banner851

banner955

HALCİLER "HALKIN HALİNDEN" ANLAMADI!

Düzce Hali’nde, meyve – sebze fiyatlarına zam yapılmasına tepkiler devam ediyor. Herkesin zor geçindiği koronavirüs sürecinde fiyatların yükseltilmesine tepki gösteren Serdar Güler isimli esnaf, vatandaşa zamlı meyve ve sebze satmaya karşı çıktı ve hali protesto ederek marketine ürün almadı. Güler, “Biz vatandaşlarımıza bu zor günlerde ucuz meyve ve sebze yedirmek istiyoruz. Ancak fiyatlar, bu zor günlerde sürekli zamlanıyor.” diyerek duruma tepki gösterdi.

Gündem 27.05.2020, 18:26 29.05.2020, 10:32
7259
banner1032

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadelesini aralıksız sürdürürken, bazı fırsatçılar da meydanı boş bırakmıyor. Virüs nedeniyle bayram öncesi ve bayram sonrasında Düzce Hali’ndeki meyve ve sebze fiyatları 2 – 3 kat zamlandı. Bu zamlar market, manav ve pazaryerlerindeki tezgâh fiyatlarına da yansıdı.

“Bu zamları vatandaşın sırtına yükleyemeyiz”

Memur – Sen yolu üzerinde faaliyet gösteren Seç Market İşletmecisi Serdar Güler de Düzce Meyve ve Sebze Hali’nde, ürünlere yapılan zamlar nedeniyle, marketine ürün almayarak, bu duruma tepki gösterdi. Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Güler, “Bu zamları vatandaşın sırtına yükleyemeyiz. Bu nedenle, ben müşterime pahalı meyve ve sebze satamam.” dedi.

“Zamlar en sıkıntılı zamanlarda yapılıyor”

“Halkın sıkıntısının en yoğun olduğu zamanlarda meyve sebze fiyatlarına zam yapılmasını doğru bulmuyorum.” diyen Güler, meyve ve sebze fiyatlarına gelen zamlarla ile ilgili, tepkisini şu şekilde dile getirdi:

“Geçtiğimiz haftalarda biberin kilosu 1 buçuk lirayken, bugün hal fiyatları olmuş 3.5-4 TL. Antalya’da sel mi oldu? Biberin tohumu mu değişti, yurt dışına ihraç mı var? Arife gününde mala ciddi anlamda talep oldu, gördüğünüz gibi marketimizde mal kalmadı, yeni mal almaya gittik, aman Allah’ım fiyatlar 2 katı, 3 katı. Görün bak! Yarın veya yarından sonra fiyatlar, yine normale dönecek. Gelmemesi mümkün değil. Kimse bu havalarda malı bekletemez. Böyle zamanlardaki bir günlük karlar, şu milletin üzerine zaten bu kadar yük binmişken, hiç ahlaki değil. Ne yapmamız lazım, birlik olmamız lazım. Nasıl hükümetimiz bu pandemi döneminde elinden geldiği kadar vatandaşlarına yardım etmeye çalışıyorsa, bizim de onlara destek olmamız lazım. Onların yetişemediği yerlerde, bizim de halkımıza yardımcı olmamız lazım.”

“Ben zamlı fiyatları müşterime yansıtamam…”

Zamlı fiyatları müşterisine yansıtmamak için, fiyatlar düşene kadar halden ürün almayacağını ifade eden Güler, şu şekilde konuştu:

“Ben o yüzden bugün rakamlara ve fiyatlara baktım, gerçekten içimize sinmedi. Zaten malda az olduğundan dolayı bu şekilde yükseldiğini halci arkadaşlar söyledi. Ben inanıyorum ki yarın veya yarından sonra bu fiyatlar normale dönecek. Tekrar eski fiyatlardan satmaya başlayacağız. Eski rakamlar derken, biz normalde ürünleri pazaryeri fiyatlarından satmaya çalışıyoruz. Neden pazaryeri fiyatlarından satmaya çalışıyoruz? Zaten ürünleri pazarcılarla aynı yerden alıyoruz ve sadece yüzde 8’lik bir KDV farkımız var. Bu KDV farkından dolayı biraz yüksek satmamız lazım, ama onu da ürünlerimize yansıtmıyoruz. O farkı kârımızdan absorbe ediyoruz. Vatandaşlarımız, bu zor zamanlarda uygun fiyata yesinler diye elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bunu yağan başka arkadaşlarımız da var, sadece biz değiliz. Düzce’de gerçekten çok değerli esnaf arkadaşlarımız var! Bu işi gerçekten çok temiz yapıp, vatandaşa hem uygun fiyata, hem de sağlıklı ürün yedirmeye çalışıyorlar. Ben hepsini takdir ediyorum.”

Halde zam sessizliği

Öte yandan Market İşletmecisi Serdar Güler’in zam tepkisinin ardından soluğu Düzce Sebze ve Meyve Hali’nde alan Öncü Haber ekibi, buradaki esnaflara mikrofon uzatarak, zamlar konusunda görüş almak istedi. Ancak esnaflar, mikrofonumuza konuşmak istemedi.

banner844
Yorumlar (43)
Tanırsın beni 2 yıl önce
Serdar Güler sen çok doğru bir adamsın ya millete ahkam kesiyorsun. Telefonda erkek olup sonra karının eteğinin altına saklanan adamsın. Polisi karakolu dümen tutup milletin parasına iş koyuyorsun. Birde çıkmış esnaf kotuluyorsun anca boyle tribünlere oynarsın sen 200 kilo olup 100 gram ciğeri olmayan adamsın
Duzceli vatandaş 2 yıl önce
Bir karpuz olmus 40 50 tl yaziktir gunahtir
Düzce ufuk 2 yıl önce
İslamiyet'in böyle bir ticaret yok.sordunmu Müslümanlığı kimseye bırakmıyor zamma geldimi adına ticaret diyorlar m.g.s.
Firsatciliga prim vermeye 2 yıl önce
Evimize meyva alamaz olduk elmanin kilosu olmus 9 tl kazancimiz neki bu fiyatlara meyve sebze alalim bu dunyanin ahiretide var ticaretin sinirlarini asacak sekilde esnaflik yapana hakkimi helal etmiyorum
Ümit Durmuş 2 yıl önce
Adamcağız bir tepki ortaya koymuş ve tavrınıda çok net belli bir şekilde ortaya koymuş. Vatandaş bize her zaman lazım diyor fırsatçılık yapmayın diyor. Amma velakin yorumlarda eyyamcı aşağılık tavırlar sergileyen niyet okuma özelliği!!! Olan kokuşmuş zihniyetli insanlar ile karşı karşıya kalmak durumunda olmuş bu arkadaş. Eyyamcı yorum yapanlar isimleride belli değil. Nedense bilemedim!!!
saim ç. 2 yıl önce
bahsi geçen marketten alışveriş yapan biri olarak manav fiyatlarının gayet iyi olduğunu bizzat kendim bilmekteyim. tepkisini de haksız olmadığı kanaatindeyiz. Serdar beye Kolaylıklar Diliyorum
Akın Bıy 2 yıl önce
Doğrusu neyse o helal olsun abi durumu güzel özetlemişsin
ramazan 2 yıl önce
bu kontrol yapanlar nasıl kontrol yapıyor acaba bir haftalığına kimse mal almasın hiç kimse domates salata yemese ölmez.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
az bulutlu