banner614

FINDIKTA ‘ALTIN YIL’ BEKLENTİSİ…

banner619

Türkiye’deki fındık üretiminin yüzde 30’unu karşılayan Düzce’de koronavirüsün gölgesinde hasat hazırlıkları devam ederken, akıllardaki tek soru şu: ‘Fındık fiyatı bu sene kaç lira olacak?’ Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Düzce’nin can damarı fındıktaki fiyat beklentisini kilogram başına 24 - 25 TL olarak açıklarken, üreticiler de 25 liranın altındaki rakamın emek ve maliyeti karşılamadığını vurguluyor.

Gündem 23.06.2020, 13:21 24.06.2020, 11:42
8997
FINDIKTA ‘ALTIN YIL’ BEKLENTİSİ…
banner785

Düzceli fındık üreticileri, bu sezon alın terlerinin karşılığını almak için umutlu bir şekilde fiyat açıklamasını bekliyor. Geçtiğimiz yıl Giresun kaliteli fındığın taban fiyatı 17 lira, levant kalite fındığın kilogramı ise 16 lira 50 kuruştan alınırken, 2020 yılı için fiyatların 20 TL’nin üzerine çıkması isteniyor.

Beklenti: Maliyetler yükseldi, fiyat da yükselsin

Düzce’nin önemli geçim kaynağı olan fındıkta bakım ve işçi giderleri göz önüne alındığında önceki senelerde fiyatın maliyeti karşılamadığı üzerinde duran üreticiler, hüsrana uğramaktan korkuyor.Özellikle koronavirüs salgınının her kesim gibi çiftçileri de olumsuz etkilediği bilinirken, artan maliyetler nedeniyle devletten yüz güldürecek bir fiyat gelmesi için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Fındıktan emeğin karşılığının alınması için fiyatın 25 lira civarında olması gerektiğine işaret edilirken, böylelikle bu kez kazananın üretici olacağına dikkat çekiliyor.

Öztürk 25 TL’ye işaret etmişti

Geçtiğimiz haftalarda Öncü Haber mikrofonuna değerlendirmelerde bulunan Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, fındık veriminin şu ana kadar Düzce’de iyi gittiğine dikkat çekerek, şöyle konuşmuştu:“Fındık fiyatlarının önümüzdeki sezon 24-25 TL olacağı bilgisi bize ulaşıyor. Fındık verimimiz şu ana kadar hava şartlarından dolayı gayet iyi gidiyor. 2020 yılı ürünümüzün de iyi olacağı yönünde tahminde bulunuyoruz. Ziraat mühendislerimizin de arazide yaptığı çalışmalar neticesinde bir sıkıntının olmadığını ve verimimizin yüksek olacağını söylüyorlar. Biz genel merkezimizle görüşme yaparken, özellikle ben Genel Başkanımıza şunu söyledim; ‘Bu sene fındık için il dışından işçi gelemez ise, bizim 80 bin ton fındığımızın yarısı bahçede kalır, toplayamayız. Mutlaka il dışından işçi gelmesi gerekiyor’ dedim. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor. Yüzde 90 il dışından fındık işçilerimiz gelecek, hiç kimse endişeye kapılmasın.”

Yorumlar (6)
Fındık ı baba 8 ay önce
Daha cok ahlanırız oltan fındık kımler in eline geçti
bakteri 8 ay önce
2014 fiyatı 14 tl aynı ay altın gr83 tl. 6kg fındık = 1gr altın. 2020 yılında altın 390tl. 390/6=65tl. siz gidinde doçentleri dekanları profesörleri ekonomistleri kandırın. bizim gibi matematikten bi haber cahillerle uğraşmayın
Finduk kurdu 8 ay önce
Biraz ucuz olsaydı da millet bol bol yesin. 24-25 nedir Allah aşkına. Ben hep 100 TL alıyorum. Gittikçe azalıyor.
Ersin 8 ay önce
Hangi bahçeyi gezmiş acaba
CAN.D 8 ay önce
ISBILENE GIDIN KAVRULMUS FINDIGIN KILOSU KAC TL BUNEYA FINDIK ALTININ KILOSUNU GECEKCEK YAZIK COK YAZIK HERSENE AYNI HIKAYE ZAM ZAM NEREYE KADAR BÖYLE HE HALKIN NE YESIN HE ARMUTMU
Findukçi 8 ay önce
Her sene aynı terane bi değişiklik yok boşa heveslenmeyelim
13°
kapalı