banner851

banner955

DÜZCE’NİN KONUŞULDUĞU YERDE DÜZCELİ YOK

Düzce Belediyesi’nin öncülüğünde ‘Düzce’nin 50 yılını şekillendirmesi’ amacıyla düzenlenen ancak organizasyon hatasının kurbanı olan 1. Düzce İktisat ve Kalkınma Kongresi, bekleneni veremedi. Şehrin ekmeğini yememiş, suyunu içmemiş kişilerin boy göstermesi yüzünden Düzce’nin ekonomisine ve turizmine dair ezberlenmiş söylemlerden öteye gidilemedi. Yıllarca bu memleketin her lokomotifi için kafa yoran ve gelişimine önemli katkı sağlayan Düzce Üniversitesi’nden akademisyenler ile yerel basından temsilcilere yer verilmemesi ‘Büyük yanlış’ olarak görüldü. Bu durumu ‘Yorumlu-yorum’ programında enine boyuna ele alan Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, özetle, “DÜZCE’NİN KONUŞULDUĞU YERDE DÜZCELİ YOK!” diyerek, yerinde bir durum tespiti yaptı.

Gündem 28.12.2021, 14:35 28.12.2021, 16:42
1242
DÜZCE’NİN KONUŞULDUĞU YERDE DÜZCELİ YOK

Düzce Belediyesi, Düzce Ticaret Odası ve Ekonomi Gazetecileri Derneği ortaklığında kentin gelecek 50 yılının planlanması amacıyla 25-26 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 1. Düzce İktisat ve Kalkınma Kongresi niyet iyi olsa da planlama hataları nedeniyle tam bir fiyaskoyla sonuçlandı.

Konu Düzce ama Düzceli yok

Kenti tanımayan ve yalnızca İstanbul-Ankara arasındaki yolculuklarda içinden geçmekle yetinen isimlerin Düzce’nin geleceğine yön vermeleri için davet edildiği kongrede bölgeyi yakından tanıyan ve burada yaşayan, Düzce Üniversitesi’nden tek bir akademisyene bile yer verilmedi. ‘Gazeteciler gözünden Düzce’ paneli için de kamuoyunun tanımadığı isimler 2 gün boyunca Düzce’de ağırlanırken Düzce’nin yetiştirdiği, kalemini memleketi için kullanan usta gazetecilerden tek bir isim bile konuşturulmadı.

Hafızalara küstahlıkla kazındı

Üstüne üstlük kongre, Cumhurbaşkanlığı’na akreditasyonu dahi bulunmayan TGC’nin genel başkan yardımcısı olan bir sözde gazetecinin kente katkı sunsun diye davet edildiği kongreden yaptığı ‘Düzce’nin il olduğu yerde Gebze’nin hakkı büyükşehirdir’ şeklindeki bir ilçeyle Düzce’yi kıyaslamaya kalkma küstahlığı hafızalara kazındı.

Öncü Medya Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Öncü TV ve 100.2 Radyo Öncü ortak canlı yayınında gündeme dair çarpıcı yorum ve tespitlerini aktardığı Yorumluyorum programının son bölümünde planlama hatalarıyla dolu kongreyi masaya yatırdı.

‘Olmaması gereken şeyler oldu’

Sözlerine Düzce’mizin büyük üretim tesislerinden olan Kelebek Mobilya’da çıkan yangınla ilgili geçmiş olsun mesajıyla başlayan Ünsal, “Düzce’de ilki düzenlenen, kentin 50 yılının düşünülüp planlandığı kongreye gelmek istiyorum. İyi düşünülmüş. Düşünce çok iyi, çıkış noktası mükemmel. 150 bin TL maliyeti varmış. Olabilir. Orada 2-3 tane bilmememiz, görmememiz, duymamamız gereken, olmaması gereken hadiselerle karşılaştık.” dedi.

TSO Başkanı AK Partili bakan ve ekini eleştirdi

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin’in kongrede yaptığı konuşmaya değinen Ünsal, “Birincisi, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı çıktı dedi ki ‘Tarım ve Orman Bakanlığı ayrılmalı. Ekibi vizyonsuz, çapsız.’ Hoppala, hayırlı işler. Dervişin fikri neyse zikri oymuş. Bu kongrede bunun ne alakası vardı? Bunun anlamını anlamadık. Düzce Milletvekili Fahri Çakır ona söylemesi gerekeni söyledi. İnsanların fikrini belirtebilir. AK Partili bir belediyenin kongresinde AK Partili bir bakanın ve ekibinin rencide edilmesi teamüllere ne kadar uygun? E uygunmuş demek ki söylenmiş…” diye konuştu.

Düzce Üniversitesi’nin olmamasının izahı yok

Düzce’nin konuşulduğu yerde Düzce Üniversitesi’nden alanında uzman akademisyenlerin davet edilmemesinin ise izahının olmadığının altını çizen Ünsal, “İkincisi, Düzce Üniversitesi’nden rektör başta olmak üzere hiçbir akademisyen yoktu. Turizmi konuştuk orada. Akçakoca’da Turizm Otelcilik Meslek Yüksekokulu yok. Türkiye’de turizm konusunda ehil beyin takımı denilen insanlar yetiştiriyor. Tarımı konuştuk. Bölgede yaşayan, bölgeye hâkim akademisyenler yok. Sanayiyi konuştuk. Üniversiteden yine akademisyen yok. Bunlar neden yoktu? Düzce’nin konuşulduğu yerde, gelecek 50 yılının çizildiği yerde Düzce Üniversitesi’nin akademisyenleri, ehil kişileri yoktu. Bunun izahı yok. Orada Düzce’de yaşayan uzmanların olması gerekiyordu. Olmadı.” dedi.

Düzce’nin 50 yılını bunlar dizayn edecekler (!)

‘Gazeteciler gözünden Düzce’ paneli için çağırılan Düzce’yle uzaktan yakından alakası olmayan isimlere de değinen Ünsal, “Üçüncüsü, ekonomi üzerine ihtisaslı olan gazeteciler ve ekonomi yazarları ki tanıdığım bildiğim insanlar değil ama tabii bir dernek. Çok güzel rütbeler, anılmalar, bilmeler yapılmış. Düzce’nin coğrafyada haritasını görmüşler, hasbelkader bir yerlerine gittiyseler gitmişler, burada 2 gün kalmışlar, Düzce’nin 50 yılını bunlar dizayn edecekler (!) Bu ekonomi yazarlarının nerelerde yazdığı da belli değil.” dedi.

Mesleğine ve bilgisine saygı duyulan Düzceli gazeteciler neden yoktu?

Düzceli olup mesleki birikimleriyle sorunlarını yakından bildikleri memleketlerine hizmet için çalışan gazeteciler olduğunu ancak hiçbirinin konuşturulmadığını kaydeden Ünsal, “Mesleğine ve bilgisine saygı duyduğum gazeteci Atilla Gösterişli vardı. Ekonomi konusunda da kendi alanında bir hayli vizyonu sağlam bir isim. O niye yoktu? Öncü Haber Merkezi’nde, işletme mezunu ve çok deneyimli Canan Üstüner var. O niye yoktu? Bunun da bir oturumda dâhil olması, Düzce’nin yerel dinamikleriyle genel anlamdaki dinamikleri birleştirme noktasında, teori ve pratiğin yaşam bulması noktasında niye olmadı? Mesela hem siyaset yapmış, hem ekonomist ve aynı zamanda basından bir isim olan İbrahim Bilgin var. Bilgin o oturumlarda Düzce’nin adına niye konuşmadı? Mutlaka Düzceli olması gerekmiyor fakat her oturumda Düzce’yi bilen ve Düzce’de yaşayan insanlar olmalıydı. Biliyor musunuz Turkuvaz Medya Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu var. Kendisi Düzceli. Televizyonlara davet ediliyor. Başkent Ankara’nın başında Düzceli Osman Altınışık var. Bunlar Düzce’yi yaşamış, bilgiyle bunu bir araya getirerek katkı sunabilirler.” ifadelerini kullandı.

“Hem paramızı vereceğiz, hem imkân sağlayacağız, hem de aşağılanacağız!”

Kongreye çağrılan isimlerden birinin Düzce’yi aşağılama küstahlığını göstermesini hatırlatarak tepki gösteren Ünsal, “Gelmiş biri, açıklama yapmış. Demiş ki, ‘Düzce’nin il olduğu yerde Gebze’nin hakkı büyükşehirdir.’ Sana onu mu sordular? İki günde bunu mu öğrendin? Yedin içtin, gezdin tozdun. Nankörlüğün ve vefasızlığın bu kadarına pes doğrusu! ‘Düzce’ye gittik. Şunların olmasında fayda var.’ diye bir telkinde bulunabilirsin. Bu konuda Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Sayın İlhami Caboğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Sayın Semih Cemşit açıklama yaptı. İşin özünde sıkıntı şurada. Bu federasyon denen yapı Cumhurbaşkanlığı’na akredite olmayan bir yapı. Gazeteci taraf olmaz ama tarafsız da olamaz. Ama burada CHP’li bir milletvekilinin arka bahçesi haline gelen bir federasyon ve buna ödenen para. Hem paramızı vereceğiz, hem imkân sağlayacağız, hem de aşağılanacağız!” diyerek organizasyondaki planlama hatalarına dikkat çekti.

“Düzce’de Gazeteciler Cemiyeti diye ne idüğü belirsiz bir yapı var”

Söz konusu şahsın genel başkan yardımcılığını yaptığı cemiyetin Düzce temsilcisi Erol Tayhan’ın memleketine uzatılan dile tepki göstermemesine de dikkat çeken Ünsal, “Bugün Düzce’de Gazeteciler Cemiyeti diye ne idüğü belirsiz bir yapı var. Başında FETÖ’nün Zaman Gazetesi’nin Düzce temsilciliğini yapmış, FETÖ’nün ilmiyle, lanetiyle bu memlekette yetişmiş cemiyet başkanı var. Onun yanında yapıyor bu açıklamayı ve onu da etiketliyor! Memlekette ve millette dert olmalı. Gazetecide de toplumu yönetenlerde de dert olmalı. ‘Kılavuzu karga’ deyince kargayla kılavuzu karıştıranlar var. Burada güzle ve anlamlı düşünülen yerde çıkan sonuca bakın! Düzce’nin 50 yılı 2053 deniyor ama hesabını yaptığın zaman 2070’lere tekabül ediyor. Hesapta da bir yanlışlık var.” dedi.

“Düzce Üniversitesi’nin bu organizasyonda olmamasının izahı yok”

Kongrenin iyi duygularla ortaya çıksa da sonucunda Düzce’yi tanımayan insanların bilgiçlik tasladığı bir etkinliğe dönüştüğünü kaydeden Ünsal, “Ama bir Düzce Üniversitesi’nin bu organizasyonda olmamasının izahı yok. İki, TSO Başkanı ‘Parayı veren düdüğü çalar’ hesabıyla beraber oradaki finansmanı yapıp da AK Partili bir belediyede AK Partili bakan ve ekibini eleştirmesi de başka bir sonuç. Üç, bir tane ne olduğu belirsiz bilmem nerenin sesi, hiçbir özelliği olmayan bir gazetecinin tırışka ifadeler kullanarak Düzce’yi il olarak aşağılaması başka bir sonu. Ve hepsinden önemlisi. Düzce’nin konuşulduğu yerde Düzceliler’in olmaması. Oturmuşlar ahkâm kesiyorlar. Yaşadın mı bu memlekette? Sizin diyorlar dağlarınız var, bayrılarınız var. Gittin mi oraya? Baktın mı biliyor musun? Ama bu yörenin insanı ve gazetecisi orayı gitti, gördü, yasadı. Bu aciz, çaresiz, hiçbir vizyonu olmayan sıradan insanların olduğu bir topluma etkin, yetkin, aydın ne karın ağrısıysa bilgiçlik taslayan bir yapının empoze etmesidir. Biz onların bildiği yolu zaten unuttuk.” diye konuştu.

Harcanan vakte de nakde de yazık

Ünsal, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir de şuradan bakmak lazım. Denilebilir ki zaten Düzce’deki siyasetçi, akademisyen, gazeteciler konuşuyordu. Onları biliyorduk. Bunlardan duymak istedik. Bunları duymak istedin de bunların içinde mutlaka Düzce’de yaşayan Düzce’nin haritasını ve hafızasını bilen gazetecilerin orada bu konuyla ilgili düşüncelerini aktarması lazımdı. Kendimi neden demiyorum çünkü benim ekonomi alanında ihtisasım yok ki. Haddim değil ki. Ama hakkı olmayan, hududu olmayan ne kadar karın ağrısı adam varsa, istisnalar kaideyi bozmaz, çıktı. Sonucu da gördük. ‘Düzce ilse Gebze büyükşehir.’ Harcanan vakte de nakde de yazık. Yazık ama sıradan bir gazeteciyiz işte. Yerel bir gazeteciyiz. Söylüyoruz kendimizi dinliyoruz. Bizi dinleyenler de var. Düzce’nin asil güzel ve memleketinin derdiyle dertlenen insanları; derdimiz Düzce olsun, dermanı Allah verir.”

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

banner844
Yorumlar (4)
Üniversite 12 ay önce
Üniversitedekiler bilimsel bir kurulu olan, bilimsel yaklaşımın esas olduğu en az 5-6 öncesinden bilimsel hazırlığı olan ciddi kongrelere katılım sağlar.Bir ay içinde kongre mi olur?
Aslı 12 ay önce
Düzceye en büyük ihanet sanayi alanlarını büyütmektir.Düzceli sanayi istemiyor.yeşil düzcemizi Dilovası’na çevirme tuncay Şahin ve arkadaşları…
METE 12 ay önce
tek sorumlu belediye başkanıdır...Her konuda dışarıdan insan getirerek ve çok bildiğini zannederek hata yapıyor.İmir firması Yada bazı mimari projelerin dışarıda yaptırılması gibi..kimseyi takmayan bencil bir başkan var..
Mery 12 ay önce
Düzcede Düzceli mi var
Sokaktan geçenlere öikrofon uatın. Bakalım yüzdr kaçı Düzceli olduğunu söyleyecek. Düzce 2. Gebze oluyor kimse farkında değil 5 yıl sonra Düzveden kaçacak yer ararız
Hava kirli su kirli...