banner614

HAK ETTİĞİ DEĞERİ BÖYLE Mİ BULACAKTI?

banner619

Türkiye’nin ve Düzce’nin üretim kaleminde çok önemli bir yere sahip olan fındığın fiyatı serbest piyasada 25 lirayı buldu.

banner846
Gündem 24.04.2020, 13:15 26.04.2020, 10:19
15122
HAK ETTİĞİ DEĞERİ BÖYLE Mİ BULACAKTI?
banner844

Dünya fındık üretim alanlarının yüzde 75'ini elinde bulunduran Türkiye, bu ürünün ihracatında da dünya lideri konumunda bulunuyor. Düzce’nin en önemli bitkisel ürünlerinden olan fındıkta Türkiye, yılda ortalama 500 bin ton üretim yaparken iç piyasalarda da son dönemlerde hareketlilik yaşanıyor. Korona virüs dolayısıyla evlerine çekilen insanların kuru yemişlere taleplerinin artmasının ardından, fındık fiyatında da hareketlenme yaşandı. Kabuklu fındığın kilosu serbest piyasada 25 lirayı gördü.

Hasat döneminde fındık 16 TL, şimdi 25 TL

Fındık Analisti Ekonomist Bilal Can Yahşi yaptığı açıklamada, “Bölgemizde fındık ekonomik olarak çok önemli bir üründür. Özellikle Samsun, Ordu ve Giresun bölgesinde en önemli gelir kaynağı fındıktır. Geçtiğimiz hasat döneminde fındık 16 TL'den fiyat açmıştı. Bununla birlikte 15 Ekim tarihinde Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi üreticinin fındığını 17 TL'den satın almaya başlamıştı. Şu anda fındık fiyatı 25 TL'yi buldu. Dünya üzerindeki iklimsel değişmelerden kaynaklı don olaylarının olması nedeniyle ünümüzdeki hasat döneminde fındığın az olacağı düşünülmekte, bu nedenle fındık fiyatlarında artış gözlendi. Bununla birlikte İtalya ve dünyadaki diğer fındık üreticisi olan ülkelerde 2019 yılında fındığın az olması Türkiye'deki fındık talebini arttırdı. Ayrıca içinde bulunduğumuz kovid-19 salgını nedeniyle İtalya'da fındık üreticileri tarlalarıyla ilgilenememekte. Bu da gelecek sezondaki fındık için olumsuzluğa neden olacak." dedi.

“Yerli ve milli servetimiz olan Türkiye fındığı hak ettiği değeri bulmuştur”

"İhracat rakamları korona virüsü nedeniyle düşük beklenmekteydi ama beklenin aksine Avrupa'da yaşayan insanlar salgın yüzünden evlerine kapandılar ve fındık kreması ürünlerinin tüketimi arttı, böylelikle geçen mart ayında ihracat seviyesinin önceki yılların iki katına çıktığı görüldü" diyen Yahşi, "Yerli ve milli servetimiz olan Türkiye fındığı hak ettiği değeri bulmuştur. Önümüzdeki sezonla ilgili kesin bir fiyat öngörüsünde bulunamıyorum ancak mevsimsel değişimlerden dolayı en az 18-19 TL civarında olabileceğini düşünüyorum. Yaklaşık dört hafta önce bölgemizde de bir don olayı yaşandı, ayrıca yurt dışındaki fındık üreticisi ülkelerden de aldığımız bilgilere göre yurt dışında da mevsimsel sıkıntılar yaşandığı için gelecek sezon fındık üretiminde yüzde 30 civarında bir azalma beklenmekte. Türkiye fındık ihracatında lider bir ülkedir ve Türk fındığı çok değerlidir. Diğer fındık ihracatı yapan ülkelerdeki üretimin azalmasıyla da Türk fındığı altın çağını yaşayarak hak ettiği değeri görmüştür.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (10)
Hasan devrim 1 yıl önce
fındık eskiden 3dolardi yerini 20 sene sonra buldu fakat üretici de fındık kalmadı stokculara yaradı para parayı çeker
Hawkie 1 yıl önce
Fındıktan ev araba yenileyenler var, hala fakir edebiyatı yapılıyor.
avni kaya 1 yıl önce
Sezonda fiyat düşer.Zaten fındığın olması gereken fiyat 8 tl.dir.
Anti Fetö 1 yıl önce
En ucuz ceviz 30 lira iken fındık daha da değerlenmeli
CAN.D 1 yıl önce
Ben yaziyorum bu gidis iyi Deyil Findik altinla yarisiyo bu gidisle kimse yemez zenginlerden baskasi buna durdemek gerek Findigin kilosu en fazla 15 TL OLMASI LAZIM EN YÜKSEK DE 17 TL
arslan 1 yıl önce
fındık bahçesine ömründe kaç kere girdin.mazot fiyatı 6,30 civarındaydı gübrenin 50 kg 125 liradan aldık ve kullandık yılda 600 litre mazot kullanıp 10,000 tl gübre ödemesi yapıp sizin gibilerin de klavye basında fiyatlama yapması kaldı herkes işine baksın
CAN.D 1 yıl önce
isbilende gidin görün fiyatlar ucmus altinla yarisiyo findigi alan artik tane alir yazik halkimiza hersey kazik fiyat
Yorumcu 1 yıl önce
Sokaga cikma yasagindan sonra benzin fiyatlarinin sokaga cikma uasagindan sonra ucak biletlerinin ucuzlamasi ile ayni komik durum
Fırsat 1 yıl önce
Malınız para edince nasılda seviniyorsunuz değil mi ? Korona size vız gelir ama Allah korusun sağlığınıza bir şey olsa 25 tl olan fındığınız bile kurtarmaz sizi insanoğlu. Siz sevinin genede bir araba bir ev fazla alırsınız inşAllah.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
kapalı