banner851

banner614

EMEN’DEN UYARI!

Düzce İl Müftüsü Selami Emen, yarın akşam icra edilecek Mevlid Kandili arifesinde neler yapılması gerektiğini anlattı. Emen, Mevlid Kandilinin Peygamber efendimizi ‘anmadan anlamaya’ anlattığını söyleyerek Allah Resulü’nün örnek hayatını yaşamaya özen gösterilirse kandilin anlamını bulacağını söyledi. Kandil akşamı insanların birtakım hurafelere kapılarak ibadetlerini farklı yaptığını hatırlatan Emen, yüzlerce binlerce rekat namaz kılınmasının doğru olmayacağının altını çizdi

banner619
Gündem 10.12.2016, 13:16 10.12.2016, 13:51
988
EMEN’DEN UYARI!

Düzce İl Müftüsü Selami Emen, ÖNCÜ TV’de Gazeteci Erol Tayhan’ın hazırlayıp sunduğu MANŞET programına konuk oldu. Emen, yarın akşam icra edilecek Mevlid Kandili arifesinde Mevlid Kandili’nin İslam’daki yeri ile faziletleri hakkında bilgiler verirken o gece neler yapılması gerektiğini paylaştı.

Örnek hayatını uygularsak Mevlid Kandili’nin manası anlaşılır
Mevlid Kandili Hazreti Muhammed’i anlamak için bir vesile olduğunu belirten Emen Mevlid kandilinin anlamını dile getirdi: “Kandilde ibadetimizi yaptığımız gibi peygamberimizi analım. En güzel örneği örnek almak durumundayız. Mevlid Kandili bunu anlatır. Peygamber efendimizi ‘anmadan anlamaya’ anlatıyor. Sadece anmak değil, insanların gönlünde, fikrinde, zihninde Allah Resulü’nün örnek hayatı her yerde olmalıdır. Bunu yaparsak Mevlid Kandili’nin manası anlaşılmış olur.”

Mevlid Kandilleri Peygamber efendimizin mesajının verildiği gece olduğunu kaydeden Emen, gecenin inananlar tarafından verilen mesajın anlaşıldığı ve alındığı geceler olması gerektiğini vurguladı.

Kur'an-ı Kerim'in evrensel olduğunu bildiren Emen Kur'an-ı Kerim'in dilinin 'Rab'dan gelen rapça olduğunu söyledi.

Kandilde yapılması gerekenler
Tüm vatandaşların kandilini tebrik eden Emen, kandil akşamının nasıl değerlendirilmesi gerektiğini anlattı. “Akşam ve yatsı namazlarını camide çocuklarımızla birlikte, eşlerimizi, aile efradımızı camilere getirelim. Kandil programını dinlesinler. 5 vakit namazımızın vitirde dahil olmak üzere kazasını kılalım. Kur’an okumasını bilenler okusun. Bol bol dualar yapılır. O gece bunlar yeterlidir. Yoksa yüz rekat, bin rekat namaz kıl böyle bir şey yok. Sabah namazını kılar, duasını yapar. Dargınlar barışır, imkanı olmayanlara imkan sağlanır. Hal hatır sorulur. Kandil tebrik edilir. Dargınlar barışır. Kandil aydınlık demektir. Düzce’de kandil gecesi camileri dolduruyor. Camiye girmek demek Allah’a misafir olmak demektir. Allah’a edilen duada açılan el boş geri çevrilmez.”
 

Yorumlar (7)
Tesbih namazını ihmal etm 5 yıl önce
Bence böylesi manevi fırsat gecesinde Peygamberimizin öğrettiği, Kütübü sitteden Ebu Davudun kaydettiği, Amcası Hz.Abbasın rivayet ettiği, günahların afvına sebep olan 4 rekatlık tesbih namazını kılmakta mecburiyet yoksa bile büyük fayda var. Müftü bey sanırım bunu da hurafe ilan etmez. ama müslümanlar arasında bölücü bir dil kullanıp milleti birbirine düşürmek en büyük hurafe olduğu unutulmamalıdır.
Namazcı rıfkıya 5 yıl önce
Rıfkı git 100 değil 2 rekat kıl ondan sonra çık çevrendeki yoksula yetime yardım et daha hayırlı olur emin ol. Ayrıca kuranda veya hadislerde bi ayet göstersene kandil gecesinde ibadetle alakalı. Eminim şeyhin öyle dediği için öyle biliyorsun okuyup araştırmadın. Kandil diye bir gecede ibadette yoktur dinimizde. Araştırın.
Rıfkı 5 yıl önce
Müftü bey biz kandili nasil icra edecegimizi hangi namazı nasil kilacagimizi senden öğrenecek degiliz. Müftü namaz kilmayi tavsiye edecegi yerde namaz kilmamayi tavsiye ediyorsun. Dikkat et sen müftüsün. Konuştuklarını düşünüp konuşmasını rica ederim.
müftüye bak. 5 yıl önce
Sanane milletin namazından...Namazı küçük göstermek sanamı kaldı din düşmanlarından...
ümmet 5 yıl önce
haklısın müftü bey insanlar artık .çok dikkat etmesi lazım.size ve hocaları mza çok iş düşüyor.yıllardır hurafa cılıklar insanlarıı din miş gibi kandırdılar.
iyi ki diyanet var 5 yıl önce
sayın müftü bey doğru söylemiş.piyasada uyduruk takvimler ve kitaplarda peygamberimizin uygulamadığı şeyleri yazıyorlar.sözde tarikatlar diyelim insanların kafasını bulandırıyorlar.mesela 100 rekat namaz varmış.yok öyle birşey .biz mevlid kandilinden peygamberimizi tanımaya ve kur anı okuma ve anlamaya çalışmalıyız.cemaatle namazı mümkün mertepe cami de kılarız.cuma namazını herkese açık ve diyanetin kontrolundeki camilerde kılarız.camiler de diyanetin tavsiye ettiği kitaplar .tefsirler. hadisler ve takvimler var.halkımız müftümüzün belirttiği gibi hurafalardandan sakındırmalıyız.iyi ki diyanet var.mevlid kandiliniz mübarek olsun.
Cezmi 5 yıl önce
Sayın müftü bey yüzlerce namaz kılan zarar mı eder namaz tavsiye etmenin neresi husafe Hz.Allah bu geceleri Müslüman lara affı ilahi için vesile kılmış kaza namazı her zaman kılınır fakat bu geceler senede bir kaç defa sadece kaza namazı kılın kur'an okuyun yeter demek nasıl bir anlayıştır hayret kaldı ki o geçenlere mahsus hacet namazlarınıda ehli sünnet alimler hz. Peygamberin sünnetlerinden hadisi şerifler den çıkarıp ümmeti Muhammed e tavsiye ediyorlar işte basma kalıp tipik bir baştan savma yaklaşım gerçekten yazık müftü bey .