banner851

banner955

EFTENİ İÇİN SON KARAR!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ‘Kuş Cenneti’ olarak anılan Efteni Gölü için hazırladıkları projeyle Düzce’nin Abant Gölü gibi bir gölü olacağını söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun son Düzce ziyaretinde ‘Dünyada böyle bir yer yok’ dediği Efteni Gölü, ile atıl durumdaki Efteni Oteli’nin hayata geçirilecek projeyle hak ettiği değeri kazanacağı umut ediliyor.

Gündem 07.11.2016, 11:14 07.11.2016, 12:41
3795
EFTENİ İÇİN SON KARAR!
banner1032
Düzce’de turizmin gelişmesi için atılan adımlara her gün bir yenisi ekleniyor. Kentte turizm varlıklarının ve yatırımlarının değerlendirilmesi konusunu gündeminden düşürmeyen Bakan Özlü, yeni gelecek adımları anlattı. Gölyaka’ya bağlı Hacıyakup Köyü sınırlarında bulunan Efteni Gölü ve atıl durumdaki Eftenia Otel için hazırlanan projeler, bu iki önemli turizm potansiyelinin tekrar Düzce’ye kazandırılması yönündeki umutları yeşertti.
Düzce Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan şehirlerarası otobüs terminalinin açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Düzce turizmine katkı sağlamasının yanında göçebe kuşların uğrak noktası olan Efteni Gölü’yle ilgili geliştirdikleri proje hayata geçtiğinde Düzce’de Abant Gölü gibi bir gölün olacağını söyledi.

Abant Gölü gibi bir gölümüz olacak
Kentin gelişiminde önemli yere sahip olacak yeni projeler hakkında bilgi veren Bakan Özlü, yaban hayati geliştirme sahası olan Efteni Gölü için uygulamak istedikleri projeye dair şunları söyledi: “Efteni Gölü'nün kenarında bir otelimiz vardı. Bununla ilgili girişimleri başlattık. Bunu ya belediyemiz ya da bir kamu kuruluşu alacak ve burasını işler hale getireceğiz. Görüşmelere başladık, iyi gidiyor, inşallah bunu faaliyete geçireceğiz. Yine Efteni Gölü ile ilgili bir projemiz var. Bu gölün kenarını bir bent ile kapatacağız. Devlet Su İşleri tarafından bir set oluşturup burasını, 300 hektarın üzerinde bir göl haline getiriyoruz. Bittiği zaman, Abant Gölü gibi bir gölümüz olacak.”

Lafta kalmayacaktı
15 Ocak’ta Düzce’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Düzce’nin tabiat turizmini geliştirmek için seferberlik başlattıklarını söyleyerek, ‘Dünyada böyle bir yok’ dediği Efteni Gölü için doğa turizmi uygulama planını hazırladıklarını söylemişti.Eroğlu, ziyaretinde çalışmanın lafta kalmaması için talimat verdiklerini vurgulamış, “Düzce ulaşım açısından çok kolay bir yer. Burada muazzam güzellikler var. Doğa turizmini av turizmini yayla turizmini yaban hayatını bütün dünyaya duyuralım.” demiş fakat bir gelişme yaşanmamıştı.

Efteni Gölü ve Eftenia Otel
Öte yandan parmakla gösterilecek güzellikte bir göl olmasına karşılık yıllarca kendi haline bırakılması sonucu otların ağaç boyunca büyüdüğü ve suyun içinin çöplerle dolduğu Efteni’nin gözlem kulesi de çürümeye yüz tutmuştu. Sık sık haberlerimize de konu olan bu üzücü manzara karşısında son yıllarda harekete geçilmiş ve bazı projeler üzerinde çalışıldığı açıklanmıştı. Yine yatırımcısının ekonomik darboğaza girmesi sonucu kısa bir süre hizmet verdikten sonra kapısı kapanan Eftenia Otel de uzun senelerdir değerlendirilmeyi bekliyor. Bir çok kurumun talipli olduğu yönünde haberler gündeme gelse de konu icraata gelince hiçbir gelişme yaşanmadı. Son olarak üniversite ve Düzce Belediyesi’nin oteli aynı amaçla yani rehabilitasyon merkezi gibi kullanma adına istediği bilinirken, Düzce’ye önemli bir geri dönüş sağlaması beklenen yatırımın hangi kuruma verileceği henüz netlik kazanmadı.


