banner851

banner955

Hasanlar Barajı suya doydu.

Yaz aylarında su seviyesindeki düşüşle adından sözettiren Hasanlar Barajı, yağışların bol olmasıyla birlikte normalin üzerinde su kaynağına sahip oldu.

Gündem 03.04.2009, 09:47
237
Hasanlar Barajı suya doydu.
banner1032

Yaz aylarının kurak geçmesiyle birlikte Düzce'nin Melen Suyu ile birlikte su kaynağı olan Hasanlar Barajı, susuzlukla karşı karşıya kalıyordu. Özellikle geçen yıl, barajdaki su seviyesi, ciddi oranda düşmüş baraj, adından susuzlukla söz ettirmeye başlamıştı. Bu yıl kış mevsiminin bol yağışlı geçmesiyle birlikte Hasanlar Barajı da doluluk oranıyla dikkat çekiyor.

Yağışlarla birlikte Hasanlar Barajı'ndaki su seviyesi barajın etrafındaki ağaçların bile suyun altında kalmasına neden oldu. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte Hasanlar Barajı'ndaki su seviyesi de sevindirirken yağışların devam etmesi halinde barajdaki su kaynağı yaz ayları boyunca sorunsuz olarak kullanılabilecek.

Barajdaki su kaynağı Melen Suyu'nu da besliyor. Melen'in İstanbul'un su ihtiyacını karşıladığı da dikkate alındığında Hasanlar Barajı'nın önemi bir kez daha anlaşılıyor. Barajdan ayrıca tarım amacıyla da faylalanılıyor. Tarımsal faaliyetler açısında da Hasanlar Barajı'ndaki su seviyesi büyük önem taşıyor. Yaz aylarının kurak geçmesi tahmin edilirken barajın su kaynağı açısından dolu olması şimdiden yüreklere su serpiyor.

Yorumlar (0)
14
kapalı