banner851

banner614

DÜZCE’YE YENİ BİR MERKEZ KURULUYOR

Düzce Valisi Zülkif Dağlı başkanlığında Afet Acil Durum Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen AFAD Koordinasyon Merkezi Toplantısı’nda Düzce İl Afet Müdahale Planı masa başı tatbikatı gerçekleştirildi. Toplantı öncesi konuşan Vali Dağlı, AFAD Başkanlığı’nın Düzce’ye Afet Simülasyon Merkezi kurma hazırlığında olduğunu açıkladı. Ayrıca depremlerden sonra 2 olan kat imar izni kararlarını zamanla esneten belediyelere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatını hatırlatarak, “Biz de deprem bölgesinde olmamız hasebiyle zemin+2’nin üzerinde bina istemiyoruz.” diye seslendi. Düzce’deki bir vali ilk kez yüksek katlı binalar konusunda belediyeleri uyarmış oldu.

banner619
Gündem 04.12.2017, 13:15 05.12.2017, 13:15
3274

3 Ocak 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ile 81 ilde afet ve acil durumlara müdahalede TAMP dönemine geçilmesi için çalışmalar başladı.

Bu doğrultuda ilgili kurumların katılımıyla Düzce için hazırlanan plan, 2014 yılının Aralık ayında İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu’na sunularak incelenmiş ve ardından AFAD Başkanlığı’na uygun görüş için sunulmuştu. AFAD Başkanlığı da TAMP Düzce’ye uygun görüş vermişti.

İlgili tüm çalışmaların tamamlanarak, uygunluğu tasdiklenen Düzce İl Afet Müdahale Planı (TAMP-Düzce) bugün Düzce Valisi Zülkif Dağlı başkanlığında Afet Acil Durum Müdürlüğü’nde toplanan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu tarafından incelenerek onaylandı.
Plan onayının ardından örnek deprem senaryosuna göre 26 hizmet grubunun katılımıyla Afet Yönetimi ve Karar Destek Sistemi (AYDES) üzerinden masa başı tatbikatı yapıldı.

Düzce’ye Afet Simülasyon Merkezi kurulacak
Toplantı öncesi basına açıklamalarda bulunan Vali Zülkif Dağlı, 1999 yılında yaşanan iki büyük depreme işaret ederek, afete müdahalede Düzce’de bir tecrübe olduğunu belirtti ve şöyle devam etti: “Tekrar yaşanmasın temennimiz o ama bunu yanında hazırlıklı olmamız gerekiyor. AFAD Başkanlığımız Düzce ilimize ilgi ve önem verdiğini biliyorsunuz. Hem AFAD il binamız hem 112 Acil Merkezi’ne sahip 24 ilden birisiyiz. Ayrıca AFAD’ın bölge depoları, Kızılay’ın bölge depoları yine ilimizde. Bu manada da hazırlığımız var. Ayrıca önümüzdeki süreçte onu da buradan duyurayım; Afet Simülasyon Merkezi kurulması anlamında ilimizde bir çalışma yapıyoruz. AFAD Başkanlığımızın önemli yatırımı olacak buraya. Muhtemelen yapacağımız Afet Simülasyon Merkezi’nde sanki canlıymış gibi yansıtan afet simülasyonlarını genç nesile ve tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.”

“Deprem ve afet gerçeğiyle her zaman birlikte yaşamamız gerektiğini anımsamamız gerektiğini düşünüyoruz.” diyen Vali Dağlı, şunları kaydetti:

“Merkezimizde aynı Akçakoca’da denizde olduğu gibi ters akıntı olacak mesela. Yangın, sel buna benzer afetlerin de görülebildiği bir merkez haline gelecek. Tabii tatbikat yapmak mutlaka önemli. Ama dediğim gibi biraz daha duyarlı olmamız da gerekiyor. Her şeyin kağıt üzerinde olduğu gibi olmadığını hepimiz biliyoruz. Burada depremde görev alan bir çok arkadaşımız var. Mülki idareden var, emniyetten, jandarmadan diğer arkadaşlarımızdan mutlaka var. Tabii burada biraz daha duyarlı olmalıyız. Belediyelerimize de çok önemli görev düştüğünü düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da iki gün önce bir çağrısı vardı. O talimatta şu; “1+5 katın üzerinde bina istemiyorum.” dedi. Biz de deprem bölgesinde olmamız hasebiyle zemin+2’nin üzerinde bina istemiyoruz. Bunu da tekrardan burada duyurmak istiyorum. Bu tabii belediyemizle ilgili bir konu olduğu için de onların hassas davranacaklarını düşünüyoruz.”  


Haber: Ö. YILMAZ

Yorumlar (7)
Düzceli 4 yıl önce
Biz terk ettik selim bey Düzce nin insanı merttir ve düzce dışında heryer de değer görür fakat acı olan Düzce adına karar veren yetkililer ve zengin tayfanın menfaatlerinden ötürü memleketimizi yaşanmaz hale getirmiştir.memleketsiz kaldık..
T. 4 yıl önce
Konuralp çevresinin imardaki kat izni nedir?
murat 4 yıl önce
selim bey düzce yi terk etmekte son derece haklısınız.. bu hava kirliliği kısa bir süre sonra herkezi düzceden terk etmeye mecbur bırakacak ama kimse bunun farkında değil.. güneştenler artık acilen ćözüm bulsunlar ZEHIRLENİYORUZ...
VATANDAS 4 yıl önce
GİT O ZAMAN
deniz 4 yıl önce
Duzcede yeni imara acilan yerler toki ile anlasip guzel bir yerlesim yeri yapilabilir mesela yeni terminal bolgesi hem yabanci yolcular icin duzcenin parlak yuzu olabilir sonra e 5 donmesin
Watandaş 4 yıl önce
Cumhurbaşkanımızın 5+1 kat talimatından sonra Konuralpte çok katlı Binalar konusunda Düzce Belediye Başkanı ve meclis üyeleri ne düşünüyor acaba ???
Selim 4 yıl önce
Zemin+2 den once hava kirliligine el atsinlar..zehir soluyoruz..duzceyi terketmeyi ciddi ciddi dusunuyorum