banner851

banner955

HALEP DÜZCE KAMPI'NDA İFTAR AÇTI

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Düzce Belediyesi'nin katkıları ile oluşturulan Halep İdlip Kampı’nı ziyaret etti ve iftar açtı. Düzce Belediyesi'ne kampa olan katkılarından dolayı teşekkür eden Kınık, savaşın yedinci yılında 11 milyonu aşkın insanın evini terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

Gündem 05.06.2017, 11:15 05.06.2017, 14:46
1558
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, beraberindeki Türk Kızılayı görevlileriyle Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'nin İdlib kırsalına geçti. Burada, geçen yılsonunda Halep'teki tahliyeler sonrası oluşturulan bin 600 kişinin kaldığı Düzce Halep Kampı'nı ziyaret eden Kınık, ailelerle sohbet edip ihtiyaçları konusunda bilgi aldı. Görevlilerle çadırları dolaşarak Suriyeliler'e, içerisinde Halep pilavı, tavuk, cacık ve hurmanın olduğu kumanyayı dağıtan Kınık, iftarını, çadır içerisine kurulan sofrada Suriyeliler ile açtı.

"Düzce Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz"
Kınık, iftar sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı'nın Düzce Halep Kampı gibi tüm ihtiyaçlarını karşıladığı 4 kampının olduğunu ve bunlarda yaklaşık 12 bin insanın yaşadığını belirtti. Kınık, ‘Düzce Belediyesi'nin bu kampa olan katkılarını biliyor ve teşekkür ediyoruz.’ dedi. "Maalesef çok zor şartlar altında yaşamak zorundalar"
Savaşın yedinci yılına girdiğini ve 11 milyonu aşkın insanın evini, barkını terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Kınık, şöyle devam etti: "Bunlardan 5 milyonu da ülkelerini terk etti. 3 milyonu da Türkiye’de bulunuyor. Suriye içerisinde kalan 7 milyon insandan 4 milyonu aşkını Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlib ve Azez sınırındalar. Bunlar maalesef çok zor şartlar altında yaşamak zorundalar. İdlib'te 400'e yakın çadır kentte 700 bine yakın insan yaşıyor. Bunlar maalesef bir şey üretemedikleri için yardıma muhtaç şekilde yaşamak durumundalar.’
Yorumlar (1)
araplar arap ülkelerine.. 5 yıl önce
işiniz gücünüz medya.gösteriş..
Yeni Sayımız