banner851

banner955

HALKIN YANINDAKİ VALİ VE BAŞKANA BAYRAK AÇTI

Temel besin kaynağı ve sofraların olmazsa olmazı ekmeğin fiyatını ‘artan maliyetler’ gerekçesiyle 2.5 liraya yükselten Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın Başkanı İbrahim Korkmaz, zamma doğru düzgün kulp bulamayınca çareyi poşette aradı. Büyük marketler poşetten para alırken fırıncıların almadığı şeklindeki komik savunmasıyla ‘Pes’ dedirten Korkmaz, fahiş zamma göz yummayan Düzce Valisi Cevdet Atay ile halk ekmek fabrikası kurma kararı alan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye ‘Maliyetlerdeki artıştan haberleri yok!’ diyerek adeta bayrak açtı.

Gündem 28.09.2021, 09:56 28.09.2021, 10:03
4629
HALKIN YANINDAKİ VALİ VE BAŞKANA BAYRAK AÇTI

Her yıl vatandaşın ekmeğiyle ‘fiyat’ ve ‘gramaj’ kurnazlığı ile oynamaya kalkan Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası, bu kez sert kayaya çarptı. 2 liradan satılan 230 gram ekmeğin gramajını 250 grama yükselterek fiyata 50 kuruş zam yapıldığını duyuran Düzce Fırıncılar Odası, gelen tepkilere kulak asmadı.

Vali Atay ve Başkan Özlü taviz vermedi

Pandemi nedeniyle her hanenin zor bir dönemden geçtiği şu günlerde ekmeğin 2.5 liraya satılmasına karşı çıkan toplumun birçok kesimi, yetkili merci olan Düzce Valiliği’nden çözüm istedi. Halkın haklı haykırışına duyarsız kalmayan Düzce Valisi Cevdet Atay, fiyatı 2 liraya çekmemekte ısrar eden fırıncılara ‘Gramajı artırın’ resti çekti. Bunun üzerine fırıncılardan ’20 gram artış, fiyat sabit’ açıklaması geldi. Öncü TV’nin gündemin nabzını tutan ‘Kitabın Ortasından’ programına konuk olan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise fırıncıların zam kararının özellikle dar gelirli vatandaşları olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, kuracakları halk ekmek fabrikası ile ucuz ekmek satışı yapacaklarını ilan etti.

Korkmaz’dan komik savunma

Tüm bu gelişmeler sıcaklığını henüz korurken, Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın Başkanı İbrahim Korkmaz’dan ortalığı toz duman eden sözler geldi.

Her yıl ekmek zammının baş rolünde yer alan kendisi de fırıncı olan İbrahim Korkmaz, ekmeğin fiyatıyla neden oynama ihtiyacı hissettiklerini basına değil odanın haftalık bültenine komik gerekçelerle anlattı. Düzce basınına kaçamak açıklamalar yapan Korkmaz’ın kendi yayın organında halkın yanında olan Vali Atay ve Başkan Özlü’ye isim vermeden yaptığı göndermeler ise dikkatlerden kaçmadı.

Çaresizlik neler söyletiyor…

Ekmeğin oluşumundaki maliyet artışlarının dikkate alınmadığını savunan Korkmaz, “Kimsenin artan maliyetleri sorguladığı yok. Sonuçta bizi günah keçisi olarak ilan ediyorlar.” diyerek ilin idarecilerini eleştirdi.

Haklı bir gerekçe bulamayınca çareyi doğaya zararlı atık israfını önlemek amacıyla devletin aldığı kararla 25 kuruşa satılan poşetlerde arayan Korkmaz, “Ekmeğin konulduğu poşetin bile fiyatı maliyet unsuru. Büyük marketler bu poşetlerin parasını vatandaştan alıyor. Ama fırıncılar vatandaştan poşet parası almıyor. Bayi karı olmadan hiçbir market ekmek satmaz.” şeklinde alışılagelmedik sözler sarf etti.

Komisyon da salvolardan nasibini aldı: Bilgisizler

Hızını alamayıp ekmek fiyatının belirlendiği valilik ve fırıncılar odasından oluşan komisyondaki kamu personeline ‘Bilgisizler’ çıkışında bulunan Korkmaz’ın bu yersiz çırpınışlarının yansımalarının nasıl olacağını ise zaman gösterecek.

Yorumlar (27)
Huzeyfe 1 yıl önce
Ege'de Denizli'de ay ni ekmek 1.75 TL Düzce'de ekmek değil herşey pahalli. Özellikle dükkan kiraları yüksek olunca herşey pahalli oluyor. Düzce de çarşının acil olarak genişlemesi lazım
vatandaş 1 yıl önce
aslında 2-3 gün ekmek almıyacaksın o zaman görürüm ben onları ama bizim milletde nerde irade 2-3 gümn boykot edicen o zaman düşer
Düzce halkı 1 yıl önce
5 ay önce 135 TL aldığım toprak altı gübresi şuan 210 TL hakeza mazot ve doğalgaz da aynı ekmeğe zam yapılmasını istemiyorsak herşey eski fiyatına geri gelsin.
Kurt 1 yıl önce
Herkes birsey diyorda. O zaman unada zam gelmesin,asgari ucretede gelmesin. Herseyin fiyati cikarken firincilar nasil para kazanacakbi mantikli konusun ya
Düzceli 1 yıl önce
Ya öncü bi kere de yandaşlığı bırak ama ya, onlarca şeye, faturalara, benzine vs zam gelirken bu kadar dert etmediniz, gelirinin derdine düşen fırıncıya mı ahkam kesiyorsunuz!
Vatandaş 1 yıl önce
Hani ekmek 270 gram olacaktı
Yalancı 1 yıl önce
Hiçbir büyük market ekmek posetinden para almıyor. Ekmek poşeti şeffaftır ve rulo halinde ekmeğin yanındadır tüm marketlerde
Seyyah 1 yıl önce
Evet, Belediye yetki alanındaki haksızlıklarla mücadele etmeli. Ama bu konuda tek bir darağacı konup fırıncıların asılması yanlış. Abi, senin zabıtan ne derece denetim yapıyor?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız