banner851

banner614

ERGUVAN’DA SIR TOPLANTI

Hecinler mevkiindeki katı atık depolama tesisi ile ilgili Düzce Belediyesi’nden yeni hamle! Henüz 1 ay önce tesis için “29 yıllığına kiraya verilecek” duyurusu yapan belediyenin, bu karardan geri adım attığı Erguvan Tesisleri’nde yapılan sır toplantıda ortaya çıktı. Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in başkanlık ettiği ve tüm belediye başkanlarının hazır bulunduğu toplantıda önce köylülere “Mevcut tesis modern hale getirilecek” dendi ardından “6 ay daha çöp dökmemize izin verin, başkan yere yeni tesis yapalım” önerisi bizzat Başkan Keleş tarafından sunuldu. Bu gizli toplantı tepkileri de beraberinde getirdi.

banner619
Gündem 17.11.2016, 16:59 17.11.2016, 17:02
2507
ERGUVAN’DA SIR TOPLANTI

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in önderliğinde tüm ilçe belediye başkanlarının katılımıyla Kalıcı Konutlar Erguvan Tesisleri’nde basını kapalı olarak Hecinler halkıyla yapılan toplantı, çöp sorununun yeni bir boyuta taşıdı. Başkan Keleş’in köylüden tesisin 6 ay daha faaliyete devam etmesi için teklifte bulunduğunun öğrenildiği toplantıda yaşananları köy halkı adına Fatih Tok anlattı.

Belediyenin açıklamasına anlam veremedik
Öncelikle köylüler olarak belediye ile karşı karşıya geldikleri noktalara değinen Tok, belediyenin mahkeme kararını uymadan tesiste faaliyete devam etmesine tepkili olduklarını ifade etti. Tok, AK Parti tarafından çöpün gündemden çıkarılacağı yönündeki açıklamaya karşı belediyenin tesisi kiralayacağı açıklamasına bölge halkı olarak anlam veremediklerini kaydetti.

Bakan kürsüdeyken tesis planlaması yapıyorlardı
Tok, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün terminal açılışında çöpü Düzce gündeminden çıkardıkları yönünde yaptığı açıklamalar sırasında tesiste yaşananları ise şöyle anlattı: “Ankara plakalı lüks bir araçla köyümüze gelen Düzce Belediyesi yetkilileri ve özel şirket görevlileri, çöp depolama tesisini inceleyerek oraya kurmayı planladıkları fabrikayı nasıl yapacaklarını tartışıyorlardı. Bakan çöp hakkında kürsüde konuşmasından inmeden belediye arka tarafta planlarını uygulamaya geçirmenin hesaplarını yapıyordu.”

Başkan bizden 6 süre istedi
Kalıcı Konutlar’da bulunan Erguvan Sosyal Tesisleri’nde köy halkı ile Belediye Başkanı Mehmet Keleş arasında basına kapalı olarak yapılan sır toplantının içeriğini paylaşan Tok, şunları kaydetti: “Toplantı saat 1’deydi. Belediye Başkanı Mehmet Keleş biraz geç geldi. Bütün ilçe belediye başkanları oradaydı. Başkan Keleş gelene kadar, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, yapılacak tesisin nasıl olacağını bizlere anlatmaya çalışıyordu. Başkan Yemenici bizlere, ‘Siz değil 3-4 köy 400 köyde olsanız biz bu çöp tesisini yaparız’ dedi. Ortam bir anda gerildi. Başkan Keleş, çöpü tesise dökmeye devam etmek için bizden 6 ay süre istedi. O süre zarfında belediyenin eski asfalt şantiyesine çöp tesisi yapacaklarını ve ihalesinin yapıldığını söyledi. Toplantının başı ve sonunda farklı şeyler bize söylendi. Köylüye durum sonradan aktarıldı. Köylü söylenenlere güvenemiyor. Köylü 6 aylık teklife sıcak bakmıyor.”
Tok, köy halkı olarak AK Parti’nin Bakan Özlü’nün bu işi aydınlığa kavuşturmak için sahiplendiği görürken belediyenin çabalarını anlamlandıramadıklarını ifade ederek tamamladı.

6 ay dediği 6 yılda olur mu?
Köylünün tesis önünde eyleme başladığı ilk günlerden itibaren süreci yakından takip eden CHP İl Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan da belediye başkanlarının toplantıda sunduğu önerileri eleştirdi.

