattı.

Haber: H. GÜRSOY

Yorumlar (16)
Hehe 5 yıl önce
Her şeyden sogutacaksınız insanları sokmuyoruz kardeşim bu fındıgımız var ona da göz diken çok ortakcımısınız a......
Ne fistik ne bagdem 5 yıl önce
Cerez yerken hep fidigi ayiklamazmiyiz. Adamlar fistigin baklavasini vs sini dunya markasi yapti. Bademi sifa diye satiyorlar. Bizim findigi kullanarak elin gavuru cikolatada dunya markasi oldu. Findigi yari mamul olarak satmamiz bile hata.
Findigi sokmek 5 yıl önce
Ahmaklik,duzce halki calismayi sevmez. Findigi olan bakimini bile baskasina yaptiriyor. Az bakimla bile yine findik gelir sagliyor. Obur urunler kole gibi calismak gerektirir. Dunyada birinci sirada olunan findiga sahip cikamadik gitti.
Ciftci 12 5 yıl önce
Mümkün olan arazierde neden olmasinki. Artik alternatif leri degerlendirmemiz lazim.
Düzceli 5 yıl önce
Üretici eski günleri çok arar.50 senedir aynı sözler.onuda ithal ederiz olur biter.
FINDIKÇI 5 yıl önce
Buradan fındık üreticisine haber vereyim fındığa dayalı yan gel yat geçim devri kapandı. Fındıkla daire araba sıfır traktör alma dönemi bitmiştir. bu gidiş dahada kötüye gidecek görünüyor. ACI ama GERÇEK sigortalı bir işe girip çalışacaz başka yolu yok. Fındık parası da olacak bir yan gelir.
Fındıklar sökülsün. 5 yıl önce
Fındıklar sökülecek.Her sene fındık fiyatı ne oldu sorusundan kurtulunacak.
değişik 81 5 yıl önce
bizim açmalar düz duvar gibi.. ayakta zor duruyon. neyi kesip yerine ne ekiyosun? düzceyi düzce yapan fındıktır! akıl vereceğinize fındığa sahip çıkın! tüccarın değil çiftçinin yanında olun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık