banner851

banner955

“FİYATLARDA GERİLEME OLACAK”

Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan yasa da Düzce’de fahiş oranda artan kiraların önüne geçemedi. Yüksek kira bedeli isteyen ev sahiplerine çoğu kiracı ‘yeni ev bulamam’ diyerek boyun eğdi. Bu önemli sorun hakkında konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Kira ve konut fiyatlarında gerileme olacak. Yaptığımız projelerle de buna imkan sağlayacağız." dedi.

Gündem 02.08.2022, 16:40 02.08.2022, 16:37
3229
banner1032

Düzce’de yüksek istenen kiralar yüzünden barınmada ortaya çıkan sorunlara hükümetin getirdiği yüzde 25 sınırlaması da çare olmadı. Ev sahipleri kısıtlamayı uygulamaya yanaşmayınca olan kiracıya oldu. Fahiş kira artışları yüzünden yaşanan sıkıntıların devam etmesi üzerine bakanlık yeni formüller üzerine çalışmaya başladı.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yüksek kira ve konut fiyatlarına ilişkin bakanlığın konuyla ilgili çalışmalarının sorulması üzerine, konuyla ilgili şikayetlerin takibini Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yaptıklarını söyledi.

Bakan Kurum, bakanlığın kira ve konut artışını titizlikle takip ettiğini belirterek "Kira ve konut fiyatlarında da gerileme olacak. Yaptığımız projelerle de buna imkan sağlayacağız. İnşallah vatandaşımızı her işte olduğu gibi konut işinde de açıkta bırakmayacağız." ifadesini kullandı.

"Kira artışı suni bir artıştı, bunu hep söylüyoruz. Bizim hamlelerimizle durumda iyileşme olacak. Arzda sıkıntı varsa sıkıntıyı giderecek süreci sayın cumhurbaşkanımız paylaşacak. Fiyatların gerilemesine neden olacak ve sistem oturacak." ifadesini kullanan Kurum, sosyal konut projesinin detaylarının eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından paylaşılacağını söyledi.

Dünyadaki tedarik zincirinin oturmasıyla ülkelerin üretime geçtiğini, inşaat sektörünün ana maliyetlerinden demir ve çimento maliyetlerinin de gerilemeye başladığının altını çizen Kurum, "Arz arttı, talep aynı kalınca mecburen fiyatlar da geriliyor." dedi.

banner844
Yorumlar (5)
Ev sahibi 2 ay önce
Her şey ucuzlasın evlerde ucuzlar benim gelirim de kira taş mı yiyelim ?
Garip 2 ay önce
Aç gözlü ev sahipleri, gözünüz inşAllah bir gün doyar
Mustafa37 2 ay önce
Açgözlü ev sahipleri yerine açgözlü insanlar demek lazım. Çünkü hepimiz aynıyız. Fırsat buldun mu hepimiz fırsatçılığı kullanıyoruz. Rabbim devranı böyle döndürüyor. Bir gün sana bir gün bana. Açgözlü oldukça bu devam edecek.
sts 2 ay önce
BÖYLE KENSEL DÖNÜŞÜM YAPARSANIZ BÖYLE OLUR
Mustafa37 1 ay önce
Kentsel dönüşümün anlamını öğrenememişsin . Yazık ya.
18
kapalı