banner851

banner955

ERDOĞAN TEŞKİLATLARA TALİMATI VERDİ

AK Parti'de aday belirleme çalışmalarında sona yaklaşılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşkilatlara "Listelerde her dört adaydan biri kadın ve genç olacak. Gerekirse risk alacağız." talimatı verdi.

Gündem 05.01.2019, 10:40 06.01.2019, 13:27
2647

AK Parti, ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusundaki çalışmaların sonuna gelindi. Yerel yönetimlerdeki kadın ve genç sayısını artırmayı hedeflediği belirtilen AK Parti'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşkilatlara "Listelerde her dört adaydan biri kadın ve genç olacak" talimatı gönderdiği ortaya çıktı. Erdoğan'ın "Burada kadın olursa sıkıntı olur" bahanesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, "Gerekirse risk alacağız" dediği öğrenildi.

34 BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU YAPILDI

AK Parti, ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusundaki çalışmanın sonuna gelirken; bir yandan da belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyeliklerine ilişkin liste hazırlığını sürdürüyor. Bu kapsamda teşkilatlara meclis üyelikleri ile ilgili listelerde her dört adaydan birinin kadın ve genç olması talimatı gönderildi. 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde, muhtarlıkların haricinde, adaylar 22 bin koltuk için yarışacak. Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliklerinden oluşan 22 bin koltuk için AK Parti'ye 34 binin üzerinde başvuru yapıldı.

YAPILAN BAŞVURUNUN 4 BİNİNİ KADINLAR OLUŞTURDU

2014 yerel seçimlerinde toplam başvuru sayısı 19 bin civarındaydı. 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve il genel meclis üyesi olmak için yapılan başvuruların 4 binini kadınlar, 2 bin 500'ünü de gençler oluşturdu.

"İLK DÖRTTE BİR KADIN VE BİR GENÇ MUTLAKA OLACAK"

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; yerel yönetimlerdeki kadın ve genç sayısını artırmayı hedefleyen AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile teşkilatlara belediye meclisi ve il genel meclis üyelikleri listesinin 'her dört adaydan birinin kadın, diğeri de genç olacak' şekilde düzenlenmesi konusunda uyarıda bulundu. AK Parti kaynakları, "Kadın adaylar konusunda, çok hassas davranıldı. Cumhurbaşkanının kesin talimatı var. Teşkilatlara yazılar yazıldı. İlk dörtte bir kadın ve bir genç mutlaka olacak. Devamında da yine her 4 kişiden biri kadın olacak. Bu ilke çok net uygulanacak" dedi.

"GEREKİRSE RİSK ALACAĞIZ"

AK Parti kurmayları, teşkilatların bu karara uyup uymadıklarını takip edeceklerini, kadın ve gençlerin olmadığı listelere genel merkezden müdahale edileceğini dile getirdi. Erdoğan'ın da "Burada kadın olursa sıkıntı olur" bahanesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, "Gerekirse risk alacağız" dediği öğrenildi.  (Kaynak: haberler.com)


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 
 
 

Yorumlar (16)
rr 4 yıl önce
haydı genc ve bayanlarımız sizlere guveniyoruz haydı duzce...
EYT 4 yıl önce
Bizde risk aldık EYT çözüm yoksa oyda yok
Konu nedir? 4 yıl önce
Burada konu Akape ile ilgili. Akape genel başkanı olarak Akape teşkilatlarını uyarmış. Cumhuru ilgilendiren durum yokki... Bizlik bir durum yoktur.
Adnan 4 yıl önce
Bu seçimler için girdiğiniz riskin 10/1 i kadar mevcut teşkilatların ne iş yaptığını ve görevlerini yapıyorlar mı diye denetleseniz şimdi hiç yırtınmazdınız. Düzce belediyesinin borçları için eski başkan ve meclis üyeleri yargılansın.
Mert 4 yıl önce
Bitti artık. .çöküş surecindesiniz.."il başkanı milletin baskani"ymis..kim kime tepeden bakıyor sandıkta cevabı alirsiniz
VATANDAŞ 4 yıl önce
PEKİ PEYGAMBER EFENDİMİZ NE BUYURMUŞTUR BİR TOPLULUĞU KADIN İDARE EDERSE HUZUR VE REFAH BULAMAZ
Duzceli 4 yıl önce
Sayin vatandas; Peygamber efendimiz(sav) cennet analarin ayakkalarinin altindadir demis, kiz cocuklarinizi sevin onlara deger verin diye buyurmustur kadinlar her yerde degerlidir.
Melek 4 yıl önce
Genç dinamik bayanlar haydi duzce göster gücü
Duzce farki 4 yıl önce
Duzce için en doğru karar bu olur! Yillardir aynı yüzler...yeni yüzlere ihtiyaç var genç insanlara ihtiyacımız var kadın olması daha da onur verici kadınlar yönetimde söz sahibi olmali
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı bulutlu