banner851

banner614

HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMAK ELİMİZDE

banner619

Sosyal hayatta daha aktif yer almaları ve yaşadıkları sorunları en asgariye indirmek için her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında farkındalık etkinlikleri düzenlenen “Engelliler Haftası" bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle sönük geçse de mesajlarla duyarlılık çağrısı yapılıyor. Düzce Üniversitesi Rektörlüğü de yayımladığı mesajla “Engellerin hayatını kolaylaştırmalıyız" çağrısında bulundu.    

banner846
Gündem 11.05.2020, 10:52
493
HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRMAK ELİMİZDE
banner844

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü, Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajda şu görüşlere yer verildi:

“Ülkemiz Anayasasında yer alan “Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir.” anlayışından yola çıkarak, engelli vatandaşlarımızın iş hayatına katılımlarında, günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunların giderilmesinde pozitif ayrımcılık yapılarak birçok kolaylıklar getirilmiştir. Vatandaşlarımızın da engelli bireylere karşı daha duyarlı davranmaları ve farkındalıklarını artırmak amacıyla, her yıl 10-16 Mayıs tarihleri “Engelliler Haftası” olarak belirlenmiş ve farkındalık düzeyini artıracak çeşitli etkinliklerin yapılması uygun görülmüştür.

Doğuştan ya da herhangi bir talihsiz kaza sonucu engelli olan kişilere imkan verildiğinde neleri başarabildiklerine toplum olarak tanık olmaktayız. Birey olarak bize düşen görev; engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak, onları sosyal hayatın içerisinde tutmak için gerekli hassasiyeti göstermektir.

Engelli bireylerin sorunlarını tüm insanlığın bir sorunu olarak görmeli, toplumsal bir sağduyu oluşturularak, engellilerin temel hak ve özgürlükleri korunmalı, ülkemize katkı veren bireyler olmaları sağlanmalıdır. Engelli vatandaşlarımızın önünden kaldırabileceğimiz tüm engeller, onların sosyal, kültürel ve bilimsel alanlardaki başarılarını arttıracaktır.

Düzce Üniversitesi olarak, hepimizin birirer engelli adayı olduğu bilinciyle engellilerimizin hayat standartlarının yükseltilmesini ve toplumdaki duyarlılığın artırılmasını temenni eder, tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir yaşam dileriz.”

Yorumlar (0)
18°
parçalı bulutlu