banner615

banner614

banner701

"EFSANE CUMA'YA KANMAYIN!"

banner619

"Efsane Cuma", "11.11" ve "21.21" gibi indirim kampanyalarına karşı vatandaşlar uyarıldı. Bu indirimlerle önce maliyetlerin yükseltilerek fiyatların şişirildiği sonra indirim adı altında yeniden pazarlandığı bildirildi.

Gündem 22.11.2019, 10:24
919
"EFSANE CUMA'YA KANMAYIN!"
banner785
Batı'dan esinlenerek uygulamaya konulan kampanyaların tüketiciyi yanılttığı gündeme geldi. Bu kampanyalara karşı vatandaşları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yılın belli zamanlarında büyük firmalar tarafından başlatılan ve tüm dünyada hızla yayılan alışveriş çılğınlıklarına yönelik aldatıcı kampanyalar vatandaşlarımızı yanıltıyor. Bu tür alışveriş günlerinde önce maliyetler yükseltilerek fiyatlar şişiriliyor sonra indirim adı altında yeniden pazarlanıyor. Stokları tüketmek için fırsat, indirim günü, kapatıyoruz gibi satış teknikleri uygulanıyor. Vatandaşlarımız bu tür indirim aldatmacalarına itibar etmemeli. Fiyatları çok iyi takip ederek bildikleri ürünleri satın almalı. Öte yandan internet üzerinden alışveriş çılgınlığına kapılıp kredi kartlarına yüklenilmemeli.” dedi.

Önce zam yapıp sonra indirim adı altında pazarlama yapılıyor”
Son zamanlarda moda haline gelen ve tüm dünyada alışveriş çılgınlığı yaşatan ‘Efsane Cuma, 11.11 ve 21.21’ gibi indirim kampanyalarına karşı vatandaşları uyaran Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu tür alışveriş çılgınlıkları vatandaşlarımız için değil büyük firmalar için bir fırsat alışverişidir. Yüzde 90’lık rekabet piyasasında hiç kimse zararına satış yapmaz. Bir malın maliyeti ve satış fiyatı ortalama olarak bellidir. Ürünlere birkaç ay öncesinde 3-5 katı etiket yapıştırıp yılın belli günlerinde indirim diye pazarlamak haksız kazançtır. Bu tarz indirim kampanyalarına karşı vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı. Herkes alıyor ben de almalıyım düşüncesine kapılmamalı. İhtiyaç fazlası olan ürün ucuz bile olsa pahalıdır. Vatandaşlarımız yeni yıla kredi kartlarını doldurarak girmemeli.” şeklinde konuştu.Tüketiciler piyasaları çok iyi kontrol etmeli”
İndirim var sloğan ve cazibesine kapılıp yapılan alışverişler sonucunda halkın kandırılarak yeni satış taktikleri yapıldığını ama soncun hep aynı olduğunu belirten Palandöken, “Türkiye’de tüketiciler son 3 aydır efsane vurgun piyasalarında dedektife dönüştü. Hem etiket hem gramajlarda, hem de fiyatlarda büyük oyunlar oynanıyor. Bunu tüketiciler de, kamu otoritesi de fark etti. Bakanlık tarafından geçtiğimiz günlerde fırsatçıya ceza yağdı. Böyle ekonominin daraldığı ve insanların gelirlerinin azaldığı bir ortamda “Efsane” veyahut “Kara Cuma” denilerek stok eritme oyunlarına halkımız gelmemeli. Öncelikle indirimler gerçek olmalı. Gerçek olmayan indirimlerden uzak durulmalı. Fırsat, indirim günü, kapatıyoruz gibi satış teknikleri uygulanıyor. Vatandaş buna itibar etmemeli. Bu sadece satıcılar için fırsat oluyor. Bu tür kampanyaların sadece isimleri yeni, ancak yöntemleri hep aynı. Önce şişir sonra indir. Sadece değişen kampanyanın ismi. Ama sonuç hep aynı. Halkı kandırmaktan başka bir şey yapılmıyor.” diye konuştu.
Yorumlar (4)
Murat 1 yıl önce
şu düzce esnafı hiç düşünmezmiki bu insanlar neden alışveriş için sakaryaya boluya gidiyor.
Halil 1 yıl önce
Ne yani esnafa kendimizi mi kazıklatalım? Parayı sokakta bulmuyoruz biz!
Kullanıcı 1 yıl önce
Hiç alakası yok. N11 den 1 takım lastik aldım. Düzce de takımına 1600tl istediler. 1080TL ye aldım. Bu haberi okuduktan sonra n11 de tekrar aynı lastiği kontrol ettim. Şu an alsam 1300TL. Yerli esnafı korumak için TESK in yaptığı çarpıtma haber. Bu ürünü 1080TL ye satanda para kazanıyor. Aksarayda bi michelin lastik bayinden geldi lastiklerim. Bırakın bu işleri. Esnaf 3 aldığını 5 satmaya çok alışmış
Abuzer 1 yıl önce
21.21 Diye bir tarih yok ki? Alacağım ürünleri ben her sene 11.11 yada efsane cuma da alırım. Takipte olduğum için eski fiyatları bilirim ve bahsi geçen şekilde hiç KAZIKLANMADIM? Düzceli esnaf olmasın onu yapan?
16°
kapalı