banner851

banner614

GÖNÜLLER FETHEDİLDi

Türkiye’nin en büyük gençlik hareketi olan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) - Milli Gençlik Vakfı (MGV), her yıl düzenlediği Mekke’nin Fethi programının 1390. Yıl dönümünde, “Ya Rab! Kahrın da hoş, lütfun da hoş.” temasıyla, koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yıl ekranlardan gerçekleştirdi.

banner619
Gündem 01.01.2021, 17:48
1426
GÖNÜLLER FETHEDİLDi

Her yıl Fetih coşkusunu stadyumlarda, salonlarda omuz omuza yaşayan on binlerce AGD’li genç, bu yıl koronavirüs tedbirleri nedeniyle fiziken bir arada olamasa da yürekleri ile bir arada olarak bu coşkuyu kutladı. Ekranlara taşınan Fetih coşkusu, sadece Türkiye’nin dört bir yanından değil, tüm dünyadaki Fetih sevdalılarının gönlünü bir araya getirdi.

 Mekke’nin Fethi coşkusu ekranlardan tüm dünyaya yayıldı. 100’e yakın ulusal ve yerel televizyon kanalı ile radyolar vasıtasıyla, Türkiye’nin 81 ilinden Avrupa’ya, Asya’dan Afrika’ya, Avustralya’dan Amerika’ya, 7’den 70’e herkes ekranlar vasıtasıyla fetih coşkusuna ortak oldu. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan fetih şöleninde Mekke’nin Fethi’ni anlatan sinevizyon gösterimleri yapıldı. Araştırmacı-Yazar Muhammed Emin Yıldırım’ın fethin manasını anlattığı programda ezgiler, marşlar, fethi anlatan tiyatrolar ve bir dizi etkinlikle fetih coşkusu tüm dünyada yaşandı.

TARİHİ OKUYAN DEĞİL, YAZAN ECDADIN TORUNLARIYIZ

AGD – MGV Genel Başkanı Salih Turhan, canlı yayın konuğu olarak Mekke’nin Fethi ve gecenin manası ile ilgili soruları yanıtladı. Mekke’nin Fethi’nin tarihini tartışmaya açanlara cevap vererek konuşmalarına başlayan Salih Turhan, “Diyorlar ki ‘Mekke’nin Fethi’nin tarihi 31 Aralık mı? Neden bu tarihte kutlama yapıyorlar?’ diye soruyorlar. Hassaten bizler tarihimize dönük, inancımıza dönük birçok hayırlı çalışmayı yapıyoruz. Anadolu Gençlik Derneği’nde yer alan gençlerimiz kronolojiye dayalı tarihi çok iyi bilirler. Fethin hangi tarihte yapıldığını, kimler tarafından yapıldığını çok iyi bilirler. Ancak bizim gençlerimizin daha iyi bildiği bir şey var; Gençlerimiz bu fetihlerin manasını, aşkını bilir ve hayatına tatbik etmenin gayretini ortaya koymuş olurlar. O açıdan kimse bizi bir imtihana tutmasın. Bizler tarihi okuyan değil, yazan ecdadın torunlarıyız” ifadelerine yer verdi.

BİZ KİMSENİN İNANCINA MÜDAHİL OLAN DEĞİLİZ

Turhan; “Hristiyan inancına müntesip olan bir kişi kendi inancını yaşayabilir. Biz kimsenin inancına müdahil olan, illegal bir sürecin içerisinde tavır gösteren bir teşkilat değiliz. Sevgiyi, şefkati, merhameti, rahmeti merkeze alan bir gençlik teşkilatıyız. Kimsenin inancına, kimsenin düşüncesine, kimsenin fikrine, yapıp ettiklerine karışan bir hareket değiliz. Saygı duyuyoruz ama öbür taraftan saygı duymadığımız bir şey de Müslüman olan kardeşlerimize bu konunun bir dayatmaya dönüştürülmesi. Bununla birlikte bir ifsat sürecine girilmesine bizler asla razı olamayız” diye belirtti.

TÜM DÜNYADA HANELER FETİH ÇOŞKUSU İLE DOLDU

Her yıl Fetih coşkusunu stadyumlarda, salonlarda omuz omuza yaşayan on binlerce AGD’li genç, bu yıl koronavirüs tedbirleri nedeniyle fiziken bir arada olamasa da yürekleri ile bir arada olup bu coşkuyu kutladı. Ekranlara taşınan Fetih coşkusu, sadece Türkiye’nin dört bir yanından değil, tüm dünyadaki Fetih sevdalılarının gönlünü bir araya getirdi. Mekke’nin Fethi coşkusu ekranlardan tüm Dünya’ya yayıldı. 100’e yakın ulusal ve yerel televizyon kanalı ile radyolar vasıtasıyla, Türkiye’nin 81 ilinden Avrupa’ya, Asya’dan Afrika’ya, Avustralya’dan Amerika’ya, 7’den 70’e herkes ekranlar vasıtasıyla fetih coşkusuna ortak oldu. Program, gönülleri Mekke’nin Fethi ile beraber atan milyonlara ulaştı.

MİLYONLAR İZLEDİ

4 saat 30 dakika süren ve bir milyona yakın izlenmeye ulaşan, Ahmet Hakan Karagül’ün sunumlarıyla gerçekleşen programda Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle Ayasofya Cami-i Kebir İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu ile Hafız Muhammed Yıldızhan, naat ve şiir dinletileriyle Seyfullah Kartal, kaside ve Esma-ül Hüsna dinletileriyle Muhsin Kara gönüllerin pasını sildi. Sanatçılar Abdülbaki Kömür, Ammar Acarlıoğlu ve Grup Anadolu Gençlik üyeleri, söyledikleri ezgiler ile kalpleri heyecanla doldurdu. Geceye özgü kum sanatı gösterisiyle Ömer Faruk Elmas, Mekke’nin Fethi’ni kum sanatıyla resmederek tekrardan hafızalarda yer edindirdi. AGD İstanbul Şubesi Tiyatro Kulübü, “Adaletin Otoritesi, Mekke’nin Fethi” tiyatro gösterisiyle izleyicilere önemli mesajlar verdi. Filistin’den, Afrika’dan ve Doğu Türkistan’dan gençlerin gönderdiği mesajlar ile insanlık, zulme ve zalimlere karşı durmaya davet edildi.

TWİTTER ÜZERİNDEN DÜNYA GÜNDEMİNE GİRDİ

#AGDMekkeninFethi hashtag çalışması ile ekranlarının başından programı takip eden Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın çeşitli yerlerden izleyicilerin paylaşımları ile bu gecede hanelerin fetih coşkusuyla dolduğu bir kez daha görülmüş oldu. Dünyanın bazı yerlerinde 10 saate yakın saat farkına rağmen katılımcılar programa yoğun ilgi gösterdiler. Twitter üzerinden yürütülen hashtag çalışması Türkiye gündeminde ilk sıralarda yer alırken, dünya gündemine de girerek gönüller sosyal medya üzerinden Mekke’nin Fethi’ni tüm dünya ile paylaştı.

MEKKE’NİN FETHİNE ÖZEL BİLGİ YARIŞMASI

Geceye özel Mekke’nin Fethi Bilgi Yarışması, mekkeninfethi.com üzerinden düzenlendi. Ödüllü Bilgi Yarışmasına binlerce kişi katılım gösterirken, yarışmada başarılı olanlar program sonunda takdim edildi. Ayrıca Üniversite Komisyonunun düzenlediği “Pandemide Üniversite Fotoğraf Yarışması” ve Lise Komisyonunun düzenlediği “Mekke’nin Fethi Yetenek Yarışması”nda dereceye girenler ilan edildi.

HATIRA BİLETLERİ BASILDI

Bu yıl Mekke’nin Fethi Programı’nda hatıra bileti (e-Bilet) uygulamasıyla yüzbinlerce kişiye hatıra biletleri basıldı. E-biletlerine program öncesi ulaşan katılımcılar, biletlerini sosyal medya mecralarından paylaşarak, yakınlarını ve takipçilerini fetih coşkusuna davet ettiler.

Yorumlar (4)
Birisi 9 ay önce
Doğru tarihi de yazarsınız ama kafanıza göre. Tüm dunyanın bildiği 11 ocağı istediğiniz zamana uyarlarsınız.
Yorumcu 9 ay önce
Boş islerle uğrasip durun
"Aziz Türk Milleti 9 ay önce
Şu söylenenlere inanmak inanmak için aptal olmak gerekir. Azınlık haklarında dünyada esamesi okunmayan bir ülkedir Türkiye :( ve "Müslüman Orta Doğu". Başka kapıya...
hidayet 9 ay önce
11 ocak .. Tarihte boyle ama hocalar yanlis biliyor yanlis yapiyor