banner851

banner614

ELEKTRİKTE BÜYÜK SANCI!

banner619

Tek şirketten elektrik alma devrinin sona ermesi ile birlikte birçok alternatif elektrik satış şirketi de pazara girdi. İndirimli elektrik almak için piyasadaki en hesaplı tarifeyi sunan şirketlerle anlaşan tüketiciler şu günlerde kendilerine ulaşan "Firmamız iflas etmiştir, 1 ay içerisinde kendinize yeni bir tedarikçi bulun" yazısı ile şok yaşıyor. Uygun bir tarife için görevli tedarikçi olan SEPAŞ'ın kapısını çaldıklarında olumsuz yanıt alan tüketiciler, ilgili kurumların izniyle piyasaya sokulan bu tür şirketler yüzünden mağdur edilmelerine tepki gösteriyor.

banner846
Gündem 22.06.2018, 10:57 23.06.2018, 12:09
7417
banner844

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun son düzenlemesi sayesinde, artık aylık 70 TL’nin üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler başka bir elektrik satış şirketine geçebiliyor.

Tüketicilere daha ucuz elektrik sundular
Bu rekabet düzenlemesi ile tek şirketten elektrik alma devri sona erdi. Bu doğrultuda rekabetin hakim olduğu piyasa kızışmaya başladı. Pazara giren birçok özelleşmiş elektrik satış şirketleri rakipleri ile fiyat çekişmesine tutuştu. Görevli tedarikçi SEPAŞ, 1 KW elektriğin birim fiyatını 0,314096 TL yani 31 kuruştan satarken, tüketicilerin tasarruf etmesini sağlamaya odaklanan alternatif firmalar, fiyatı 20 kuruşlara kadar düşürdü. Serbest tüketici limitini geçen aboneler de elektrik şirketini tek tek değiştirmeye başladı. Ancak elektrik fiyatlarında yaşanan yükseliş alternatif şirketlerin üzerinde kara bulutlar dolaşmasına neden oldu.

'Sözleşme feshi' şoku
En hesaplı tarifeyi sunan elektrik şirketleri ile yıllık sözleşmeler yapan tüketiciler, şu günlerde kendilerine ulaşan 'Sözleşme feshi' yazıyla büyük şok yaşar oldu. Elektriğin birim fiyatındaki artışa işaret ederek, iflas noktasına geldiklerini bildiren firmalar, 1 ay içerisinde yeni bir şirketle anlaşma sağlanması aksi takdirde elektrik kesilmesi nedeniyle mağduriyet yaşanacağını bildiriyor.

SEPAŞ kolaylık sağlamaya yanaşmıyor
Henüz sözleşmeleri devam eden tüketicilerin çaresizce yolunu tuttuğu SEPAŞ ise hesaplı tarifeye kapılarını tamamen kapatıyor. Tüm planlamalarını elektriğin de içerisinde olduğu gider hesabına göre yapan özellikle büyük şirketler şimdi pahalı elektrik almak zorunda bırakılmaları nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

Neden yaptırım uygulanmıyor?
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun izniyle piyasaya giren özelleşmiş elektrik satış şirketlerinin tüketicileri 'İflas ettik, başınızın çaresine bakın' tarzında mağdur etmesi eleştirilirken, neden bir yaptırım uygulanmadığı sorgulanıyor.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (6)
fethi 3 yıl önce
bunlar daha iyi gunlerimiz.
Cebbar 3 yıl önce
Bakanınız var bilim Bakanı napıcanız elektriği suyu
güneş paneli kurun 3 yıl önce
güneş paneli kurun cüzi bir masraf ile kendiniz kendi elektriğinizi üretin isterseniz rüzgar ile çok değil 5bin 10 bin tlye belli güçlerde 10 kW kadarda vergi yok günlük on gird inverter ile fazla üretiminizi devlete de satabilirsiniz
Gariban vatandaş 3 yıl önce
Ucuz verirken iyiydi. Başınızın çaresine bakın deyincemi kötü oldu. Adam daha ne yapsın iflas etmiş işte.
Doğrucu köylü 3 yıl önce
Milleti soy kaç nasılsa kimse hesap sormuyor
Mete 3 yıl önce
Enerji bakanımız var oda uzun boylu oda kuran okuyor oda başkomutan olabilirdi aslında damat bile oldu..