banner851

banner614

ER: ÇİFTÇİYİ MUTLU ETMEK İÇİN YENİ TEDBİRLER ALINMALI

banner619

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de çiftçi sayısının son 12 yılda yüzde 48, tarım alanlarının ise son 18 senede yüzde 12,3 azaldığını belirterek, “Bu nedenle çiftçiyi maddi ve manevi olarak mutlu edebilmek ve genç nesli tarıma yönlendirebilmek için bir takım tedbirlerin alınması gerekmektedir." çağrısı yaptı.

banner846
Gündem 15.05.2020, 13:05 15.05.2020, 12:51
1819
ER: ÇİFTÇİYİ MUTLU ETMEK İÇİN YENİ TEDBİRLER ALINMALI
banner844

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada tarımın ve çiftçinin korunması için yeni adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Er, yazılı açıklamasında, şunları kaydetti: “Covid-19 salgınının küresel ekonomiye verdiği zarar derinleşirken, Türkiye'de özellikle tarım sektörünün bu süreçte yaşadığı tüm sıkıntılara ek olarak büyük yara almasından endişe etmekteyiz. Dün kutladığımız 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü akabinde bir kaç veriyi kamuoyu gündemine taşıyıp konunun önemine vurgu yapmak gerekmektedir. Önemli bir tarım ülkesi olan Türkiye’de çiftçiler, girdi maliyetleri nedeniyle ürettiğinin karşılığını alamamaktadır. Türkiye’de çiftçi sayısı son 12 yılda yüzde 48 azalmış, tarım alanları da son 18 senede yüzde 12,3 düşmüştür. Sebze bahçeleri alanı ise aynı dönemde yüzde yaklaşık 15 küçülmüştür. ( TÜİK verileri) Son salgın bize tarımın, özellikle de kendi kendine yetebilen bir ülke olmanın önemini tekrardan göstermiş, bu da bizlerin her geçen gün artan ekilmeyen tarım alanları ile ilgili üzüntüsünü arttırmıştır."  

“Tarım politika kurulu oluşturulmalı”

Çiftçiyi maddi ve manevi olarak mutlu edebilmek ve genç nesli tarıma yönlendirebilmek için tavsiyelerde bulunan Er, onları şöyle sıraladı:

1) Tarımsal istatistiklerin doğru olarak yapılması, hangi ürüne ne kadar ihtiyaç olduğu ve nerede ekilmesinin doğru olacağının düzenli ve doğru olarak bildirilmesi gerekmektedir.

2) Tarımsal desteklemeler için bütçeden her yıl önemli miktarda kaynak ayrılmaktadır. Bu desteklerin daha verimli ve üretim odaklı olması için gerçek çiftçi temsilcilerinin ziraat odalarının daha fazla görüşü alınarak etki ve fayda analizlerinin yapılması ve bazı destekler gerekirse kaldırılarak daha etkin bir destekleme kararnamesi hazırlanması gerekmektedir

3) Çiftçi açısından üretim kararında kritik önemdeki desteklemelerin açıklanma zamanı ve ödeme yapılacak tarihin tespitinin doğru ve çiftçinin ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılması gerekmektedir

4) Ziraat odaları ve çiftçi temsilcilerinin direkt katılım sağlayacağı bir tarım politika kurulu oluşturulmalıdır

5) Mazot ve gübre başta olmak üzere dışa bağımlı girdi maliyetlerinde döviz dalgalanmalarına karşı çiftçiye bir koruma mekanizması geliştirilmelidir

6) Tarımsal kredilerde vade uzatılmalı, mümkün olan en düşük faiz uygulanmalıdır

7) Çiftçinin moral motivasyonu yüksek tutulmalı, görsel medyada ve yazılı basında çiftçiliğin önemi vurgulanıp müteşebbislerin bu alana yatırım yapmasının yolu açılmalıdır, diyerek çiftçilerimizin dünya çiftçiler gününü tekrar kutluyorum.

Yorumlar (4)
Ramazan 1 yıl önce
Çok yerinde konuşma olmuş. Doğruya doğru denir.
Alaattin koç 1 yıl önce
gelin gölyakaya bakın he taraf yol ekecek yerrr kalmadı ALLAH akıllı başkanlar nasip etsin
Duzceli 1 yıl önce
Tarim arazileri imara acilirsa her yer beton olucak duzcede ekim alani kalmicak
Ahmet hakan 1 yıl önce
Aha bilirkişi cıkdı yine herşey hakkında da bi fikri var küçük eniştenin kadrolu bilir kişi atancak yakında bide şu hdp pkk ilişkisi sizinle olan baglantıları hakkında bi acıklama yapsanıza sadece oyualana kadarmıydı
19°
açık