banner851

banner614

'ESTETİK KURUL' NE İŞ YAPAR?

banner619

Şehir merkezindeki çirkin yapılaşma ve görüntülere son vermesi hedefiyle Düzce Belediyesi bünyesinde kurulan "Estetik Kurulu"nun yeni yapılacak binaların görüntüsüne karar vermekten öte 2.5 yıldır gözle görülür bir icraata imza atmaması 'Bu kurul ne iş yapar?' sorusunu sorgulamaya açtı.

banner846
Gündem 13.10.2017, 16:27 14.10.2017, 14:45
1386
banner844
2015 yılının Mart ayında kuruldu
Kent merkezindeki estetikten uzak yapılaşma ve görüntü kirliliğine neden olan tabela ile reklam afişlerini ortadan kaldırmak isteyen Düzce Belediyesi, 2.5 yıl önce bu iş için bir kurul oluşturulması kararını verdi. Bu doğrultuda 2015 yılının Mart ayında "Estetik Kurulu"nun belediye bünyesinde faaliyete geçtiği duyuruldu.

Yıllardır değişen hiçbir şey olmadı
Düzce'nin merkezi bölgelerinde, çirkin yapılaşma ve görüntüleri ortadan kaldıracağı açıklanan kurulun, şehre estetik bir dokunuş getirmesi beklenedursun yıllardır değişen hiçbir şey olmadı. Özellikle kentin aynası konumundaki çarşı merkezinin kurul sayesinde daha bakımlı ve güzel bir hal alacağı beklentileri boşa çıktı.

"Tek tip düzenleme" rafa kalktı
İlk aylarında çalışmalara hızlı bir giriş yapan kurul, projelerinin ilkini 'Tek tip dış cephe' olarak belirledi. Bina yaşı, kat yüksekliği ve renk gibi bir çok nedenlerle uyumsuz bir görüntü sergileyen binalarda tek tip cephe yapılacağını açıklayan Estetik Kurul, önceliğin İstanbul ve Gaziantep caddelerine verildiğine işaret etse de geçen zaman içerisinde caddelerde hiçbir çalışma yapılmadı. Binaların dış cephe görünümleri ile kot farklarının ortadan kaldırılmasına dönük "tek tip düzenleme" rafa kalktı.

Çirkin görüntüler katlandı
Yine Eski Bolu Caddesi'nden başlayarak İstanbul Caddesi boyunca devam eden güzergahta gelişigüzel asılan tabela ve reklam panoları da kurulun el atacağı sorunlar arasında yer alsa da yıllar içerisinde iyileşme bir kenara, çirkin görüntüler katlandı.

'Estetik Kurulu' onayı için toplanıyor
Kuruluş amacına uygun şekilde bu sorunları sorun olmaktan çıkarması gereken ancak bir arpa boyu yol alamayan kurul, yeni yapılaşmaya açılan bölge, bulvar ile ana arterlerde alınması şart olan 'Estetik Kurulu' onayı için ayın belli günlerinde toplanmaya devam ediyor. Kurulda ise Düzce Belediyesi'nden, Düzce Üniversitesi'nden, ilgili sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ile bazı esnaflar yer alıyor.

Problemler çözüm bekliyor
Dış cephe sorunları, kot farkları ve görüntü kirliliğine neden olan tabela ile afişler çözülmesi gereken problemler olarak orada dururken, Düzce'nin sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşması için oluşturulan kurulun, artık bu yönde projeler üretmesi ve hayata geçirmesi bekleniyor.

Haber: C.ÜSTÜNER
Yorumlar (10)
Estetik Kurul'a 4 yıl önce
İçinizde kaç tane mimar, sanat tarihçisi, arkeolog ya da görsel sanatlar ile ilgilenen var. İsimlerinizi ve mesleklerinizi tek tek açıklar mısınız. Şehrimizi Paris ile yarışan hale getiren sizleri tanımak büyük onur olur...
Haklı 4 yıl önce
Biraz Bolu belediyeciliğini örnek alın sayın komisyon üyeleri. gidin bir tur atın estetik nedir nasıl olur anlayın. d-100 çevresi transit yol bir şehrin vitrinidir insan bi el atar. yoldan transit gecerken bi bakın düzce şehre mi benziyor
Ali 4 yıl önce
önlerine gelen dosyaları hangi parametrelere inceliyorlar? yayınlasınlar.
yayınlayabilecekleri bir çalışma esasları varsa şayet.
duman 4 yıl önce
bunların estetikle alakası yok sadece adı kurul göya iş yapıyorlar hiçbiri memleketi için mücadele vermez hepsi hava
çirkin 4 yıl önce
Sadece belediyenin yaptığı uygunsuz işlere baksa yeter. Yaptıkları işe değil aldıkları cukkaya bakalım.
nsm 4 yıl önce
cevap veriyorum: sahip olduklari iliskiler yoluyla ve 'kücük hediye' ler karsiliginda insaat sahiplerinin isteklerinin gerceklesmesini saglayip sehrin dizaynina dinamit koymaktalar. ak düzen zaten böyle isliyor 15 yildan beri.
Eşraf 4 yıl önce
Bu kurul üyelerinden esnaf olanlarda var isimlerini niye yayınlamıyorsunuz kim zati muhteremler
biçare 4 yıl önce
yeni rant kapıları bunlar..... estetik işin hikaye tarafı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın