banner614

DÜZCE’NİN İHRACAT RAKAMLARI ARTTI

banner619

Türkiye’de Şubat ayında genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 2,3, ithalat yüzde 9,8 arttı. Düzce’de ise genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 32, ithalat yüzde 55 arttı. Düzce’nin ihracat rakamlarının şubat ayı artışıyla ilgili değerlendirmede bulunan Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, salgın sürecinde bu gelişmenin yüzleri güldürdüğüne işaret ederek, zor günlerin geride kaldığı dönemde en hızlı büyüme kaydedecek olan ilin Düzce olacağını vurguladı.

banner846
Gündem 20.04.2020, 12:40 20.04.2020, 17:40
1129
banner844

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre Genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; Düzce ilinde ihracat 2020 yılı Şubat ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32 artarak 15 milyon 276 bin dolar, ithalat yüzde 55 artarak 8 milyon 094 bin dolar olarak gerçekleşti.

TSO Başkanı Şahin’den değerlendirme

Konuyla ilgili açıklama yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, ülkemizin içinde bulunduğu bur zor süreçte açıklanan rakamların Düzce’nin yüzünü bir nebze olsun güldürdüğünü söyledi.  

Şahin; “İhracatçılarımızın bu zorlu süreci en az zararla geçirebilmeleri adına Düzce Ticaret ve Sanayi Odası olarak Düzce Valimiz Sayın Dr. Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanımız Sayın Dr. Faruk Özlü ve üst kuruluşumuz TOBB bünyesinde birçok çalışmaya imza attık. Kabul gören birçok talebimiz olduğu gibi henüz sonuca ulaşamamış ve takip ettiğimiz bazı taleplerimiz de bulunuyor. Bize olan sonsuz desteklerinden dolayı Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve TOBB Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Kredi Garanti Fonu (KGF) limitlerinin 125 Milyar TL’ye çıkarılması ile işe devam kredisi konusunda üyelerimizin orta vadede finansman sorunlarına destek olmaya çalışıyoruz. Yine TOBB Bünyesinde limitleri belirlenmek üzere olan Nefes Kredisi çalışmamızla KOBİ’lerimizin de finansman yükünü paylaşmaya çalışıyoruz. Yaşanan pandemi dolayısıyla birçok sorun yaşayan sanayicilerimiz için mücbir sebep kapsamını her geçen gün genişletiyoruz. Kısa çalışma ödeneği koşullarını neredeyse sıfıra indirerek iş dünyasının işgücü sorununa da destekler veriyoruz.  Korona hastalığının meslek hastalığı sayılmaması için ilgili bakanlıklar nezdinde çalışmalarımız devam ediyor. Üyelerimizin son dönemde erişimde sorun yaşadıkları Tıbbi Maske için Düzce TSO olarak birçok kurum ve kuruluşla temaslarımız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“En kısa zamanda Düzce’yi ve ülkemizi terk edecek”

Zor günlerin geride kaldığı dönemde en hızlı büyüme kaydedecek olan ilin Düzce olacağını belirten Şahin, kamu kaynaklarının almış olduğu tedbirlere en hassas şekilde uyulması halinde zaten kontrol altına alınmaya başlayan bu büyük musibetin en kısa zamanda Düzce’yi ve ülkemizi terk edeceğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
Samet görgün 1 yıl önce
Satın şahin başarılı bir iş insanı ama bu söylediği çok komik düzce büyüyecek falan.
18°
açık