banner851

banner955

EMPERYALİZMİN KAYBETTİĞİ CEPHE: ÇANAKKALE

Tarihten silinmek istenen Türk milletinin dünyayı diz çöktürdüğü 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayısıyla Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi “18 Mart: Emperyalizme Karşı Dur Demek” başlıklı panel düzenledi. Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Düzce’de resmi rakamlara göre 3 bin 205 Çanakkale şehidinin olduğunu; ancak bu rakamın gerçekleri tam olarak yansıtmadığını söyledi.

Gündem 19.03.2021, 16:00 20.03.2021, 20:38
1415

18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi “18 Mart: Emperyalizme Karşı Dur Demek” başlıklı panel düzenledi.

“Herkes Anadolu’yu Vatan Olarak Benimsedi”

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Düzce’de resmi rakamlara göre 3 bin 205 Çanakkale şehidinin olduğunu; ancak bu rakamın gerçekleri tam olarak yansıtmadığını söyledi. Asker toplama zamanında kayıtların tam tutulamaması ya da gönüllü olarak orduya katılım sonucunda resmi tutanaklara tam olarak yansıtılamadığını belirten Prof. Dr. Oğuzoğlu, yaralı askerlerin hastanelere sevki sırasında yaşanan karışıklıklar ve buralardaki yaralıların şehit olması neticesinde şehit sayısının daha fazla olacağını ifade etti.

Gerek Balkanlar’daki, gerekse de Kafkaslardaki savaşlardan kaçarak Anadolu’ya gelen milletlerin tekrar savaşmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, “Hiç kimse birbirine üstünlük kurmaya çalışmamıştır. Anadolu herkesin ortak vatanı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

“Çanakkale’ye Hesaplaşmak İçin Geldiler”

Gerçekleştirilen açılış konuşmasından sonra panelin ilk sunumunu yapan Doç. Dr. Sabit Dokuyan; Çanakkale Savaşı’nın her millete nasip olmayacak bir zafer olduğunu vurgulayarak, yaşanan bu savaşın Çanakkale Destanı halini aldığını ve bunun dünyaca da kabul gördüğünü söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Orada Bulunması Her Şeyi Değiştirdirdi

Panelin son konuşmasını yapan Dr. Öğr. Üyesi Sibel Küçükküllahlı ise; Çanakkale Savaşı’nın deniz ve kara savaşı olarak gerçekleştirildiğini ifade etti. İtilaf devletlerinin sadece donanmayla İstanbul’a ulaşabileceklerini düşündüklerini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Küçükküllahlı, Çanakkale Boğazı’nda ummadıkları bir direnişle karşılaşılaştıklarını ve çok sayıda donanma gemilerini kaybetmeleriyle kara harakatı düzenlediklerini söyledi. Yaklaşık 16 ay süren kara savaşlarında büyük mücadelelerin yaşandığını ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Sibel Küçükküllahlı, başarılı Osmanlı subayları Fevzi Paşa, Esad Paşa ve Gazi Mustafa Kemal’in orada bulunmasının her şeyi değiştirdiğini, savaşan düşman askerlerinin de Gazi’nin orada olmasının kendileri için bir talihsizlik olarak kabul ettiğini vurguladı.

Umduklarını alamayan düşman askerlerinin geri çekilişleriyle övünmeye başladıklarını söyleyen Sibel Küçükküllahlı, Anafartalar Komutanı, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Çanakkale Şehitlerini anarak sunumunu sonlandırdı.

banner844
Yorumlar (1)
düzceli 2 yıl önce
İSİMLERİ VAR İSE PAYLAŞSANIZDA BİLGİLENSEK
Yeni Sayımız