banner851

banner614

EV SAHİPLERİ DİKKAT!

banner619

Zorunlu Deprem Sigortası yaptıranların yüzde 46, yenileyenlerin ise yüzde 2'de kalması hükümeti harekete geçirdi. Düzenli deprem sigortası yaptırılmasına yönelik Hazine tarafından çalışma başlatıldı. İki alternatif üzerinde duruluyor. Ya sigorta yaptırmayanın elektrik ve su gibi abonelikleri iptal edilecek ya da otomatik sigortalama sistemi hayata geçirilecek.

banner846
Gündem 27.10.2017, 14:25 27.10.2017, 15:51
4687
banner844
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından deprem esnasında yapıların zarar görmemesi ve deprem sonrasında hayatın en hızlı şekilde normalleşmesi yönünde çalışmalar devam ederken, mesken güvencesi sağlayan zorunlu deprem sigortasında ülke çapında beklenen oranlara ulaşılamaması üzerine alternatif çözümler gündeme geldi.

Düzce'de çok büyük can ve mal kaybına neden olan 1999 depremlerinden sonra, afet zararlarının en aza indirilmesi amacıyla zorunlu deprem sigortası sunan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulurken, yıllar içerisinde zorunlu deprem sigortası yaptıranların sayısı giderek arttı. Ancak oran hala istenilen seviyeye ulaşamadı. Bu yıl itibarıyla zorunlu deprem sigortası yaptıranların sayısı 8 milyonu, sigortalılık oranı ise yüzde 46 seviyesini aşarken, yenileyenlerin oranı ise yüzde 2 düzeyinde kaldı. Bu durum yeni adımları da beraberinde getirdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, düzenli şekilde deprem sigortası yaptırılmasının önemine vurgu yaparak, bunun tüm ülkeyi kapsayacak seviyeye çıkarılması amacıyla Hazine olarak çalışma başlattıklarını bildirdi. Bu kapsamda zorunlu deprem sigortalılık oranını yüzde 100'e çıkarmak hedefiyle iki alternatif üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki sigorta yaptırmayanın elektrik ve su gibi abonelikleri iptal edilecek. Diğer yöntem ise mevcut poliçesini yenilemeyenler uyarılacak, uyarıya cevap vermeyenler, otomatik sigortalanacak. Otomotik sigortanın prim tahsilatının yapılması için de bir sistem tesis edilecek.

Haber: C. ÜSTÜNER 
Yorumlar (17)
Sen ne işe yaariyon 4 yıl önce
Milletin yarısından çoğu kılı killina geçiniyor sen nnelerrin peşindesin ey akp
oktay 4 yıl önce
bekle akp az kaldı sabır 2019 kurtuluş
Ali 4 yıl önce
Ulan bu devlet amma merakliymis be vatandasin parasina Allah gözünüzü doyursun ahhh 2019 gel artik be
vatandaş 4 yıl önce
yaptirmayanlar deprem olursa nerde bu devlet diye aglamasin...
Ye 4 yıl önce
Ye kurkum ye
Vatandaş 4 yıl önce
Artık devletin vatandaştan alacağı tek vergi kaldı. Oda OSURUK vergisi. Ondan başkada verecek bişey kalmadı zaten.
Gercek 4 yıl önce
Deprem olunca araki bulasin sigortaciyi hangi sigorta sirketi karsilaya bilir okadar zarari
Duzceli 81 4 yıl önce
Sigortasinin primleri dusuk olmak sartiyla olmasi gereken bir uygulama. Sonra bir felaket basa geldiginde. Siginacak birini aramak yerine dask zarariniz karsilayacaktir. Artik yillik 1000 2000 tl taksitle ev isi bitti
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın