banner851

banner614

FATURALAR CEP YAKIYOR!

banner619

Düzce'de son aylarda yüksek gelen doğalgaz faturaları nedeniyle çoğu vatandaş ya evinde soba kullanmayı tercih ediyor ya da petekleri kapatarak tasarrufa gitmeye çalışıyor. Bu sorunu gündeme taşıyan TESK, "Vatandaşlarımız düşünülerek, yaşanan haksızlıklar son bulmalı ve doğalgaz fiyatlarında indirim yapılmalı." çağrısı yaptı.

banner846
Gündem 29.02.2020, 17:06
3721
FATURALAR CEP YAKIYOR!
banner844
banner785

Her ay doğalgaza gizli zam yapılması yüzünden kabaran faturalar nedeniyle vatandaşın ev ya da iş yerlerinde petek kapatmak zorunda kaldığı belirtildi.

"ÖTV oranı yüzde 1’e düşürülmeli"

Doğalgaz abonelerinin yaşadığı birçok sorun olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hepimiz evlerimizde, iş yerlerimizde doğalgaz mecburen kullanıyoruz. Dolayısıyla bu bir lüks tüketim değil, temel ihtiyaçtır. Bu nedenle ÖTV oranı yüzde 1’e düşürülmeli.” dedi.

"Ondalık sayılarla farkettirmeden zam yapılması haksızlık"

Her ay virgüllü sayılarla doğalgaza gizli zam yapılmasının vatandaşı mağdur ettiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Doğalgaza yapılan iki zammın dışında ondalık sayılarla her ay kuruş kuruş eklenerek satış fiyatı artırılıyor. Sonuçta vatandaşın faturasına yansıyan çok büyük farklar oluyor. İndirim beklerken böyle fark ettirmeden yapılan zamlar haksızlık oluşturuyor. Doğalgaz günümüzde lüks değil aksine en temel ihtiyaçtır. Bu kış günlerinde bu nedenle Özel Tüketim Vergisi kaldırılmalı ya da oran yüzde 1’e düşürülerek vatandaş rahatlatılmalı” diye konuştu.

“Önceden alınan gaza geriye dönük zam yapılması etik değil”

Doğalgazda yaşanan sorunların çözülmesi gerektiğini vurgulayan Palandöken, “Kartlı doğalgaz yüklemelerinde her defasında cihaz kullanım bedeli alınması, hatta birçok cihazda aynı fiyata farklı metre küp yüklemeler yapılması, zam geldiğinde, zamlı fiyatın zamdan önce alınmış gaza da yansıtılması, kartlı abonelerin faturalıya geçerken eski cihazın depozitosunun verilmezken, yeni cihazdan yüksek meblağlarda tekrar depozito alınması gibi çok yanlış uygulamalar var. Geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında 710 bin vatandaşın maalesef doğalgazı kesildi. Evlerde, iş yerlerinde petek kapatmak zorunda kalan vatandaşlarımız da düşünülerek, yaşanan haksızlıklar son bulmalı ve doğalgaz fiyatlarında indirim yapılmalı.” şeklinde söyledi.

Yorumlar (6)
Aydinpinarli 1 yıl önce
Herkez dogalgaz kullandıktan sonra, m3 fiyatlar düşer, dağıtım fiyatı düşer, killilik gider, hava pislik azalır, artık dağıtım başlasın köylere, nezaman başlıcak inşaatlar? Aydinpinar istiyor!
Magdur 1 yıl önce
Verdikleri 2500 lira ev kira çocuk var faturalar bi alem borçlar ayrı alem aldı başını gidiyo bide 3 çocuk diyonuz nasıl geçim yapalim
nsm 1 yıl önce
Dostum putinden dünyanin en pahali gazini alana hüllog cekenler niye zirlar anlayamiyorum
Düzceli 1 yıl önce
Ekonomi çok iyi gidiyor,damat iki sene sonraki enflasyonu konuşuyor bugünü vatandaşın zor durumunu göremiyor kendileri devletten yiyip içiyor cüzdan taşımıyorlar vatandaş gibi boş cüzdan taşısalar bilirler.
Vatandaş 1 yıl önce
700-800 lirayı bulduk ısınamıyoruz bile
Aa 1 yıl önce
Bu zamlar az.
11°
kapalı