banner851

banner955

DÜZCELİLER YORUM YAĞMURUNA TUTTU

Şifa bulmak için gittikleri Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde yaşadıkları mağduriyet ‘isyana’ dönüşenlerin sayısı giderek artıyor. Yanlış uygulama ve kötü muamele iddialarının gölgesinde verilen sağlık hizmetinin ‘özel hastane’ gibi adım başı para olması yüzünden tepkilerin odağında olan hastaneye karşı mağduriyet çığlığı bu kez Bartın’dan yükseldi. Bartın’da yaşayan K.L.G.’ye kaldırıldığı hastanede safra kesesinden düşen taşın pankreası tehdit ettiği ve acil ameliyat olması gerektiği teşhisi konuldu. Ancak hastanede ERCP cihazı olmayınca doktorlar aileye özel hastane ya da bir üniversite hastanesine sevk tercihi sundu. Aile ‘Memleketimiz’ diyerek Düzce Üniversitesi Hastanesi’ni tercih etti. Ancak acil müdahale gereken hastanın ailesinden, ambulansla sevk edildiği hastanede ameliyat için 3 bin 58 lira para talep edildi. Benzer sıkıntılara maruz kalan Düzceliler ise yorum yağmuruna tuttukları hastaneyle ilgili ‘döner sermaye krallığını’ bir kez daha deşifre etti.

Gündem 13.01.2022, 15:26
4018
DÜZCELİLER YORUM YAĞMURUNA TUTTU

Gün geçmiyor ki Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nden bir şikayet gelmesin. Yanlış tedavi ve tanı uygulamaları, hastalara haksız davranışlarda bulunulması ve bir özel hastane mantığında hastalardan yüksek ücretler talep edilmesiyle Düzceliler’i mağdur eden hastaneye karşı dün yaşlı bir kadından 3 ile 5 bin TL talep edilmesinin yankıları henüz sürerken mağduriyet çığlığı bu kez Bartın’dan yükseldi.

Acile kaldırıldı, pankreasının tehdit altında olduğu ortaya çıktı

Aslen Düzceli olan ve 3 aydır iş dolayısıyla Bartın’da bulunan 40 yaşındaki K.L.G. 11 Ocak günü işyerinde yaşadığı mide bulantısı ve gözlerindeki sarılık nedeniyle apar topar arkadaşları tarafından Bartın Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Burada yapılan tetkiklerde K.L.G.’nin safra kesesindeki taşın kanala düşerek pankreasını tehdit ettiği ve ameliyat olması gerektiği belirlendi. Ancak hastanede ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) olmayınca doktorlar aileye özel hastane ya da bir üniversite hastanesine sevk tercihi sundu.

‘Memleketimiz’ diyerek Düzce Üniversitesi’ni tercih ettiler

Özel hastanede masrafların 3-4 bin TL tutacağını öğrenen K.L.G.’nin eşi D.G. biri engelli 4 çocuğa bakmak zorunda olduğu için akrabalar yardımcısı olur düşüncesiyle memleketlerinin hastanesi Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne sevk istedi. Hastane yöneticileriyle kurulan temasın ardından olumlu yanıt gelince acil ameliyat olması gereken K.L.G. serumlar eşliğinde ambulansla 2.5 saat süren yolculukla Düzce’ye getirildi. Üniversite Hastanesi’ne acilden giriş yapan hasta adam ardından servise yatırıldı.

Sevkli geldiği hastanede acil ameliyat için 3 bin 58 lira para istendi

12 Ocak sabahı ameliyat hazırlıkları öncesi, acil ameliyat olması gereken K.L.G.’nin yanında refakatçi olarak bulunan babasına iddiaya göre, ‘Bu ameliyatın masraflarını devlet karşılamıyor. Ödeme yapmanız gerekiyor’ dendi. Oğlunun ağrıları ve durumun aciliyeti karşısında çaresiz kalan baba kendisine uzatılan kâğıdı imzalayarak veznede toplamda 3 bin 58 lira 55 kuruşluk ödeme yaptı. Paranın ödenmesinin ardından K.L.G, Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Salih Tokmak tarafından ameliyata alındı.

Çaresiz ödeme yapan aile şikayetçi

Ameliyatın ardından acil durumda ambulansla sevkli gelen eşinden para alındığı skandalını öğrenen D.G. iddiasına göre hastanenin ‘Hasta Hakları’ birimini arayarak konuyla ilgili bilgi isteyip CİMER’e şikâyetçi olacağını söyledi. ‘Buraya dilekçe ile başvurun. Daha kısa sürede yanıt alırsınız’ cevabının ardından eşinin yanında refakatçi olarak bulunan kayınpederini arayan D.G. durumu anlattı ve kayınpederi dilekçeyle şikâyetçi oldu.

‘Memleketimiz dedik ama mağduriyetimizi duyun’

Acil ameliyat olması gereken ve üstelik sevkli gelen eşinden 2 bin TL gibi bir para alınması karşısında şok yaşadığını belirten D.G.,  elindeki bilgi ve belgelerle ‘Başka canlar da yanmasın’ diyerek 0 542 767 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattı’na başvurdu. D.G., “4 çocuğum var 19 yaşında ağır engelli evladım var. Benim gitme şansım yoktu. Memleketimiz yardımcı olacak bulunur diye o hastaneyi istedik. Zor olan hayatımızı nasıl zorlaştırıyorlar tahmin bile edemezsiniz. Ben sesimi duyurmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun.” dedi.

‘Özel hastanede yaptırırdık, 45 saat çile çekmezdi’

Üniversite Hastanesi’nde özel hastaneden istenen paraya eşit bir ücret talep edileceğini bilselerdi böyle bir durumun içine asla girmeyeceklerini söyleyen D.G., “İçime sinmiyor. Sigortamız var. O zaman bu hastanenin özel hastaneyle ne farkı var? Önceden de söylemediler. O zaman eşimi burada o kadar yol çektirmeden özel hastaneyi kabul ederdim. 45 saat ameliyat için çile çekmemiş olurdu.” diyerek yetkililere üniversite hastanesiyle ilgili çağrı yapan vatandaşlardan biri oldu.  İddiaya göre aynı anda yapılacak bir ameliyat olmasına karşılık safra kesesindeki diğer taşlar için de K.L.G.’ye 1 hafta sonrasına ikinci bir ameliyat olması gerektiğini söylenmesini de aile ‘art niyetli’ olarak değerlendirdi.

Düzceliler yorum yağmuruna tuttu

Öte yandan dün acilden giriş yapan ve safra kesesi ameliyatı olması gereken sigortalı yaşlı kadından 3 ila 5 bin TL arasında ameliyat parası talep edilmesiyle ilgili haberimizi Düzceliler yorum yağmuruna tutarak kendi mağduriyetlerini dile getirdi. Sosyal medyadan ve oncurtv.com sitemizden yüzlerce şikayet ulaştırılırken vatandaşlar, çözüm bulunmayan sorunlar silsilesinden yakındı.

‘3 hastadan 8 bin TL istendi’

Zehra Yılmaz isimli vatandaş, “Kesinlikle alıyorlar dekontlar elimde üç hastamız üçüne 8 bin küsur ödeme yapıldı operasyon sonrası tekrar ücret ödeyerek kontrol yapıldı ve her biri sigorta li emekli bir yıl önce alınan para bu.” diyerek duruma çözüm istedi.

‘Üniversite Hastanesi fabrika gibi’

Özel hasta statüsü için baskı gösterildiğini iddia eden Yılmaz Demircioğlu ise, “Hem de nasıl ama usulüne uyduruluyor doluyuz ama parayı verirsen hemen yer açılıyor bir film veriyor iki ay sonraya çekim günü veriyor ama parayı verince hemen çekiliyor nasıl oluyorsa bu işler üniversite fabrika gibi” ifadelerini kullandı.

‘Para vermediğim için Nisan 2020’den bu yana sıra bekliyorum’

Şafak Aktepe ise, “22 Nisan Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nden acil safra kesesi şikayeti ile Araştırma Hastanesi’ne yonlendirildim,300tl karşılığında Ercp yapıldı ameliyat için de sıra alın denildi, bütün işlemler yapıldı ve şu an Ocak 12 hala çağırmadılar, sorduğumda ücret varsa hemen yoksa ne zaman sıra gelir bilemeyiz dediler, burası sadece özel bir hastane olmuş.” diyerek aylardır para ödemediği için bekletildiğini belirtti.

‘Anjio için 2 ay sonra dediler, para ödenince aynı hafta yaptılar’

Aysun Sert isimli vatandaş ise anjiyo için kendisine iki ay sonra dendiğini ancak para yatırınca aynı hafta içinde olduğunu, “Ben de anjiyo olacaktım ‘Sıra yok’ dediler. İki ay sonra varmış. Fakat 750 TL yatırırsam bir hafta içine olabileceğim söylendi yatırdım oldum hem de mesai saati içinde hani diyorlar ya mesai saati dışında özele giriyormuş gayet de hafta içiydi” sözleriyle anlattı.

