banner851

banner614

"FİYAT İKİ KATINA ÇIKARTILIP TEKRAR PAZARLANIYOR"

banner619

Yeni yıla sayılı günler kala alışveriş merkezlerinin ve büyük mağazaların şişme indirimlerle vatandaşları yanıltabileceği uyarısı yapıldı.

banner846
Gündem 06.12.2019, 13:37
757
"FİYAT İKİ KATINA ÇIKARTILIP TEKRAR PAZARLANIYOR"
banner844
Yeni yıla girmemize az bir süre kala birçok afiş ve tabelada yeni yıl indirim kampanyaları boy göstermeye başladı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den de uyarı gecikmedi. Henüz bir hafta önce Batı’dan esinlenerek düzenlenen yanıltıcı indirim kampanyaların devreye sokulduğunu belirten Palandöken, "Gün geçmeden kampanya adı altında yeni satış stratejisi belirleniyor. Kampanyadan kısa bir süre önce aynı ürünün fiyatı iki katına çıkarılıp ardından yüzde 50 indirim sloganıyla tekrar pazarlanıyor. Yapılan bu indirim aldatmacaları tüketiciyi alışveriş çılgınlığına yönlendirdiği gibi kredi kartlarının dolmasına neden olup ekonomimize zarar veriyor." dedi.

"Raftaki fiyat çoğu zaman kasadaki fiyata uymuyor"
Yılbaşı indirim kampanyalarına karşı vatandaşlara uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yılbaşı öncesinde ‘yüzde 80’e varan indirim’, ‘iki al bir öde”, ‘bir alana bir bedava” gibi indirim kampanyalarının hiçbiri gerçeği yansıtmıyor. Mağazaya girdiğinizde birçok üründe indirim olmadığını ya da sona erdiğini görüyorsunuz. Tabii bu gerçeği kasaya gidip ödeme yaparken fark ediyorsunuz. Muhatabınız kasiyer olduğu için, etiketin unutulmuş olduğunu ya da ürünlerin karıştığını söyleyebiliyor. Kısacası raftaki fiyat çoğu zaman kasadaki fiyata uymuyor. Zaten alışveriş merkezlerindeki mağazaların içine konulan şikayet noktaları da yapılan bu yanlışları peşinen kabul etmek anlamına gelir. Öte yandan indirim kampanyaları hep talep görmeyen ürünler üzerinden uygulanıyor. Burada amaç, indirim sloganlarıyla müşterileri mağazaya çekmek ve normal zamanda talep görmeyen ürünleri elden çıkarmaktır. Vatandaşlarımız bu oyunlara gelmemeli." diye konuştu.

"Ülkemizde 68,5 milyon kredi kartı var"
Bu tür aldatıcı kampanyaların vatandaşları daima daha fazla tüketime yönlendirdiğini ifade eden Palandöken, "Nakit parası olmayan vatandaşlar bile sırf kampanya var diye kredi kartlarına güvenerek israf ürün satın alabiliyor. Kredi kartı ile yapılan alışverişler taksitli ve vadeli olduğu zaman sanki bedavaymış gibi rahatça harcanıyor. Ülkemizde şu an 26 milyon civarında kişi tarafından 68,5 milyon kredi kartı kullanıyor. Eylül sonu itibariyle ise bireysel kredi kartı borcundan dolayı 2,5 milyon kişi yasal takipte. Bunları göz önüne alırsak, yeni yıla sayılı günler kala kredi kartlarını doldurup borç batağına batmamak için gereksiz alışveriş yapılmamalı. Vatandaşlarımız kredi kartı kullanırken çok titiz olmalı. Kredi kartı ile yapılan alışverişler bedava gibi düşünülmemeli. Yılbaşı öncesinde kredi kartınızı şişirip yeni yıla borçlu girmeyin. İndirimli alışverişin büyüsüne kapılıp zarara uğramayın." şeklinde konuştu.
Yorumlar (3)
Düzceli Vatandaş 2 yıl önce
Yeni yıl denilen şey israftan başka birşey değil alkol alışveriş israf
Citizen 2 yıl önce
Milletin dinine, diline, ırkına, alkolüne, sigarasına karışmayı bırakın artık. Herkes dilediği gibi yaşamakta özgürdür! Sana göre israf, başkasına göre değerli...
Vatandaş 2 yıl önce
Valla highwayda 2 adet kot 200 TL aldık...gayette ünlü bir marka.burdaki mağazada aynısı 400 TL...yapan var yapmayan var
27°
açık