 
Yorumlar (8)
Sevda 6 yıl önce
Ceklerle,caklarla yıllar geçti,dahada geçecek gibi görünüyor.Düzceye yazık oluyor.
Vah Düzce'm vah 6 yıl önce
Bolu Dan Düzce ye sürülen milli park müdürü ile bu işler olmaz, bu müdürü Düzce nin siyasileri araştırsınlar
fatih 6 yıl önce
bende hep bunu beklemişimdir. tebrikler başarılarar .
BEŞ YIL ÖNCE YAPILMAK İST 6 yıl önce
Gölyaka Eski kaymakamı Mehmet Ali Özkan 2009 yılında Gölyakaya ilk geldiği zamanlarda İl koordinasyon toplatılarında defalarca dile getirdi, il müdürlerinin bir birleriyle anlaşamamaları yüzünden Efteni Gölünün atıl durumda olduğunu belirterek hatta basında da "kaymakam isyan etti" gibi haberlerde çıkmıştı, daha sonralardan bir proje hazırlanmasını sağladı ve o proje 2 yıl kadar önce başladı bir kaç tane kulübe ve lokantaya benzer küçük bir şey yapıldı öylece kaldı, yani benim gibi vatandaşın gözünü boyadılar iş bitti. Değişen hiç bir şey yok, Avlanan yine gölün içine girip avlanıyor, nilüfer ve sazak pisliği yine gölün dibine oturuyor, yine balıklar oksijensizlik yaşıyor vs. vs. vs bu gölün içi temizlenmeden hayat canlanmaz orada öncelikle bunu bilmek lazım. Allahtan bir bakanımız oldu da yeniden gündeme geldi, inşAllah Efteni yeniden hayat bulur.
muhtar 6 yıl önce
Eksik ve yanlış biliyorsunuz arkadaşım ne 5 yılı ne 10 yılı 15 yıldan beri buraların projesi var deprem sonrası efteni gölündeki deprem ile ilgili suyun hareketinin incelenmesi vs ile başlayan ve hazırlanan efteni gölü rehabilitasyon ve sosyal alan projesi hazırlandı tıpkı buna benzer kardüz gibi golf gibi birçok proje gibi ama sağolsun ne eski vekillerimiz ne başkanlarımız ne vakıflar dernek ne de siyasetçilerimize baskı yapmayan bizler turizmin gelişmesi için destek verdik orman bakanı her sene düzceye gelir ve ne istersek verir o gün sözler verilir destek istenir bakan her şeye tamam der ama işi ankarada takip edecek siyasi olmayınca işler unutulur sözler uçar gider tıpkı yıllardır efteni otel için kurugöl için terminal için kültür merkezi gibi verilen sözler gibi 20 yıl sürer. boluda kaç tane göl turizme açıldı biz baka kaldık ama inşAllah bundan sonra böyle gitmeyecek sayın bakanımız düzcedeki yarım kalanları destekleriyle talimatlarıyla tamamlıyor eskilerinde kulakları çınlar
Yorumcu 6 yıl önce
Laflar 20 senedir oluyor zaten. Ama görünürde hiç birşey yok...
Yaparsa bakan yapar. Duzc 6 yıl önce
Edtrni golu duzcenin markasi yapilmali. Adi caddelere dukkanlara anitlara belediye projelerine yollara uretilen urunlere.... Konmalı! Duzcenin tanıtımda bir markasi olmali artik! Duzce deyince akla onlar gelmeli. Ya efteni ya akcakoca ya.konuralp ya kardüz....
Efteni gündem saptırma 6 yıl önce
Hep bu iş gündeme gelir ama 20 yıldır kimsenin bir halt ettiği yok.Boş laflara karnımız tok.Düzceli artık -ecek/-acaklara karnı tok.İcraat görmek, haklı olarak verdiğimiz oyun yatırım ve hizmet olarak karşılığını görmek istiyoruz..
18
parçalı bulutlu