‘Parayı vermeyince ameliyat edilmedi, öldü’

Dilek Birinci isimli vatandaş ise emekli kayınvalidesinin istenen parayı vermediği için ameliyat edilmediğini ve hayatını kaybettiğini, “Maalesef istiyorlar benim kayınvalidemden de istediler emekli olduğu için istenilen parayı veremedi ve hayatını kaybetti maalesef.” yorumuyla belirtti.

Artık çözüm bulunmalı

En acil ameliyatlarda dahi özel hastane fiyatı çekerek çaresiz hastaların cebindeki paraya göz diken Düzce Üniversitesi Hastanesi’nin bir yandan da yanlış ve tedaviler göstermesine artık Düzce sınırlarını da aşan tepki ve mağduriyet serzenişlerine karşı hastane veya üniversite yönetiminden hiçbir açıklama yapılmaması ise manidar. ‘Döner sermaye krallığı’nın hüküm sürdüğü hastanede yeniden düzenin tesis edilmesi için Düzceliler, ilgililerden atılacak yapıcı adımları bekliyor. Bu süreçteyse olan mecburen giden hastaların cebindeki paralara ve şifayı il dışında arayanların yaptıkları yolculuklarda kaybettiği zamana oluyor.

Öte yandan acil olarak sevk edildiği hastanede 3 bin 58 lira 55 kuruş ameliyat masrafı çıkartılan hastanın ailesine, ücreti karşılayacak paraları olmadığı için senet imzalattırıldı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (21)
Selim 11 ay önce
2 senedir lenf bezlerimde sıkıntılardan dolayı doktor doktor geziyorum gecen ay detayli mr istendi universite hastanesine gitmemi söylediler normal sira alirsam 3 ay sonra ucretli alirsan ertesi gun için sira alabilcegimi soylediler bu nasil duzen hastaneyi bizde onceden begeniyorduk ama suan berbat halde ne acili ne poliklinikleri bitmis durumda
vatandaş 11 ay önce
Vatandaş olarak haklarımızı bilerek hareket eder ve bu dayatılan haksız sisteme baş kaldırırsak hiç kimse bu duruma cesaret edemez! Herkes haklarını bilsin ve bu fırsatçılara aman verilmesin. Yeter artık. Acil durumlarda hastadan herhangi bir ücret talep edilemez. Ancak hastanın durumunun acil olup olmadığına hekim karar veriyor. İşine geldiği gibi..
hasan 11 ay önce
parayla MR ve RÖNTGEN de öne geçme yi niye paylaşmıyorsunuz ?? Para verirsen hemen MR çekiyorlar, vermezsen 2 ay sonra
Emircan 11 ay önce
Bu nasıl bir uygulama devletimizin yada düzce belediyesinin vatandaşın sorununa ve hastane personelinin bu sorunlu uygulamasına bir çözüm bulması gerekiyor en azından bunu yapmaları lazım Allah kimseyi hastalıkla sınamasın şifa bekleyen herkese şifa versin inşAllah umarım kimse madi durumu olmadığı için daha fazla acı çekmez ve hayatından olmaz insanlar denek değildir onların üzerinden deneme yanılma yapılarak doktorluk da öğrenilmez Düzce üniversitesi içersinde sık denk geldiğim ve gözlemlediğim bir diğer sorun ise bu benimle aynı fikirde olan bir çok kişi olduğuna da emin lütfen gereken yapılsın
ALİ 11 ay önce
VALİ İNŞALLAH BUNLARI DUYUYOR VE GÖRÜYORSUN
Öncü 11 ay önce
Küçük bir pansuman tarzı ameliyat için bizden 3 veya 4 ünite kan şartı koştular acaba bu kanları ne yapacaklar???? İnsanın aklına herseyi getiriyorlar bu hastahane hakkında neden valilik araştırma yapmıyor biri çıkıp anlatsın
T.C 11 ay önce
Madem hastaneler boyle de ..30 sene once hastanelerde rehin aliniyordu diyenler okumuyor mu bunlari kendileri millete puta tapiyor diyor Mustafa Kemal Ataturk ocin ama kendileride tapiyor ..nasil olacak bu isler... ...
Zeki 11 ay önce
Hasta hakları denen birim vatandaş ın gazını alma amaçlı kurulmuş sanırım bende 1 sene önce terbiyesizlik yapan bir hekimi şikayet edeceğim deyince bize dilekçe verin döneriz dediler ne dönen var ne arayan ama en ufak birşey de sağlıkta şiddet var diye bağırır lar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız