banner851

banner614

HECİNLER AYAKTA

Hecinler bölgesinde yaşayan 3 köyün halkı Katı Atık Depolama Tesisi’nin yeniden faaliyete geçmesi üzerine tekrar direnişe geçti. Gece-gündüz nöbet tutan köylüler, tesise çöp dökmeye gelen kamyonların geçişine izin vermiyor. Mahkeme kararından 1 yıl sonra kapısındaki mührün sökülmesi ile ayağa kalkan köylü, yeni bir hukuk savaşına hazırlanırken, şimdi gözler tesisi kullanma yolu açılan belediyeye çevrildi.

banner619
Gündem 13.12.2016, 17:07 14.12.2016, 15:25
4143
HECİNLER AYAKTA

Hecinler’de yine tansiyon yükseldi. Katı Atık Depolama Tesisi’ni istemeyen köylüler aylar sonra yeniden çadırlarını kurdu ve tesis önünde nöbet tutmaya başladı. Tesisin tekrar faaliyete geçtiğini duyarak karşı çıkan vatandaşlarla zabıtalar arasında dün yaşanan gerilimin ardından yeniden direnişe geçen köylülerin gergin bekleyişi sürerken, yeniden ortaya çıkan krizin nasıl çözüme kavuşacağı merak konusu oldu.

SADECE 1 YIL HİZMET VERDİ

Eski Başkan İsmail Bayram döneminde yapımına başlanan ve 2014 yılındaki yerel seçimlerden sonra başkanlık koltuğuna oturan Mehmet Keleş’e açılışı nasip olan tesis sadece 1 yıl gibi bir süre hizmet verdikten sonra gelen mahkeme kararıyla kapılarını kapatmıştı. Faaliyeti mahkeme kararıyla durdurulan tesisin tekrar hizmet vermesinin önündeki engellerin kalktığı ise dün belediye kamyonlarının çöp dökme girişimiyle ortaya çıkmış oldu. Çöp kamyonlarının tesisi kullanmasının altında yatan nedeninin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün tesisteki mührü ortadan kaldırması olduğu öğrenildi.

İSKİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK KAPILARI AÇTIRDI

İSKİ’nin Melen Projesi için oluşturulan baraj alanına 24 kilometrelik bir mesafede bulunan Hecinler mevkiindeki tesisin faaliyeti, uzak koruma havzasında yer alması nedeniyle mahkeme kararıyla durdurulmuştu. İSKİ’nin Çevre Düzeni Planıyla çelişen maddesini değiştirerek bakanlığa bildirmesinin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kararı uyguladı ve mührü kaldırdı.

DİRENİŞ TEKRAR BAŞLADI

Köylülerin özellikle yayılan kötü koku ve yazın köyleri istila eden sinekler yüzünden istemediği ve eylemlere sahne olan tesis, mührün kaldırılmasıyla belediye ile halkı tekrar karşı karşıya getirdi. Aylarca tuttukları nöbete yeniden başlayan köylülerin konuyu bir kez daha mahkemeye taşıyacağı öğrenildi.

ÇÖP KAMYONLARININ GEÇİŞİNE İZİN VERİLMİYOR

Öte yandan yaşanan arbedenin ardından tesise giden yolda kamp kuran köylüler, çöp kamyonlarının geçişine izin vermiyor. Köylüler gündüz barakada akşamları ise ateş başında nöbet tutarak tesise çöp döktürmüyor.Çöp dökmeye gelen kamyonlar uzun süre bekleyip dönerken, İl Jandarma ekipleri köylü ve yetkililer arasında yeni olayların yaşanmaması için tedbir aldı. Vatandaşların konuyla ilgili taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar götüreceği öğrenildi.

banner844
Yorumlar (18)
Mülk vatandaşın 5 yıl önce
Mülk devletine cevap:

Devlet vatandaşın devleti dolayısı ile mülk de vatandaşın bu bir

Orası çöp dökmeye uygun bir yer değil. 4 tane köyün ortası, milyonlarca metreküp temiz su kaynağının üzeri, Melen çayının dibi, barajın yakını ve ormanın içidir!
O tesisi kime ihale edeceğini biliyor ve diyet ödemek yada maddi manevi çıkar için bu kadar insana işkence edip bu kadar doğal kaynağı kirletiyorlarsa Allah da vatandaş da adalet de hesap soracaktır! Devlet akla mantığa ters iş yapamaz!
Can .D'ye 5 yıl önce
Sen Hecinler'de otursana da görelim... Çöp toplanmasınmış. Ne kadar geri zekisin... Çöp, modern tesislerde ayrştırılmalı. Koku vb etrafa yayılmamalı..
Aa 5 yıl önce
Sözde modern tesisin kapısına mührü vuran ve temyiz yolunu kapatan; Düzce'nin de bağlı olduğu bölge idare mahkemesi Sakarya idi. Bu karar birilerinin canını yaktı ki bölge idare mahkemesi Zonguldak'a alındı. Adalet, ne zaman köylüden-haklıdan yana olmaya çalışsa parası ve/veya makamı olanlar bu güçleri menfii şekilde kullanmaya giderler...
adnan 5 yıl önce
CAN.D sen git avrupada yaşamaya devam et bırakın bu şak şak işlerini tabiki mevcut partiyi eleştirecek 15 yıldır çöp sorununu çözemiyorsan ya belediyede bir sorun var yada onları seçenlerde
Vatandaş 5 yıl önce
Ziyaretçi kardeş ne olmuş köyden %100 Ak Partiye oy çıktıysa demekki insanlar doğruyu gördüler. Ama sizin gibi vatandaşlar en ufak bir skintida hemen suçu ak partiye atın ALLAH ( CC ) sizlere de en yakın zamanda doğru olan yolu göstersin insAllah sizlerde o AT gözluklerinizi cikartirsinuz..
ferit 5 yıl önce
beyciler haklı.heryer zaten çöplük.çöplüğün beycilere taşınması için imza kampanyası yapın.tulum çıkar.hiç zahmete gerek yok istediğiniz yere dökün.sıkıntı yok.ak partililere duyrulur.başkana duyurulur.kötü olma köy halkıyla.
beyciler 5 yıl önce
ya bu belediye başkanı boşuna uğraşıyor.gel beycilere yap .zaten her yer çöplük ha bi fazla ha bi eksik.köyün bari havasını bozmayın.mahallenin ortasına yapılır.kimsenin gıkı çıkmaz.zaten her yer berbat çamur batak lağım içinde .muhtarda razı gelir.oy kaybına uğrarız korkusu olamasın.rekor olur.biz buyuz.
Çevreci 5 yıl önce
Düzce'ye herşey haktır. Yıllardır Düzce çevre ve şehircilik il müdürlüğüne kaç tane müdür geldi gitti, Düzce nin çöp sorunu için alternatif yer ve proje araştırdılar mı
Can . D 5 yıl önce
BELEDIYENIN YERINDE OLSAM CÖPLERI TOPLAMAM EVLERDE KALSIN MADEM KARSISINIZ ATIP FABRIKALARINA AVRUPADA HERSEHIRDE VAR ONLARMI YANLIS YAPIYO DÜZCEMI YANLIS YAPIYO HEE CEVAP VERIN KARSI OLANLARIN CÖPLERI EVDE KALSIN DAGDAN ASAGI ETSINLAR OMU IYI YOKSA cevap verin hemen AK PARTIYI suclarsiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın