banner851

banner614

DÜZCE’NİN UTANCI

Çocuk yaşta evlenen ve reşit olduğunda resmi nikah kıyan çiftlerden erkeğin cinsel istismar suçu ile hapse girmesi nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesine dönük düzenlemenin ülke gündemine oturduğu şu günlerde Türkiye İstatistik Kurumu’ndan çocuk evliliklerine ilişkin veriler paylaşıldı. Buna göre; 2015 yılında Düzce’deki çocuk evliliği sayısı 2 bin 738 olarak kayıtlara geçti. Bu rakamla Düzce, 81 il içinde 45. sıraya oturdu.

banner619
Gündem 21.11.2016, 13:15
6363
DÜZCE’NİN UTANCI

Meclis Genel Kurulu’nda 48 maddesi kabul edilen cinsel istismar cezalarına erteleme düzenlemesiyle yeniden tartışılan çocuk gelinler konusunda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) oransal harita çıkardı.

ÜLKE GÜNDEMİNE OTURAN DÜZENLEME

AK Parti’den düzenlemenin istismara uğrayan değil, küçük yaşta evlenen ve reşit olduklarında resmi nikah kıyan 3 bin çifte dönük yapıldığı yönünde art arda açıklamalar gelse de bu tepkiyi dindirmedi. Muhalefet başta olmak üzere bir çok kesimden "Tecavüzcüye cezadan kurtulma imkanı veriliyor” eleştirisi yapılan meclis gündemine taşınan önerge için yeni formüller aranırken, TÜİK’ten gelen çocuk evlilikleri verileri, Düzce’deki acı tabloyu gözler önüne serdi.

DÜZCE’DE 2 BİN 738 EVLİLİK!

TÜİK’in 2015 verilerine göre; Türkiye’de toplam 602 bin 982 resmi evlilikten 31 bin 337’sinde 16-17 yaşındaki kız çocukları gelin oldu. Bu sayı, toplam evliliklerin yüzde 5,2’sine denk geliyor. İllerin içindeki evlilik oranlarında Düzce, 2 bin 738 evlilikle 45. sırada yer aldı. Düzce’de 2015 yılında sadece 16-17 yaş grubunda evlenen kız çocuk sayısı 135, kız çocuk evlenmelerin toplam evlenme oranı içindeki oranı 4,9 oldu.

14-15’İNDE ANNELER

Buna karşın istatistikler resmi olmayan evliliklerle ilgili ipuçları veriyor. Nüfus idaresine bildirilmeyen çocuk evlilikler TÜİK kayıtlarına geçmiyor. Ancak TÜİK, 15 yaşın altında doğum yapan kadınları kayıt altına alıyor. Bu veri de 13-14 yaşlarında kayıtdışı evliliklerinin bir bölümünü gün yüzüne çıkarıyor.

banner844
Yorumlar (13)
Hakan Altınışık 5 yıl önce
İnanılır gibi değil deremen utanç tablosu
yığılcalı 5 yıl önce
eğitim şart.
NNNN 5 yıl önce
CARREFORUN ANINDAKİ PARKDAN İMAMHATİPLİ KIZLARI KOVALAMAKTAN BIKTIK..YETER YAA..AİLELER KIZLARINIZ OKULA GİTMİYOR SABAH PARKDA AKŞAM PARKDA..SADECE İMAMHATİP DEĞİL TİCARETDE AYNI DURUMDA..OKULUN ÖNUNDE SİGARASINI ATIP BAHÇEDEN İÇERİ GİRİYORLAR..KIZLARIN AĞZINA LAN LUN KÜFÜRLÜ KONUŞMALAR..BU NE YOZLAŞMA..
lütuf 5 yıl önce
Tecavüzcüye ödül.. Hırsıza arsıza ceza yok. İş ehil olmayanlara veriliyor. Basiretsiz ve yetkisiz kişilere idarecilik veriliyor. küçük kıyamet alametleri oluyor......
Nurcan 5 yıl önce
Bence bunların hepsi cahillikten ileri geliyo iki karma sistem olmayan okullar daha beter asıl nerde yaşıyo sun .. Ailelere iş düşüyo burda kim nerderse desin siz çocuklarınızı salın sonra düşünün yok ya Türkiye'nin tek sıkıntısı bu evde sevgi görmeyen çocuklar kaçıp gider tabi bi düşünün ya Peygamber efendimiz 5 yaşındaki bir çocuğa bile büyük Ada'm gibi davranıp ciddiye alırmış . Şimdi öylemi sen küçüksün sus sen anlamazsın sen bi işe yaramazsın der çocuğa sonra Noldu bi düşünün ya niye ortalık böyle
nsm 5 yıl önce
vay beeee. bu kadar rezil bir pedofil kitlesine mi sahip bizim düzce? artik düzceliyim demeye bile utanacagiz anlasilan. kindar ve dindar nesil yetistiriyoruz dediler ak arkadaslar; cinsel suclar yüzde 700 artti. kina yakin.
Cabbar 5 yıl önce
15 yaşının altındaki çocuklar neden evlenir? Neden anne olur? Efendim çocuğun rızası ne demek? Oy kullanamaz. Ehliyet alamaz. Amma evlenebilir öylemi? Evlilik rüştünü ispat etmiş kadın ve erkeğin yasal nikah memuru önünde, ve yine iki reşit kişinin şahitliğinde birbirlriyle özgür iradeleriyle beyanda bulunmasıdır...Gündeme getirilen küçük kız çocuklarının her ne sebeble olursa olsun evlendirilmesi vahşettir...Ergen olmamış çocuk iyiyi kötüyü ayırt edemez. Çocuğun rızası diye bir kavram olamaz...
eren 5 yıl önce
herkes atıp tutuyor bol kese var galiba bende atayım, arkadaş kimi karma demiş kimi müslümanlığa saldırmış vs. vs. eğitim ailede başlar sen eğitmezsen ben birşey yapamam, çocukları eğitmiyoruz bu bir gerçek sonra kendileri araştırıyor kulaktan dolma bilgilerle akıllarını dolduruyorlar daha 23 yaşına gelmiş bazı şeyleri bilmeyenlerde gördüm bunlar onlara bilgiyi doğru vermedğimizden kaynaklı bir diğer konu bakkalda sakız satılır gibi eczanelerde veya satışı olan yerlede peynir ekmek gibi satılıyor o malum malzeme buda gidişatın durumunu gösteriyor yazık ne diyeyim başka...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın