banner851

banner614

HEDEF AŞILDI: GÜVENLİK GÜÇLERİ BİR TIKTA YANINIZDA

Düzce’de kadına karşı şiddete ‘dur’ demek amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında sık sık stant açılarak bilgilendirme yapılan KADES uygulaması giderek yaygınlaşıyor. İçişleri Bakanlığınca kadınların tehlikeli durumlarda yardım çağrısında bulunabilmeleri için kullanıma sunulan Kadın Acil Destek uygulamasında indirme sayısı 1 milyon 174 bine yükseldi, uygulama üzerinden gelen ihbar sayısı ise 62 bin 45 oldu.

banner619
Gündem 20.12.2020, 16:30
1788
HEDEF AŞILDI: GÜVENLİK GÜÇLERİ BİR TIKTA YANINIZDA

Düzceli yüzlerce kadının telefonuna indirerek tehlikeli durumlarda yardım istediği KADES uygulamasında hedefin üzerine çıkıldı. Çok sayıda aile içi ve kadına yönelik şiddet olayına KADES sayesinde müdahale edilen Düzce’de topyekün bir şekilde bu ülkenin kanayan yarasının çözülmesi için çalışmalar artarak devam ediyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kadın Acil Destek (KADES) uygulamasına ilişkin kullanım verileri hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

KADES uygulamasıyla, kadınların sadece fiziksel şiddet anında değil, cinsel saldırı, taciz, takip gibi diğer tehlikeli durumlarda da yardım çağrısında bulunabildikleri belirtilen açıklamada, Bakanlığın, KADES'in kadınlar arasında bilinirliğinin artması için 16 Kasım'da kampanya ve tanıtım faaliyeti seferberliği başlattığı ve 1 milyon indirme hedefi belirlediği hatırlatıldı.

Hedef aşıldı

Açıklamaya göre, bu doğrultuda, basın yayın organları ile sosyal medya mecralarının kullanılması, vali ve kaymakamlar öncülüğünde yürütülen çalışmalar, kolluk görevlilerinin KADES'i tanıtmaya yönelik bilgilendirme faaliyetleri, 16 yaş ve üzeri kadınlara SMS gönderimi sonucunda uygulamanın indirme oranında büyük artış kaydedildi.

Seferberliğin başlatıldığı 16 Kasım'da 550 bin 139 olan uygulamayı indirme sayısı, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" kapsamında yapılan tanıtım faaliyetleri sonrasında 20 Aralık'ta yüzde 113'lük artışla 1 milyon 174 bine yükseldi, uygulama üzerinden gelen ihbar sayısı ise 62 bin 45 oldu.

20 milyon 475 bin 178 kadına SMS gönderildi

Bakanlık tarafından, GSM şirketlerinden 16 yaş ve üzerindeki 20 milyon 475 bin 178 kadına gönderilen KADES SMS'sinde uygulamanın indirileceği linkler paylaşıldı ve "Tek tuşla şiddetin karşısında, kadınların yanındayız." ifadesine yer verildi.

Akıllı telefon kullanıcısı kadınların, sanal uygulama mağazalarından indirebildiği KADES, acil durumlarda tek tuşla ihbarda bulunmaya imkan tanıyor. İhbarla 112 Acil Çağrı Merkezi'ne düşen konuma en yakın ekip sevk edilerek olaya anında müdahalede bulunuluyor.

Yorumlar (2)
Feridun sayın 10 ay önce
İstanbul sözleşmesi ile 6284 sayılı aile konunu sayesinde kadın buradan aldığı güçle evin bütün eşyasını alıp başka biyere taşınarak 06/01/2020 itibariyle ayrıyız şuan hiçbir şey yapamıyoruz ve resmi olarakta ayrılmıyor aile diye bişey kalmadı bu syd
Feridun sayın 10 ay önce
İstanbul sözleşmesi ile 6284 aile konunu sayesinde en ufak darp dahi olmadan kadına verilen yetkiyi erkeğe uzaklaştırma vererek erkeğinde suçu olmadığı halde guruyla oynanacak 01 06 2020