banner851

banner614

EZAN OKUNURKEN ‘ISLIK’ ÇALANLARA ATEŞ PÜSKÜRDÜ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle Taksim meydanında bir araya gelerek yürüyüş düzenleyen kadın gruplarının, ezan okunduğu sırada ıslık çalmasına, Diyanet-Sen Düzce Şubesi Başkan Vekili Hakan Zeren, yaptığı basın açıklaması ile adeta ateş püskürdü. Bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmelerinin mümkün olmayacağını söyleyen Zeren, “Ezana tahammülsüzlük kabul edilemez. Protestoyu gerçekleştirenler Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli” dedi. Sendika olarak olayın takipçisi olacaklarını belirten Zeren ayrıca, olayın bilinçli ve kurgulanmış olduğunu söyledi.

banner619
Gündem 11.03.2019, 13:27 12.03.2019, 16:23
2564

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olması dolayısıyla İstiklal Caddesi’nde farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyen ve ezan çaldığı sırada ıslık çalan topluluğa Düzce’den de tepki sesleri yükseldi.Diyanet-Sen Düzce Şubesi Başkan Vekili Hakan Zeren, bugün sendika binasında basının karşısına geçerek yapılan bu harekete ateş püskürdü.“Protestoyu gerçekleştirenler Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli”
Zeren, “Taksim’de bir araya gelen kadın gruplar yürüyüş düzenledikleri esnada yatsı ezanının okunmasını ıslıkları ile protesto ederek Müslüman bir ülkede kesinlikle olmaması gereken bir densizliğe imza atmışlardır” diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede ezan sesini protesto etme cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Ezan sesi üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkı provoke etme amaçlı bu protestoyu gerçekleştirenler derhal büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiye halkından ve tüm dünya Müslümanlarından özür dilemeli haklarında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.

“Ezanına tahammül edilememesi bizlerin de tahammül sınırlarını zorlamaktadır”
“Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca birçok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bugün kendi ülkesinde ezanına tahammül edilememesi üstelik de bu tahammülsüzlüğün protesto ile gösterilebilmesi bizlerin de tahammül sınırlarını zorlamaktadır.”“Bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir”
Bu olayın bilinçli yapıldığını söyleyen Zeren, olayı sonuna kadar takip edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

“İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma amacıyla yapılan bu protestoyu inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir.”

“Bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyoruz”
“Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunları da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”“85 bin üyemizle bu olayın takipçisiyiz”
Bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya davet eden Zeren, şunları kaydetti:

“Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-sen olarak hukuk çerçevesinde 85 bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.”“Ezan ve bayrak meselesinin siyaset değil, onur meselesi”
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da tepki gösterdi. Erdoğan, Adana'da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Taksim'de CHP ve HDP'nin öncülüğünde güya Kadınlar Günü için bir araya gelen bir grup, ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Biz 'belediye işi gönül işi' diyerek milletimize herkesi kucaklayan bir belediye yönetimi taahhüt ediyoruz. Onlar ise bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak doğrudan istiklalimize ve istikbalimize saldırıyor.”

Haber: Ö.YILMAZ


Artı Yerel Medya'yı smart televizyon ve telefonlarınıza indirmeyi unutmayın.

Web'den izlemek için TIKLAYINIZ 

Android için TIKLAYINIZ

İOS için TIKLAYINIZ 

Yorumlar (59)
Yalancılar sonunuz geliyo 3 yıl önce
Camide içki içildi, yalan. Kabataş iskelesi başörtülü bacıya taciz yalan, hassasiyetimizi istismar edip oy almak için Ezana ıslık da yalan çıktı. Yalanlarınız boynunuza dolansın.
Can . D 3 yıl önce
CHP BASA GELSE YINE MÜSLÜMANLARA ZULME BASLARLAR BU ACIK ACIK GÖRÜNDÜ BUNLARA DESDEK SAADET HDP IYI TÜRKIYE IYI GÖRSÜN CHP BASA GELIRSE NELER OLACAGINI
Neyi gördün? 3 yıl önce
Nrenle gördün? nerenle duydun? Sürekli burada provakatif iftiralarla ne yaptığını zannediyorsun? Haberi yapan gazeteci Yanıldığı için özür dilemişken senin amacın ne?
Can . D 3 yıl önce
CHP SAADET HDP IYI HEPSI ORDAYDI BUNLARAMI OY VERECEKSINIZ CHP YE FIRSAT VERIN ADAMLAR ILK GÜNDEN EZANI YASAKLARLAR PANKARTA YAZMISLAR KORKMUYORUZ ITAAT EDMIYORUZ BUNLAR CHP LI HDPLI SAADETLI IYI PARTILI COGU MILET VEKILI GÖRÜN BAKIN KIMLERE OY VERIYONUZ BEN TEK OY DAHI VERMEM
vatandaş 3 yıl önce
Sayın admin, hakaretlere niye izin veriyorsun. İşi zıvanadan çıkartmayın.
hasan 3 yıl önce
can kardeş ve siz sendikacı geçinen yandaşlar. kafanızı kaldırıp biraz objektif olmak için diğer kanalları da izleyin. bu olayın basına yansıtıldığı gibi ezana hakaret değil polis in yaptığı barikatı protesto amaçlı olduğu ve o anda okunan ezanın duyulmadığı o anda oradaki dernekler tarafından açıklandı. asla dini değerlere saldırı yapılmadığını buna da karşı olduklarını beyan ettiler. ama siz hala ısrarla toplumu germek için elinizden geleni yapıyorsunuz. iyi akp den istifa etmişim .
mt 3 yıl önce
CAN.D ÇOMARI... HOŞT..
vatandaş 3 yıl önce
dikkat ettim birileri seçimde birilerini karalamak için elinden geleni hatta gelmeyeni bile yapmaya başladı istanbulda ezan olayı ankarada mansurun senet olayı bu kadarda çirkeflik olmaz dedirtiyor ama bu senaryoları halk yemez ve gereken dersi fazlasıyla verir bence
nsm 3 yıl önce
din istismarlarini ayyuka cikaran sizden mi özür dileyecegiz? aptal mi var karsinda? insan yani sen benden iyi müslüman misin ki calsalar da inanmam diyenlerden özür dileyecegim?.
nsm 3 yıl önce
sayelerinde milleti camiden sogutup deizme sürükleyenler, güya ezanin isliklanmasi yalaniyla pisliklerini örtecekler. baska kapiya. yalaninizi daha yemiyor bu millet.
nsm 3 yıl önce
Allah'in sifatini bir kula yakistiranlar, bu ayiplarini ezani islikladilar yalaniyla örtmeye yeltenmisler. vaaaah, vah.
nsm 3 yıl önce
camilerde yere sofra kurup parti propagandasi yapanlar utanmadan olmyan bir yalani enjekte ediyorlar topluma. iyice paniklediler zavallilar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın