banner851

banner614

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden “Bilgilendirme” atağı

Emniyet Genel Müdürlüğü yıllardır yürüttüğü psikolojik harekat faaliyetlerini bırakarak, "bilgilendirme" faaliyetlerine başlayacak.

banner619
Gündem 27.01.2009, 15:22
195
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden “Bilgilendirme” atağı

Emniyet Genel Müdürlüğü Emniyet birimlerinde değişikliğin öngörüldüğü yeni bir düzenlemeye gidiyor. Bu kapsamda Terörle Mücadele ve Harekat Daire Başkanlığı'nda ve 81 il de bulunan Psikolojik Harekat Şubeleri kapatılarak, yerlerine "Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Şubesi" kuruldu.

Şube, polisin "psikolojik harekat" yaptığı gerekçesiyle yoğun eleştirilerin hedefi oluyordu. Yaklaşık üç ay önce yapılan 81 il emniyet müdürlüğü terör şube müdürleri toplantısında da konu masaya yatırılmış, TEM müdürleri bu şubenin yeniden yapılandırılması yada kaldırılmasını istemişlerdi.

Düzenleme ile TEMÜH Dairesi bünyesindeki "Psikolojik Harekat Şubesi" kaldırılarak, "Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Şubesi" kuruldu. İl emniyet müdürlüklerindeki Terör Şubelerinde de aynı düzenlemeye gidildi. Bilgilendirme ve Önleme Faaliyetleri Şubesi terör örgütlerinin eleman kazanma ve propaganda çalışmalarına karşı faaliyette bulunacak. Örgütler hakkında üniversiteler ve ilk öğretim okulları başta olmak üzere konferans, panel ve seminerler düzenleyecek.

Aynı düzenleme ile ayrıca İnsan Hakları Şube Müdürlüğü de TEMÜH bünyesinden çıkarıldı. Bu şube yansıması olan ve sürekli ortak hareket ettiği birim olan Emniyetin Hukuk Müşavirliği'ne devredildi. Personel Şube Müdürlüğü'nün adı İnsan Kaynakları Şubesi'ne, Araştırma ve Değerlendirme Şubesi adı da Strateji Geliştirme Şube Müdürlüğü olarak belirlendi.

Yorumlar (0)