banner851

banner614

Hac için yarın son gün

Kutsal topraklara gitmek isteyenler için 8 Nisan'da başlayan Hac kayıtları yarın sona eriyor.

banner619
Gündem 23.04.2009, 15:09
212
Hac için yarın son gün

8 Nisan'da başlayan Hac kayıtları yarın sona eriyor. Hac müracaatlarda, sadece eş, anne, baba, kardeş, çocuk ve varsa refakatçileri ile birlikte tek numarayla kuraya katılma talepleri karşılanıyor, bunun dışında kuraya birlikte girmek isteyenlerin talepleri kabul edilmiyor.
Kuraya birlikte katılıp beraber hacca gitmek isteyenlerden birinin kayıt yeniletmesi diğerinin ise ön kayıt yaptırması halinde bunların müracaatları birlikte alınıyor, kuraya tek numarayla ve birlikte girecekler ilk defa müracaat edenler statüsünde değerlendiriliyor.

Daha önce vekaleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekaleten hacca gitmek isteyenlerle daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmiyor. Müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları silinecek ve ön kayıt ücreti yatırmışlarsa iade edilmeyecek.

Yurt dışındaki anne, baba, eş ve çocukları ile birlikte hacca gidebilecek durumda olanların, bu kayıt döneminde müracaatlarını yapmış ve formda yer alan yurt dışıyla ilgili bölümü doldurmuş olmaları gerekiyor.

Kayıt yeniletenlerden herhangi bir ücret alınmıyor, ön kayıt yaptıracaklardan ise kırtasiye, telefon, faks, tebligat, kura, noter, ulaşım ve benzeri masraflar için kişi başına ön kayıt ücreti olarak 15 TL alınıyor, ön kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenlerle hacca gidemeyenlere bu tutar iade edilmeyecek. Kayıtlar, T.C. kimlik numarası ile yapılıyor, kimlik numarasını ibraz edemeyenlerin diğer bilgileri sisteme girilmeyecek.

Normal, müstakil odalı ve otel tipi olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirilecek hac organizasyonu için başvuracak hacı adayları, ön kayıt ücretlerini Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, TC. Ziraat Bankası ve Akbank T.A.Ş. şubelerinde müftülüklerce açılacak ''Müftülük TL. Hac Hesabı''na yatırabilecek.

banner844
Yorumlar (0)