banner851

banner955

HEM EKONOMİK HEM HESAPLI…

Düzce’de kış hazırlıkları her yıl olduğu gibi bu sene de ağustos ayında başladı. Yaz aylarında taze taze tüketilen sebzeler, ya kurutularak ya da konserve yapılarak kışın tüketilmek için hazırlanıyor. Kış hazırlıkları için son demlerin yaşandığı şu günlerde vatandaşlara seslenen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Mevsiminde hesaplı olan ürünleri tarhana, turşu, konserve, erişte, reçel gibi yöntemlerle saklamadan kışa girmeyelim.” dedi

Gündem 24.09.2020, 13:45
744
HEM EKONOMİK HEM HESAPLI…
banner1032

Düzce’de sebze ve meyvenin ucuzladığı bolluk ve bereket aylarının son günleri yaşanırken, birçok hanede kış hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor.

Sebze fiyatlarındaki ucuzluğun vatandaşlar tarafından fırsata çevrilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, “Yaz sezonunun bitmesi ve sonbaharın yüzünü göstermesiyle birlikte artık kışlık hazırlıklar için son demler yaşanıyor. Kışın korona virüsten korunmak için bağışıklığı güçlendirmek ve sebze ve meyveyi pahalıya tüketmemek için annelerimizin sağlıklı ve ekonomik saklama yöntemlerini kullanmalıyız. Mahalle pazarlarında domates, biber, patlıcan gibi tüm ürünlerin en tazesi ve en hesaplısı satılıyor. Mevsiminde hesaplı olan ürünleri tarhana, turşu, konserve, erişte, reçel gibi yöntemlerle saklamadan kışa girmeyelim.” dedi.

“Taze sebze meyvenin en hesaplısı mahalle pazarında satılıyor”

Kış aylarında bağışıklığı kuvvetlendirerek koronavirüsten korunmak için doğal ürünleri kışa hazırlayıp saklamanın önemine işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu yıl korona virüsten korunmak için daha doğal ve sağlıklı beslenmeye yönelen vatandaşlar kış aylarında da bağışıklığı korumak için kışlık hazırlık yapmayı unutmamalı. Özellikle yazdan kalma bu günlerde sebze ve meyvelerin bol ve hesaplı olduğu bir dönemdeyiz. Bu yıl sebze ve meyveleri çeşitli yöntemlerle saklayarak kışlık hazırlık yapmak her zamankinden daha gerekli. Bu dönemi fırsata çevirmek için annelerimizin ve büyüklerimizin yaptığı gibi bol ve ucuz olan ürünleri kurutarak, dondurarak, konserve haline getirerek reçel, tarhana, turşu vb gibi birçok şekilde muhafaza etmeliyiz. Domates konserveleri, salçalar, biber, patlıcan, kabak, fasulye, bamya gibi kurutulmuş sebzeler ve barbunya, bezelye, mısır gibi dondurulmuş sebzeler, salamura yaprak, zeytin, peynirler, ev yapımı yufka, erişte, pekmez, turşu, komposto gibi tüm yiyecek ve içecekler saklanarak kışın gönül rahatlığı ile tüketilmeli.” diye konuştu.

“Pandemide kışlık hazırlık yapmadan kışa girmeyin”

Evde yapılan kışlık hazırlıkların hem sağlık hem de cep dostu olduğunu söyleyen Palandöken, “Dört bir yanı cennet olan ülkemizde her çeşit sebze ve meyve üretiliyor. Yazın bitmesine sayılı günler kala birçok ürünün en bol ve hesaplı olduğu dönemdeyiz. Kışı daha sağlıklı ve ekonomik geçirmek için yazdaki bolluk ve bereketi iyi değerlendirmeliyiz. Sebze meyve israfını engellemek ve kışın yaşanan fiyat dengesizliğini önlemek için herkes az çok demeden kış hazırlığını yapmalı. Pandemi gölgesinde geçen bu yıl kışlık hazırlık yapmadan kışa girilmemeli.” şeklinde konuştu.

HABER: C. ÜSTÜNER

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

banner844
Yorumlar (0)
13
kapalı