banner851

banner614

FİYATIYLA AĞLATIYOR

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü geride kalan ekim ayında gerçekleştirilen faaliyetleri açıkladı. Hazırlanan icraat raporunda tarım ve hayvancılığa ilişkin ihracat rakamları da yer aldı. Buna göre; 10 TL’nin de altına düşen fiyatıyla yüz güldürmese de Düzce’de 2 bin 498 tonla ihracatı en fazla yapılan ürün iç fındık oldu. İç fındığı 700 tonla tavuk ayağı ihracatı takip etti.

banner619
Gündem 22.11.2016, 15:52 23.11.2016, 14:51
2113
FİYATIYLA AĞLATIYOR

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2016 yılı Ekim ayı faaliyetlerini açıkladı. Fiyatıyla kamuoyunda çok tartışılan fındık, Ekim ayı içerisinde 2 bin 498 tonla ihracatı en fazla yapılan ürün olarak zirvede yer aldı. İç fındığı 700 tonla tavuk ayağı ihracatı takip etti.

İhracat rakamları…

Düzce’deki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; Ekim ayı içerisinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edilen 2 bin 498 ton iç fındık için 119, ihraç edilen 396 ton diğer gıda maddeleri için 21 olmak üzere toplam 140 adet sertifika düzenlendi. Hayvan ve hayvansal ürün işlemlerinde Düzce’den diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 109 büyükbaş, 2 milyon 255 bin kanatlı sevki yapıldı. Ayrıca yurt dışına 700 ton tavuk ayağı ihracatı yapıldı.

115 köyde 27 bin 137 şap aşısı

Müdürlük, hayvan yetiştiricilerinin kabusu olan bulaşıcı hastalıklara karşı alınan tedbirlere ilişkin de bilgiler paylaştı. Hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında 2015 Sonbahar Şap aşılama kampanyası kapsamında 115 köyde 27 bin 137 büyükbaş hayvana şap aşısı yapıldığı kaydedildi.

1 ayda 18 kişi saldırıya maruz kaldı

Ayrıca hayvan saldırıları da ekim ayı raporunda yer aldı. Sağlık kuruluşlarına intikal eden 18 adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınırken müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum yaşanmadı.

Bin 544 TL ceza kesildi

Öte yandan Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü gıda işletmelerine yönelik rutin denetimlerine ekim ayı boyunca da devam etti. Buna göre; 350 gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerinde gıda ve yem denetimi yapılırken, 1 gıda işletmesine mevzuata aykırılıktan bin 544 TL idari para cezası uygulandı.

Yorumlar (15)
Ramazan 5 yıl önce
Üreten ağlıyor ihraç eden ihya oluyor.Hayaldi gerçek oldu.Neyseki kaos yok istikrara erişti üretici.Bu istikrar sandıkta ödüllendirilmeli
yusuf yusuf 5 yıl önce
Köylü zaten gitmiyor, niye gitsin tarlaya?
Ne verdiniz pancara, fındık veya buğdaya?
Üstelik Rize'lisin, kaç kuruş verdin çaya?
Bir değişme masalı, bir de ak tutturdunuz,
Bu millete karayı, ak diye yutturdunuz.
Kerim 5 yıl önce
Giden fındıkla birlikte ödülde gitseydi ferreroya .nurettinin gönlü olurdu
BEDİ 5 yıl önce
YAV BU borsa baskanları niye fındık üreticisine niye düşman adamların fındık fiatlarının düşmesinden ne kâğrı var.LA YAKAMIZI BIRAK FINDIK ÇÜRİYECEK SA Bİ CUVAL FINDIK VEREN.
Aa 5 yıl önce
Nurettin milletin gazını almak için 25 kuruş zam yapmış. İsteyince yapıyor. Ama düşürme heveslisiler...
ACI GERÇEKLER 5 yıl önce
MİLLİ TARIM PROJESİ DİYE SARAYDA MİLLETİ TOPLA, FINDIK İÇİN TEK KELİME ETME VARSA YOKSA BAŞKANLIK KONUŞ, FINDIĞI SERBEST PİYASA DİYE 1 TEKEL FİRMANIN ELİNE MAHKUM ET SONRA FINDIK PARA ETMİYOR.EDECEKMİYDİ BİRDE KARDEŞİM?
Cilimlili 5 yıl önce
Tekel ve 3-5 işbirlikçisi varken fındık para etmez
Vatandaş 5 yıl önce
Üreticiden 9-10 liraya alınan fındık kaç dolara avrupaya ihraç ediliyor acaba?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın