banner851

banner614

‘EN AZ 6 AY VAZGEÇİN’ ÇAĞRISI

Düzce’de koronavirüs salgını nedeniyle binlerce esnaf ve vatandaşın belini büken elektrik, su ve doğalgaz faturalarındaki vergilerden en az 6 ay süreyle vazgeçilmesi yönünde çağrı yapıldı. Harcamaların en büyük bölümünün faturalara gittiğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pandemi nedeniyle zor günlerden geçen esnaf ve vatandaş için en az 6 ay bu faturalardaki vergilerden vazgeçilmeli.” diye seslendi.

banner619
Gündem 20.12.2020, 18:00 20.12.2020, 16:16
9404
‘EN AZ 6 AY VAZGEÇİN’ ÇAĞRISI

Düzce’de gelen zamların yanı sıra çeşitli kalemlerde alınan vergiler nedeniyle kabaran elektrik, su ve doğalgaz fatura ödemeleri özellikle içinde bulunduğumuz bu salgın döneminde kıt kanaat geçinen binlerce haneyi zorluyor.

ESNAFIN ÜZERİNDEKİ FATURALARDAKİ VERGİLER ALINMAMALI”

Elektrik, su ve doğalgaz faturalarındaki vergilerden en az 6 ay süreyle vazgeçilmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti: “Yapılan hane halkı tüketim araştırmalarında ülkemizde en çok harcama konuttan sonra elektrik, su ve doğalgaz faturalarına gidiyor. Avrupa ülkeleri en büyük payı ulaşıma harcarken ülkemizde temel zorunlu faturalar kira ile birlikte kazancın en az dörtte birini oluşturuyor. Pandemi nedeniyle yaşanan sorunlar, verilen destekler ve esnafımızın beklentileri bir yana, en az 6 ay bu faturalardaki vergilerin alınmaması, hem esnafın hem de vatandaşın üzerinden önemli bir yük kaldıracaktır.”  

“DOĞALGAZIN YÜZDE 18’İ SUYUN YÜZDE 40’I ELEKTRİĞİN YÜZDE 20’Sİ VERGİ”

Faturalardaki vergi oranlarından söz eden Palandöken, “Ülkemizde konut ve esnafın iş yeri faturalarında doğalgazdan KDV yani yüzde 18 oranında vergi, elektrikten enerji fonu, TRT payı, vergi, KDV olmak üzere yüzde 20 oranında vergi, sudan ise yüzde 40 oranında olmak üzere atık su, çevre temizlik, KDV gibi kalemlerden vergi alınıyor. Esnafın ve vatandaşın üzerinden en azından 6 ay süreyle bu vergilerin kaldırılması bile faturaları önemli oranda düşürecek, herkese bir nebze de olsa nefes aldıracaktır. Kış aylarında elektrik ve doğalgaz, evde kalınan sürede hijyenin de önceliğiyle su her zamankinden fazla kullanılıyor. Bu da göz ardı edilmemeli ve faturalarda vergi indirimi ile müjde verilmeli.” ifadelerini kullandı.

banner844
Yorumlar (10)
Eser 10 ay önce
Duzcede esnaf millete hizmet vermiyor. Kabalik yapma. Fahis fiyat. Işini duzgun yapmama. Daha ne yazalim. Esnafin isi bozukmu guldurmeyin. Esnafmi görmek istiyorsunuz. Adadan ders alsin esnaflar.
Osman Şahin 10 ay önce
Hay aklınızda bin yaşayın benim yalan söylemeyin 6 ay oluyor ödeyemiyor um Allah var tam para ayırıyorum başka bi şey çıkıyor ben korona oldum 15 gün yattık eşim oldu 15 gün yattık eşim arkadaşından temasli oldu 15 yattı yani tam dibe girdik benim toplam fatura 1000 kusur vAllaha bı yardımcı olursanız çok sevinirim en azından elektrik için saygılar teşekkürler
Uğur 10 ay önce
Esnafa ne oluyor herşeyde kendilerine bir paybcıkartıyorlar beş TL lik şeyi 20tl satmayı iyi biliyorlar bir de faturalardan vergiden baksediyorlar pandemi dönemi girdi gireli bire beş kazanıyorlar kimse yavsaklık yapmasın ayıp günah fazla para çeplerine inerken hiç vergiyi düşünmüyorlar faturaya geldimi vergi indirimi olsun
Vay be 10 ay önce
Esnaf öyle esnaf böyle ben batan esnaf gormedim zaten ne vergi verirler ne öderler esnaf da esnaf
Sanayi çarşısı 10 ay önce
Gel kardeşim sanayi çarşısına da esnafı bir dinle, batmak için illa epenkleri açmamak mı lazım. Çoğumuz evimizin dükkanımızın faturaları ödeyemiyoruz, vergimizi ödemiyoruz değil ÖDEYEMİYORUZ! Hergün ya nasip bir umut dükkan açıyorum ama yok, napalım inanın diye anıt parkta benzin döküp kendimizi mi yakalım! Ayıp bu kadar olmaz.
"Aziz Türk Milleti 10 ay önce
Kutsal devletinizi Hamza Yerlikaya gibi adamlar yönetiyor ki Hamza Yerlikaya bildiğimiz. Ya bilmediklerimiz?
Rahmi Savas 10 ay önce
Bayagida vatandasa nefes aldiracak devletimiz lutfen duyun milletin sesini illa secim zamanimi duyarli olacaksiniz bu millet istikrar icin refahi icin sizleri secti duyun artik..
Düzce 10 ay önce
Sadece esnaf mı zorda???
Madur 10 ay önce
Pöh tam tersine zam yaparlar nerde o vcdan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın