banner851

banner614

HASAR VE ZARAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

banner619

Düzce Valiliği, son 100 yılın en büyük sel afetini yaşayan Düzce’ye acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla 500 bin TL Acil Yardım Ödeneği gönderildiğini belirterek, ayrıca Akçakoca’da meydana gelen hasar sebebiyle 500 bin TL daha kaynak aktarılacağı bildirildi. Ayrıca hasar ve zarar tespit çalışmalarına başlandığı aktarıldı.

banner846
Gündem 20.07.2019, 13:40 21.07.2019, 19:36
2097
banner844
Düzce Valiliği iki ilçeye afeti yaşatan sağanak yağışların ardından devam eden çalışmalar ve son duruma ilişkin genel bir bilgilendirme yaptı.

Açıklamada, Düzce ili genelinde 17 Temmuz 2019 tarihinde başlayan yağışlar nedeniyle Akçakoca, Gölyaka ve Cumayeri ilçeleri ile bağlı köylerde sel, su baskını ve heyelanlar meydana geldiği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:Aramalar hava, kara ve denizden devam ediyor


“Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığından toplam 5 adet helikopter ile Sakarya, Bursa, Bolu ve Zonguldak İl AFAD ile Jandarma Arama Kurtarma personelleri bölgeye sevk edilmiştir.Hasar ve zarar tespit çalışmalarına başlanmıştır. Yürütülen çalışmalar çerçevesinde, 18 Temmuz 2019 günü saat 16:30 sıralarında Akçakoca İlçesi Esmahanım Köyü’nden 4’ü çocuk, 2’si kadın ve 1’i erkek 7 kişinin kayıp olduğu anlaşılmış ve ivedilikle arama çalışmalarına başlanmış olup 19 Temmuz 2019 saat 13:00 sularında 1 vatandaşımızın (Fatma Töngel) cansız bedenine ulaşılmıştır. Devam eden arama çalışmalarına hâlihazırda 234 personel, 32 araç, 5 motor, 15 bot, 8 köpek ve 3 helikopter ve 1 uçak ile hava, kara ve denizden devam edilmektedir.Yaşanan afet nedeniyle acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla vaşkanlığımızca 500 bin TL Acil Yardım Ödeneği gönderilmiştir. Akçakoca ilçesinde meydana gelen hasar sebebiyle 500.000 TL daha Acil Yardım ödeneği gönderilecektir. Yürütülmekte olan çalışmalar çerçevesinde;- Cumayeri ve Akçakoca ilçelerine bağlı köylerden toplam 229 vatandaşımız mahsur kaldıkları yerlerden kurtarılarak güvenli alanlara sevk edilmiştir.

- Toplam 229 vatandaşımız sağlık muayenesinden geçirilmiş olup 139 hande 184 vatandaşımıza psikososyal destek hizmeti sunulmuştur.- Ekiplerce yapılan çalışmalar sonrası Cumayeri ilçesi ve köylerine elektrik verilmiş olup, Akçakoca ilçemizin köylerine enerji verilmesi için ekiplerin çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Esmahanım Küpler ve Akçakoca ilçe merkezine 45 Kw’lık jeneratörler yerleştirilmiştir.

- Ulaşım hizmetlerinde yaşanan aksaklıkların giderilmesi kapsamında çalışmalar devam etmekte olup, diğer kurumlar ve çevre illerden gelen destek araç ve ekipman ile çalışmalara hızlandırılmıştır.- Sel ve su baskınlarından etkilenen 135 vatandaşımız için barınma yerleri (öğrenci yurdu içerisinde) tahsis edilmiş, 50 vatandaşımız yakınlarının yanına yerleştirilmiştir.

- Türk Kızılayı tarafından 6 bin kişilik gıda dağıtımı ve 450 kişilik kahvaltı dağıtımı gerçekleştirilmiştir.- Haberleşme Hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla 1 Mobil Baz İstasyonu kurulmuştur. Ulaşım ve enerji hizmeti verilen köylerin haberleşme hatları tekrar aktif hale getirilecektir.

- Yerel koordinasyon amacıyla AFAD Mobil Koordinasyon aracı Akçakoca Merkez’de görevlendirilmiştir.”  Açıklamada ayrıca Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın hem talimatları hem de kurum amirleri ile sahada çalışan ekiplerini bizzat yerinde takip ederek yürütülen çalışmaların bir an önce tamamlanmasını sağlamak amacıyla çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Haber: C.ÜSTÜNER
Yorumlar (1)
Yunus 2 yıl önce
Düzcenin Kaynaşlı ilçesinden en kalbi duygularımla ACINIZ ACIMIZDIR Allahım ölenlere rahmet etsin geride kalanlara ecri sabır ihsan etsin. Ayrıca Cumhuriyet Halk Partisine gerek vekil gerek Belediyeler gerekse destek ve yardımlarında gösterdikleri ilgi ve alaka ve çabalardan dolayı saygılarımız sunuyoruz.
28°
açık