banner851

banner614

“ELEKTRİK VE DOĞALGAZA PANDEMİ İNDİRİMİ ŞART”

banner619

Düzce gibi tüm illerde devam eden pandemi nedeniyle her zamankinden çok evde kalmak zorunda olan vatandaşların ve işleri sekteye uğrayan esnafın kış döneminde elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemede zorluk yaşayacağına işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, elektrik ve doğalgazda indirim yapılması çağrısı yaptı.

banner846
Gündem 20.09.2020, 12:00
1106
“ELEKTRİK VE DOĞALGAZA PANDEMİ İNDİRİMİ ŞART”
banner844

Düzce’de kamuya olan borçlar ve kredi ödemeleri kapıya dayanan esnaf kara kara düşünmeye başladı. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte kabaracak elektrik ve doğalgaz faturaları hem esnafın hem de vatandaşların cebini zorlayacak. Bu konuyu gündemine alan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Mart, Nisan, Mayıs ayları pandeminin en yoğun kısıtlamalarla geçen süresinde, evde kal çağrılarına uyan vatandaşlarımız elektriği geçtiğimiz yıla göre daha çok tüketirken, genelge ile bir süre iş yerini hiç açamayan esnafımızın da bu süreçte elektrik ve doğalgaz tüketimi devam etti. Bu nedenle kış aylarına da yavaş yavaş girerken, elektrik ve doğalgazda kayda değer bir indirim yapılması, pandemide maliyetleri artıp kazancı düşen esnaf ile işten çıkarılan ve kısa çalışma ödeneği ile ayakta kalmaya çalışan milyonlarca vatandaşımıza yapılacak büyük bir destek olacaktır.”  

“Pandemi evde elektrik kullanımını artırdı faturalar kabardı”

Pandemi sürecinde evlerde elektrik kullanımının arttığını, iş yerlerinde ise kapalı olduğu dönemde bile faturaların gelmeye devam ettiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi döneminde yüzbinlerce kişinin işten çıktığı, işyerini kapattığı veya faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldığı unutulmamalı. Bu günlerde kazanç azaldığı gibi, masraflar da artıyor. Evde kalındığı sürede elektrik ve doğalgaz sarfiyatı kat kat arttı. Öyle ki EPDK verilerine göre, pandeminin ilk çıktığı ve sıkı tedbirlerin alındığı Mart-Nisan-Mayıs aylarında elektrik tüketimi bu yıl geçtiğimiz yıla göre meskenlerde yüzde 5,5 artarken, ticarethanelerde genelge ile belirli süre kapalı olmasından kaynaklı yüzde 26 azaldı. Doğalgaz tüketimi ise aynı dönemde meskenlerde aynı kalırken, ticarethanelerde yüzde 34 azaldı. Yani evlerde kaldığımız süreçte elektriği daha çok kullanırken, esnafımızın ise dükkanı kapalıyken çalışan cihazlar nedeniyle ve açıldığında ise iş azlığından kaynaklı elektrik ve doğalgaz faturası ödemeye devam etti.” diye konuştu.

“Elektrik ve doğalgaza kayda değer bir indirim şart”

Elektrik ve doğalgazın daha çok tüketildiği bir dönemde iken bir de kış aylarının yaklaştığını hatırlatan Palandöken, “Aylardır mücadele verilen pandemi süreci ekonomik anlamda dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz etkiledi. Bu olumsuz etkileri bir nebze de olsa hafifletmek için elektrik ve doğalgaza kayda değer bir kış indirimi yapılmalı. Bu dönemde kullanım arttığı gibi, kış ayları da kapıya dayandı. Olumsuz hava şartları, güneşin geç doğup erken batması, daha sıkı tedbirlerin de alınarak evlerde daha çok kalınabileceği gibi durumlarla birlikte elektrik ve doğalgaz tüketiminde en yoğun dönemleri yaşayacağımız günlerin içerisine gireceğiz. Bu yıl ve önümüzdeki yıl hiçbir zam yapılmaması ile birlikte indirim de yapılması milyonlarca aboneyi sevindirecektir.” şeklinde konuştu.

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (3)
Bence 11 ay önce
Evde kalınca avm de yemiyoruz harcamıyoruz para cepte kalıyor, sadece araba yakıtından ayda 500 kar ettim gezemeyince, İstenilen indirimin devleti zora sokma amacından başka bisey olduğunu sanmıyorum, bizde yuttuk kim var bunun arkasinda iyi parti feto chp olsa olsa sizden çıkmıştır bu fikir, inşAllah sizi sonsuza kadar tarihe gömecek zamanda gelecek. Gelecek yavuzlar fatihler sizi hainliklerinizle birlikte kopekliigini yaptiklariniza paketleyerek gönderecek inşAllah...
YAVUZ 0881 11 ay önce
Uyandirmayin hükümeti şimdi zam kapıda gözünüz şimdin aydın olsun
harun 11 ay önce
Yapilan aciklamalara gore dogalgaz rezervmiz mevcut ulkenin ekonomik buyymeside dunyada ilk siralarda buna gore zamlarin geri cekilmesi gerekiyor aksibir zam yaoma atandasin gonluyle DALGA GECMEK SALAK YERINE KOYMAKTIR..