banner851

banner614

HEPSİ DÖNÜŞTÜRÜLECEK

banner619

Düzce, 1999 depremlerinden sonra uygulamaya konan Kentsel Dönüşüm hamlesini kapsamlı bir yeniden yapılanma fırsatına dönüştüremedi. Hala yıkılmayı bekleyen hasarlı binaların deprem anıtı gibi şehrin göbeğinde durduğu kent için yeni bir imkan doğdu. Kentsel dönüşüm yeterli hıza ulaşamayınca hükümet harekete geçti. 5 yılda riskli binaların dönüşümü için 75 milyar liralık kaynak ayrılacak.

banner846
Gündem 01.06.2017, 15:01 02.06.2017, 17:40
4988
banner844

1999 yılında 3 ay arayla meydana gelen depremlerle adeta yerle bir olan Düzce'de sağlıklı yapılaşmaya imkan tanıyan Kentsel Dönüşüm Projesi, beklenen ilgiyi görmedi. Depremden etkilenen çevre illerde devlet desteğinden yararlanan çok sayıda vatandaş, binalarını yıkarak yenilerken, miadını doldurmuş yapıların varolduğu Düzce, yıkılması gereken hasarlı binalardan bile kurtulamadı. Atıl yapılar madde ve alkol bağımlılarının yuvası haline geldi. Ancak milyonlarca ev sahibini ilgilendiren yeni bir proje için harekete geçilmesi, Düzce için de umut oldu.

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiren dev proje

Hükümet, deprem riskine karşı 5 yıllık dev bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu'nun son toplantısında proje masaya yatırıldı. Haber7.com'un haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, proje ile ilgili kurula bilgi verdi. Proje, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Erdoğan'ın onayının ardından yasalar çıkartılacak. Buna göre, 5 yılda Türkiye'deki tüm riskli binalar dönüştürülecek. Bunun için ilk etapta 75 milyar liralık bir kaynak aktarılacak. İşte projenin detayları:

7.5 milyonluk dönüşüm: Türkiye'de 25 milyon civarında konut stoku var. Bunun 10 milyonu 1999 Marmara Depremi'nden sonra yapıldı. Kalan 15 milyonun yüzde 50'si riskli.

Bina bazlı teşvik: Kentsel dönüşüm istenilen hıza ulaşmadı. Hızlanması için yeni teşvik mekanizmaları devreye girecek. Herkesin kendi binasını ölçtürüp yenilemesi sağlanacak. Müteahhit ve bina sahiplerini teşvik edecek bir sistem kurulacak.

Belediyelere faizsiz kredi: Alan bazlı dönüşüm yapılacak; bunu da belediyeler yürütecek. Kendi mahalleri içinde riskli gördükleri yerleri belirleyecek. Bakanlar Kurulu buraları riskli alan ilan edecek ve dönüşüm yapılacak. Belediyelerin finans sıkıntısını açmak için bakanlık uzun vadeli sıfır faizli iki yıl ödemesiz kredi verecek. Belediyelere gelir olarak Hazine arazisi verilmesi de gündemde.

Bakanlık devreye girecek: Vatandaşın ve belediyelerin yetersiz kaldığı yerde bakanlık elini taşın altına koyacak.

5 yıllık proje: İlk etapta 2018 için 15 milyar liralık kaynak ayrılması planlanıyor. Yurtdışından sağlanacak finansman ya da İller Bankası aracılığıyla sağlanacak para belediyelere kredi olarak verilecek. 5 yılda 75 milyar liralık kaynak kullanılacak.

İlbank para ayıracak

Bakanlar Kurulu'na sunulan brifinge göre, projenin finansmanı için yurtdışından kaynak temin edilecek. İller Bankası (İlbank) kaynaklarının yüzde 50'si de bu işe ayrılacak. İnşaat sektörü 250 alt sektörün de dinamosu olduğu için dönüşümle 150 milyar liralık bir piyasanın oluşması bekleniyor. Çevre Bakanlığı, kentsel dönüşümün milli sanayiye kazandırılacağını, altyapının da yenileneceğini belirtti.

Yorumlar (6)
Isimsiz 4 yıl önce
Benim arsamin üzerinden yol geçiyor belediye B18 diye bi yasa dan yerime resmen çöktü ölü fiyat veriyor benim haberim olmadan yazmış çizmiş önce bu haksızlığa son verilsin
Can . D 4 yıl önce
BANA MASAL ANLATMAYIN DEPREN OLALI KAC SENE GECDI HE BELEDIYE EDS SE KAFAYI TAKMIS ILLA HALKIMIZI PARASINI DONUNAKADAR ALACAM DIYO MILLET ARABA ALMASIN PISIKLET SÜRSÜN PAT PAT SÜRSÜN NE GEREK VAR YENI ARABAYA HIZ 50 VE 70 KELES YOLCU
?? 4 yıl önce
peki zamanında bu binaların yıkımı için ödenen paralar ne oldu? şimdiki 75 i de cukka mı yapacaklar?
Zekiayci 4 yıl önce
Belediye şehrin bi yerlerine 5 kat bir yerlerine 4 kat bir yerlerine 3 kat vereceğine 4 kat a cıkarsın imarı adaletsizlik yapmasın bu sorunlar çözülür
selim 4 yıl önce
Hikaye..tvye cikip su kadar kredi verecez diyorlar gidiyorum bayidirliga oyle bir butcemiz yok diyorlar.simdi de parayi belediyeye verirler oda ucundan verir ardindan vergilerle geri alir
Mustafa 4 yıl önce
bu belediye milletin tapulu yerine çökerken yetmedi birde bu mu çıktı şimdi. en değerli yerleri 18 le talan ettiniz. yeşil alan adıyla vatandaştan al sonra kendi adamına ikram eder gibi sözde satış yap. ha birde yer sahibinin haberi bileyok