banner851

banner614

Hem sevinç, hem hüzün

Tam 453 gün önce sendikalı oldukları gerekçesiyle işlerinden atılan fabrika işçileri eylemin sonucunu aldı. Deri İş Sendikası tarafından fabrikaya açılan dava sonuçlandı.

banner619
Gündem 17.06.2009, 14:37
187
Hem sevinç, hem hüzün

Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir fabrikada çalışan ve sendikalı oldukları gerekçesiyle tam 453 gün önce işten çıkartılan 44 sendika işçisi haklı çıktı. Deri İş Sendikası tarafından işçilerin işten atılması sonucunda 2008 Mayıs ayında açılan dava sonuçlandı ve işçiler davalarında haklı bulundu. Dava sonucunda 44 işçiden 3'ü işlerine geri alınırken diğer işçilere ise imzalanacak protokol sonrasında tazminatları verilecek. İşten çıkarılan 5 fabrika işçisi için ise dava devam ediyor.

Davanın sonuçlanmasıyla birlikte 453. günde işçiler, bugün son eylemlerini yaptı. Yeniden işlerine alınması gerektiğini belirten işçiler adına açıklamalarda bulunan Deri İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, “453 gündür, sendikamızın ve üyelerimizin inatla ve inançla sürdürdükleri sendikalaşma mücadelesinde Yargıtay kararları onadı. Kararda, işverenin ya bu işçileri geri alması ya da 12 aylık sendikal tazminat ve 4 ay boşa geçen süre ile birlikte tüm alacaklarını ödenmesine karar verildi. Bu çift yönlü karar, işverenin kurtarıcısı oldu. Sonuçta kazanılmış bir davadan sendikal kazanım çıkması ve işçilerin tekrar işbaşı yapması işverenin insafına bırakıldı. İşveren uluslararası sözleşmelere ve davranış kurallarına göre sendikal nedenle işten atılan işçilerin tamamının geri alınması gerekirken göstermelik 3 işçiyi işe çağırdı, bir yılı aşkın bir süredir işyerenin önünde bekleyen 15 üyemizin tazminat ödemesini yaptı. Bu nedenle fabrikaya karşı yürütülen uluslararası kampanya sendikamız fabrikada kabul edilinceye kadar devam edecektir.” ifadelerini kullandı.


banner844
Yorumlar (0)