“İki tane yanlıştan bir tane doğru olmaz.’ diyerek Başkan Keleş’in köy halkına yaptığı teklifi değerlendirmeye başlayan CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, belediyenin teklifine şiddetle karşı çıktığını vurgulayarak köylüye seslendi: “Ortada bir mahkeme kararı var. Mahkeme demiş ki,‘Burası bu tesisi yapmaya uygun değildir’ ve kapatmış. Belediyenin yapmak istediği şu, ‘Arkadaş siz izin verin biz İstanbul'u 6 ay daha zehirleyelim’. Şiddetle karşı çıkıyorum. Bu anlayışı kınıyorum. Köylü buna “hayır” demeli. Bu boynumuzun borcudur bu. Köylerde bir toplantı yapıp buradaki arkadaşları aydınlatmamız gerekir. En önemlisi Düzce Belediye Başkanına güvenmiyorum.6 ay dediklerinde 6 yılda çıkar mı?Bunun garantisi yok.Mahkeme kararına saygı gösterip onu yapmamalıdır.”

Kendi partisini tanımıyor
Belediyenin aynı konu hakkında AK Parti’nin açıklamalarına karşı farklı uygulamalarını sert bir dille eleştiren Tozan sözlerini şöyle tamamladı: “Sayın başkanın hukuk kural tanımaz, yönetmelik tanımaz tavrı, kendi partisini tanımadığı anlamına gelmektedir. Ortada çok inatçı bir anlayış var. Böyle anlayışla bu ülke memleket yönetilmez.”
 

Yorumlar (12)
Hüseyin günal 5 yıl önce
81 düzceli arkadaş sen ordaydında herşeyi biliyon cözseydin durun çöplügü acıyom deseydin sen yalakaya benziyon biraz kardeş
Aa 5 yıl önce
Nasıl olur da hukuku aşabilirler?
Veysel Bağcı 5 yıl önce
ÇÖP yoktur, degerlendirilmeyen atiklar vardir. Eger kaynaginda cozersek, bu çözümü ureten bundan menfaat eld e derse o surdurulebilir olur.bahcelerden sokaklardan cikan çer çöp öğütücüler ile öğütülür ise, yakin tarlalara dokulurse, yada kompostlastirilirsa iste size geridonusum.
Veysel Bağcı 5 yıl önce
Ben 2 yildan fazladir ÇÖP sorununu cozdum. Toprakta curuyen meyve sebze kabuklarini çöpe atmiyor, onlari solucano larima verip verimli bahce gubresine ceviriyorum. Yani sorunu çöpün uretildigi kaynakta geridonusumle cozdum. Baska bir arkadasimda, ismail gul, oda bahcesindeki tavuklara 10kg ÇÖP getirene 1 yumurta vererek cop toplayip geridonusum yapiyor. Yani aslinda sikayet konusu olan copubiz uretiyoruz. Peki belediye benden ve ismail guldende cop. Vergisi aliyormu evet. Peki boyle olursa cop sorunu bitermi?
Cabir bas 5 yıl önce
tahminim bizim hafiz tozana ANKARA dan CHP genel merkezinden gûr bir sesle haykirildiki yillardir hem fikir oldugu ' Mûcavir alan tuzagi ile 2O tane kôyû belediyeye kaptirttigi cocukluk arkadasi ahbabi yanilmiyorsam akrabasi belediye baskani Mehmet kelese bu gûnkû muhalif cikislari kayda deger ANLASILAN JETONU YENÏ DÜSTÜ
Cabir bas 5 yıl önce
Tozan efendînin yillardan bu yana hem fikir oldugu 20 tane kôyû mûcavir alan tuzagi ile belediyeye kaptirtdigi DÜZCE belediye baskanina gûvenmiyorum demesi inanilmaz ama gercek anlasilan JETONU YENÏ DÜSTÜ
81 duzceli 5 yıl önce
Ya arkadaş ne kadar provakatif yaklasmis o toplantıda bende vardım sayın yemeninci %1 de olsanız o yüzde bir bile bizim için önemli halk sağlığı önemli ama çöp depoları doldu taştı bu tesisi kurmamız için bize bu kadar zaman istedi olayı bu kadar çarpıtarak olaya provakatif neden yaklasılıyor o toplantı gizlide değildi gayet güzel hoş karşılandık fatih tok kardeşim akp yi sevmeyebilirsin oy da vermeyebilirsin ama akp yi kimseye düşman edemessin olayı dikine yazma olanı biteni yaz milleti kiskirtmadan kirmadan
Köylü 5 yıl önce
Aha durun yeneniciye biri mikrofon uzatmış. Sorun cözcek adamlar. Halka hava yapmaya başlamış o makamlar halka hava yapmayeri degil halk biz orda beklicez cadırda yemenici gel cay ic beklerim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın