banner851

banner614

HATIRLAMAK BİLE İSTEMİYORLAR

12 Kasım Düzce Depremi’nin 17. Yıldönümünde Düzceli vatandaşlar,12 Kasım Depremi’nin kendilerine neler hissettirdiğini Öncü Haber’e anlattı. Yaşadıklarını anlatırken adeta yeniden yaşayan vatandaşların söyledikleri tek söz ise “Allah bir daha yaşatmasın” oldu.

banner619
Gündem 11.11.2016, 16:10 12.11.2016, 15:50
1481
HATIRLAMAK BİLE İSTEMİYORLAR

Düzceliler üzerinden geçen 17 yıla rağmen 12 Kasım 1999 Depremi’nin derin izlerini hala taşıyor. Anıtpark Meydanında mikrofonumuza kara günü anlatan vatandaşların acıları bir kez daha tazelendi. Kötü hatıralarını aktaran Düzceliler, gelecek için bir-iki söz söylemeyi de ihmal etmedi.Deprem anında yaşadıklarını sorduğumuz vatandaşların tek temennisi bir daha aynı acıyı yaşamamak oldu.

Devletin bu kötü binalara el atmasını istiyorum
O günlerde çok büyük zahmetler çektiklerini ifade ederek mevcut yapı stokuyla ilgili beklentisini şöyle dile getirdi: “Depremde yakınlarımız o günkü yapıların mevcut durumunun yetersiz oluşundan dolayı öldü. Şimdi yine öyle çok bozuk yapılar var. Onlarla ne ilgileniliyor, ne de kontrol ediliyor. Eskiden kalma çok kötü binalar öylece duruyorlar. Devletin bu kötü binalara el atmasını istiyorum.”

“Allah tekrar aynı şeyleri yaşatmasın”
17 Ağustos ve 12 Kasım Depremlerine şahit olduğunu anlatan bir başka vatandaş ise 12 Kasım akşaımı ‘O an’ı şöyle anlattı:
“Evimiz sallandı korktuk, evimiz ahşaptı açılan kısımları oldu. Korkuttular bizi,‘Bu evde durulmaz’ diye. Kiraya çıkmayı düşündük. 6 yaşındaki küçük kızım korkudan tuvalete bile giremiyordu. Evimizde yatamadık, dışarıda çadırlarda kaldık. Pazar yerinde betona yatak serip komşularla orada kaldık. 2. Deprem olduğunda soğuktu ateşler yakıldı. Çok kötü şeyler yaşadık çok korktuk. Allah tekrar aynı şeyleri yaşatmasın. Hatırlamak istemiyorum o günleri.”

“Düzce’de deprem olmasaydı başka bir Düzce olacaktı”
80 yaşındaki bir vatandaş deprem olmasaydı Düzce’nin daha farklı olacağını belirterek; “Bu son olsun yaşadık,evler başımıza göçtü. Çoluk çocuk yetim kaldı.Büyük acı ile karşılaştık. Gece ben evde oturuyordum. Deprem olmaya başladı.Evden dışarı kaçtık. Gelin ile çocuk içeride kaldı. Ben içerde kaldıkları için tekrar içeri daldım, çok kötü bir andı. Yani çok akılagetirilmeyecekbirşeyler. Eğer Düzce’de bu deprem olmasaydı, bu Düzce başka bir Düzce olacaktı.Allah bir daha göstermesin” diye konuştu.

Yorumlar (4)
Mustafa 5 yıl önce
Baskan parayi gorunce yasalari unutuyor.ama plan proje almak icin gidince de sudan sebeplerle izin verilmiyo.yolu bahane ediyolar.ulan komyonla donuyorom yol yok dedikleri yerden.yeter artik milleti mutahitlerin tokinin kucagina oturtmaya zorluyolar serefsiz beledyler.duzce bld bsk.milletin aralarini ver artik
Vatandas 5 yıl önce
Ne yazıkki başarısız ve gözünü para hırsı bürümüşbelediye başkanı ve belediye çalışanları olduğu sürecehatırlamak istemediğimiz olayları yaşamak zorunda kalacağız çarpık yapılaşma çok katlı binalar fatih mah günaydın sokakta mahalleye girişteki 2nci evin sahibi bir avlu yapmış çin seti gibi yanındaki evin nerdeyse yüksekliği kadar adam eline ne geçtiyse yapıştırmış avlu yapmış dahada yetmemiş garaj yapmış bu avluya müsade eden belediye işini nasıl yaptığı belli cebiniz parayla dolmuştur o avlu yıkılıp bir can gitse umurunuza değil avluyu yapanda dangalağın önde gideni o kadar yüksek avluya ne gerek var
Düzceli 5 yıl önce
Depremden sonra 2kattan fazla bina yapımına müsade edilmiyordu ve yaşanan felaket çok çabuk unutuldu katlar yükselmeye başladı çarpık yapılaşma devam ediyor adamın birisi fatih mahallesi günaydın sokakakta mahalleye hemen girişteki evin yanındaki 2nci evin sahibi bir daraba yapmış eline ne geçti ise birbirine yapıştırmış daraba yapmış bu darabaya müsade eden belediye bu kadarmı kör insan hayatı bu kadarmı ucuz bir deprem olsa altında insan yada hayvan kalıp ölse kimsenin umurunda değil sonuçta belediye başkanının ve çalışanlarının cebine para girdi yazıklar olsun o darabayı yapana ve yapmasına göz yuman belediyeye bu tür çarpıklığı görmekten bıktık temizlenmesini istiyoruz
wamp 5 yıl önce
Konuralp' te yükselen gökdelenler, denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde deprem bölgesi düzcede boy göstermeye başladılar. Bravo sana mehmet keleşşş.